PaperModels.pl

Pełna wersja: Skąd wziąć drut?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

yar00

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie!

Pytanie, na które nie doszukałem się odpowiedzi: skąd bierzecie drut? Chodzi mi o druty różnej grubości do wykonywania relingów, masztów, olinowania itp. W modelu, nad którym teraz pracuję (ORP "Wicher" z WAKa) trzeba wykonać mnóstwo elementów z drutu o grubości od 0,2 (relingi) do 1,2 mm. Szukałem w sklepach elektronicznych i hurtowniach elektrycznych i tak od ręki to w ogóle nie ma, a jak oglądałem w internecie, to dość sporo to kosztuje i sprzedają na kilogramy (podejrzewam, że kilogram drutu 0,2 mm zużywałbym do końca życia, mógłbym zrobić reling z Katowic do Warszawy i z powrotem ;P )

Najlepiej byłoby gdyby ktoś ze śląska podpowiedział, gdzie mogę poszukać.

Pozdrawiam

Ya
Drut-rozejrzyj się dookoła siebie Confusedmile:, różnej maści przewody, kable itp.

yar00

No nie jest tak hop-siup, albo obracam się w niewłaściwym otoczeniu albo słabo sie rozgladam: o drut 1,2 mm to łatwiutko, ale 0,2 czy 0,4 to bym chyba musiał rozpruc jakieś trafo, a nie mam żadnego niesprawnego pod ręką. Jakieś inne sugestie?
Witam

Na śląsku to często ginie kable trakcji kolejowej ale to może być za gruby drut. :wink:

A na poważnie, poszukaj jakiś cewki, nowa to 7 zł. np.
http://www.allegro.pl/item637321409_cewk...0v_ac.html
ja używam takiego drutu ma ok. 0,3 mm

może jeszcze z silniczka z jakieś zabawki itd
Relingi możesz zrobić też z żyłek wędkarskich, jesli szukasz drutu to rozejżyj się w slepach typu OBI (ja się tam zaopatruje). Widziałem też druty róznej grubości w empiku tyle że to nie najtańsze źródło. Są też sklepy internetowe dla modelarzy:

http://www.model-hobby.pl/index.php?f=prod&pid=1368

tyle że akurat w tym nie ma tak cienkiego jak szukasz. :roll:
Ja zaopatruje się we wszelakiego rodzaju druty na skupie złomu. Jak gość będzie miał dobry humor to pozwoli ci powybierać po kawałku drutu jaki Cie tylko interesuje.
Jak masz w okolicy zakład gdzie przezwajają silniki elektryczne to tam zajrzyj. Na pewno maja jakieś ścinki i końcówki szpulek.
Poza tym drut ok 0,25 znajdziesz w przewodzie elektrycznym "linka" o przekroju 2,5 mm² do bólu na złomach samochodowych.
Mowa oczywiście o drucie miedzianym.

Ramm

Dobrym dawcą drutów tych grubszych są stare parasole +-1,8mm. Druty o średnicy +- 1,2 mm biore z zimnych ogni. Cieńsze +- 0,2mm znajdziesz w kablach ekranowych.
Kopnij się do empiku, od 0,3 do 2mm bez problemu za grosze. 50m drutu 0,3mm będziesz naprawdę dłuuuugo zużywać :-)
Chyba najlepszym źródełkiem będzie kabel antenowy. W ekranie jest cała masa takiego drutu, w przedłużaczu też znajdziesz kupę tylko musi to być "miękki" przedłużacz w którym za żyłę roboczą służy linka nie drut. Możesz rozebrać jakieś stare radio, pełno tam cewek dostrojczych nawiniętych takim cieniasem.
Witam. Czy ja dobrze czytam??? Empik? Ten od książek czasopism i innych tym podobnych??? A można wiedzieć w jakim dziale szukać takich drucików??? Chętnie się w nie zaopatrzę.
Witam witam, ciekawy temat Smile

Otóż ... Ostatnio w me ręce wpadły 2 golarki do swetrów. Moja matula ich zużywa multum, więc padają jak kawki. Umysł techniczny kazał mi je rozebrać. A dalej poszło jak z płatka - drutu 0,2 i 0,1 mm mam już duży zapas, tego było na masę w środku!
Polecam Smile

Antonov26 w tym Empiku od książek i czasopismSmile W niektórych salonach są stoiska dla osób robiących własną biżuterię. Musisz tylko szukać w dużym salonie. U mnie w Częstochowie np .nie ma..., ale we Wrocławiu jest ;D
-Empik - dość drogo
-momentki kopalniane  ;D  
-stare transformatory - rozwal stary telewizor albo  jakiś elektroniczny podzespół
-siatka jaką owija się  trunek zwany TOKAI  :mrgreen: - oj na Fuso tego poszło
-w akcie desperacji śmietnisko  PDT_Armataz_01_28

Ja sprawę rozwiązałem sobie prosto, chodząc kiedyś do szkoły mechanicznej dostałem od nauczyciela 7 kg zwój drutu nawojowego 0,15 mm, zdaje się Sprudina już też nim obdzieliłem  PDT_Armataz_01_22

Pozdrawiam
szebi
Micheluf ano Wrocławiak na czas bliżej nieokreślony czyt. do kiedy mnie nie wywalą z uczelni ;D. Widziałem takie rożne druty w Empiku w pasażu Grunwaldzkim, chociaż jak pisze Szebi Empik jest trochę drogi...