PaperModels.pl

Pełna wersja: [G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od podstaw / skala 1:20 /
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Zapraszam do obejrzenia galerii szybu ,, Artur ” kopalni ,, Jan Kanty ” z Jaworzna. Model powstał na potrzeby ekspozycji w Muzeum Miasta Jaworzna. Pozwolę sobie najpierw na krótki rys historyczny  kopalni a następnie napiszę o modelu.
,, Artur ” był głównym szybem kopalni  KWK ,, Jan Kanty ”umieszczonym na polu górniczym Barbara. Miał on umożliwić eksploatację pokładów Niedzieliska I i Niedzieliska II. 
Szyb zawdzięczał swoje imię profesorowi Arturowi Benisowi, który zaangażowany był w powstanie kopalni. Konstrukcja wieży początkowo była drewniana, gdyż źle oszacowano wielkość złóż ( tylko na 20 lat eksploatacji ) i spółka zdecydowała że drewno będzie adekwatnym budulcem. Dopiero po pożarze w styczniu 1945r zmieniono ją na stalową, pochodzącą z szybu "Mariusz" likwidowanej kopalni Flora w Dąbrowie Górniczej.
"Artur" posiadał bezpośrednie połączenie z chodnikiem głównym w pokładzie 303 na poziomie 52m. W rejonie podszybia znajdowały się przekopy do szybu "Jan" oraz na poziom 130m w rejon szybu "Leopold". Dochodziła tutaj także  upadowa zapewniająca komunikację pieszą. Była to niewątpliwie konstrukcja piękna i ciekawa trochę szkoda że oprócz budynku administracyjnego do naszych czasów nic nie zostało. Model został wykonany w skali 1:50 i powstał na podstawie dostępnych zdjęć gdyż żadna dokumentacja rysunkowa ,, Artura ” nie dotrwała do naszych czasów. Materiały jakich głównie używałem to przede wszystkim karton jako baza oraz fornir i listwy sosnowe i balsowe, poza tym farby Talensa i trochę modelarskich śmieci na upiększenie całości.Model jest znacznie uproszczony gdyż specyfika wystawy nie wymaga  tak dużej dokładności. Rysunki zestawieniowe i skalowanie wykonał Pan Marek Żak w sprawach  kolejowo, transportowo, górniczych korzystałem z pomocy moich kolegów Marka Żmudy i Józefa Dubiela, zawiłości fachu dekarza objaśnił mi mój brat, fornir ładnie pociął i trochę podpowiedział Pan Rafał Drzymulski,  dokumentacja foto to Panowie Przemysław Dudzik dyrektor MMJ oraz Adrian Rams pracownik naukowy MMJ. Wszystkim im serdecznie dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam.

Paweł O.

Tak wyglądał oryginał :

[Obrazek: 1_zpsaaa37a37.jpg]

[Obrazek: th_3_zps524e6246.jpg] [Obrazek: th_2_zps4fcf3c93.jpg] [Obrazek: th_kop3-1_zps83f5fd91.jpg] [Obrazek: th_kop2_zps60b6a219.jpg] [Obrazek: th_kop1_zps3a399595.jpg]

A tak wygląda model:

[Obrazek: DSCF8617_zpsbdb6bc47.jpg]

[Obrazek: th_DSCF8614_zps2395ab7f.jpg] [Obrazek: th_DSCF8615_zps44233186.jpg] [Obrazek: th_DSCF8616_zpse3b20692.jpg] [Obrazek: th_DSCF8618_zps800f9e54.jpg] [Obrazek: th_DSCF8619_zpse8db424c.jpg] [Obrazek: th_DSCF8620_zpsd94756c2.jpg] [Obrazek: th_DSCF8631_zpseb538adf.jpg] [Obrazek: th_DSCF8633_zps0dfee1fa.jpg] [Obrazek: th_DSCF8634_zps415de25d.jpg] [Obrazek: th_DSCF8645_zpsf7685b16.jpg] [Obrazek: th_DSCF8644_zps6a07f0bd.jpg] [Obrazek: th_DSCF8643_zps06925e49.jpg] [Obrazek: th_DSCF8642_zpsc26cd8f0.jpg] [Obrazek: th_DSCF8651_zps256d3da9.jpg] [Obrazek: th_DSCF8650_zps850d3d45.jpg] [Obrazek: th_DSCF8647_zpsd79cd11f.jpg] [Obrazek: th_DSCF8646_zpsb16fee2b.jpg] [Obrazek: th_DSCF8659_zps8eb9e63e.jpg] [Obrazek: th_DSCF8658_zps34dfc769.jpg] [Obrazek: th_DSCF8657_zpsed9038b9.jpg] [Obrazek: th_DSCF8653_zpsde41b5d2.jpg]

No to tymczasem ….
Podoba mi się PDT_Armataz_01_34. Konstrukcje drewniane to akurat moja specjalność tylko takie bardziej nowoczesne - kanadyjskie. Wielki szacun dla cieśli w tamtych czasach, dziś multum elektronarzędzi ułatwia pracę, ale takich fachowców jak kiedyś dzisiaj nie znajdziesz............. poza modelarzami z pasją :milbravo: :milbravo:.
Jakbym ten obiekt zobaczył bez podpisu to nigdy bym go nie skojarzył z wydobyciem węgla, jakoś kopalnia kojarzy mi się z innym szybem. Nie zmienia to jednak pozytywnego odbioru Twojej pracy.  PDT_Armataz_01_34
Panowie i Panie ,czołgi i  samoloty  to nie wszystko, jak widzę coś takiego  PDT_Armataz_01_23
Trza będzie się przebranżowić  :o Wink
Piękna robota i piękny temat  :milbravo:
Szczęśliwe Jaworzno, że ma takiego obywatela Pawła O.
Coś czuję, że muzeum i zwiedzający nie tylko te dwie ostatnio pokazane prace będą Tobie zawdzięczać.
Dla nas to też radość, iż mamy takiego kolegę forumowego.  Podwójne pochwały i za Twoje podejście i za
piękny model  (te panie koło cukierni to z epoki czy współczesne?  :winkSmile.    PDT_Armataz_01_34 :milbravo:
Myślałem, że zdjęcie to pierwsze z poziomu gruntu przedstawia prawdziwy obiekt...
Model doskonały  PDT_Armataz_01_34
Moje gratulacje Pawle! Niesamowicie wygląda drewniana kratownica zwłaszcza z poziomu gruntu.

Pozdrawiam
W pierwszym momencie pierwsze zdjęcie modelu też odczytałem jak Lukee. Brawo.
(02-01-2015, 11:44)kajym link napisał(a): [ -> ]W pierwszym momencie pierwsze zdjęcie modelu też odczytałem jak Lukee. Brawo.

No to nie Wy jedyni, dopiero później zobaczyłem fragment szyby samochodu Tongue
Fajna rzecz.
:milbravo:
Cieszę się że model się podoba PDT_Armataz_01_04 mimo iż to tylko nadszybie i okolice. Co się tyczy zaś Pań z fotografii to są one zupełnie współczesne Smile tak samo jak kolega Adrian który makietę przytrzymuje by nie spadła z klapy bagażnika. A tak w ogóle to plan jest taki by na wiosnę zwieść makietę w to miejsce gdzie stał oryginał z zrobić sesję zdjęciową na tym miejscu. Będzie wiele radochy bo tam teraz biedronkę i inne sklepy wielkopowierzchniowe wybudowali ale spróbujemy.
Paweł, gratulację fotki tygodnia :milbravo:
Piękna makieta.
Jacku, dzięki i najlepszego w Nowym Roku  PDT_Armataz_01_34
Podpinam się pod gratulacje, Pawle. :-)  :milbravo:
Piękna makieta :milbravo:
Świetna robota. Najbardziej podziwiam fakt, że model został wykonany wyłącznie na podstawie fotografii. Wykonałeś naprawdę ogromną pracę!
:milbravo:
Zdjęcie tygodnia w pełni zasłużone.
Raz jeszcze dzięki wszystkim, cieszę się że temat załapał. Bartek pokazał byś się w realu lata świetlne Cię nie było.
:milbravo: Gratuluję fotki tygodnia!

Skoro panie koło cukierni są współczesne to popełniłeś jeden ze śmiertelnych grzechów modelarskich!$#%^  Leć i je przynajmniej przebierz w jakieś stroje z epoki!