PaperModels.pl

Pełna wersja: pastele suche przydatne?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

neuropathic

Witam zastanawiam się nad pastelami suchymi dotychczas używam olejonych są dobre do retuszu? czy może jest coś lepszego

[Obrazek: c3e5386c4eb1b6e8.jpeg]
Cytat:Witam zastanawiam się nad pastelami suchymi dotychczas używam olejonych są dobre do retuszu? czy może jest coś lepszego

Obrazek
Pastel suchy, hmm, zacząłem je stosować ale:
a) trudno się nakłada bo twarde i czasem zaczynają deformować krawędź,
b) łatwo się ścierają bo są w proszku więc retusz traci trochę na intensywności,
c) jeśli chcesz wyretuszować jakąś białą powierzchnię to musisz uważać na to by nie pobudzić miejsc w których przyjdzie przykleić jakąś część bo kleje na proszku nie trzymają

Jeszcze będę próbował z nimi się męczyć bo nie lubię mieszać farb. Powiem też że mam dwa rodzaje tych pasteli, jedne w kredce drugie takie jak Twoje i bardziej jestem teraz zadowolony z tych drugich, bo łatwiej retuszować krawędzie.
Pastele te mozna utrwalić tempertyną.
Mamoczone w niej są trwalsze.

Ale jakbyś próbował to gdzieś na skrawku jakiegoś papieru, bo osobiście nie eksperymentowałem z tym długo.

neuropathic

Więc moje pytanie czym najlepiej retuszować krawędzie, oraz co zrobić jak nie można dobrać odpowiedniego odcienia
A ja spytam gdzie kupiłeś ten zestaw pasteli i po ile?
Bo u mnie są dostępne tylko w paczkach po 24 kolory.
Do pasteli jest utrwalacz. Ale jako że nie stosowałem ich jeszcze do retuszu, to nie jestem w stanie powiedzieć jak się będą elementy sklejać po zastosowaniu tego utrwalacza.
Cytat:Więc moje pytanie czym najlepiej retuszować krawędzie, oraz co zrobić jak nie można dobrać odpowiedniego odcienia

Szkoły są różne. Ja osobiście retuszuję farbkami - humbrola, bądź akwarelami.
Humbrole mają tą wadę że długo schną bo ok. sześciu godzin. A w celu uzyskania odpowiedniego odcienia to mieszam akwarele. Mieszane kolorów to jest sztuka . Mi rzadko to wychodzi. Ale jak już byś próbował to pamiętaj że nie miesza się więcej niż trzy kolory na raz.
Witaj,
Co do tego retuszu pastelami. Wyczytałem gdzieś, że można retuszować pastelami olejnymi, a że nie chciało mi się mieszać farb to kupiłem "wypasiony" zestaw, i co? teraz moja siostrzenica ma czym malować :razz: Nie trzymały się papieru. Po 10 próbach pasowania części z retuszu niewiele pozostawało.
W tej chwili eksperymentuje a farbami akrylowymi i z temperami. Właściwości podobne dla obu, farby wodno rozcieńczalne, szybko schnące. Możną z nich uzyskać niemalże każdy odcień. Trzeba jedynie trochę poeksperymentować.
Akryle kupiłem chyba w Tesco, ale na 100% nie pamiętam. Tempery na pewno są z Leroy Merlin.

[Obrazek: e0c04a3f132f21b8m.jpg]
Suche pastele świetnie się nadają do nakładania kurzu i okopceń na model utrwalone fiksatywą czyli gumą arabska zmieszana ze spirytusem.
Ja do retuszu używam:
* farb artystycznych akrylowych -wadą są że szybko wysychają
* farbek modelarskich akrylowych typu pactra -wadą są ciężko dobrać odpowiedni kolor. Ale za ich pomocą możemy malować części metalowe.
* farb artystycznych akwarelowych - można powiedzieć że idealne minus że przy klejeniu klejem typu BCG rozpuszcza retusz wiec trzeba uważać. W zastępstwie można użyć farb "plakatówek" i akwareli szkolnych zaletą są to że są tanie.

Farb typu tempera nie eksperymentowałem wiec nie wiem jak się zachowują. Coś na ten temat może się wypowiedzieć np Ceva

Do nakładania używam pędzelków z sztucznego włosia (najlepsze z włosia sobolowego i też najdroższe :razz: ) Zestaw pędzli jaki mam to okrągły 00, 0 , 1 i płaskie: 0 , 1 , 3 , 6. A kupuję najczęściej w sklepach z artykułami dla plastyków.

neuropathic

Jeśli chodzi o mnie to raczej mieszanie kolorów odpada, nikt nie wspomniał o humbrolu czyli farbki olejne nie używa się ich?
Ja używam Humbrolli [i Revelli też :mrgreen:], ale co kto lubi :wink:.
Z dobieraniem odcienia może i jest problem, ale ogólnie łatwo dobrać w miarę odpowiedni kolor [zależy :???:]

Cytat:Jeśli chodzi o mnie to raczej mieszanie kolorów odpada
Tego raczej nie da się uniknąć niezależnie czym będziesz retuszował [są przypadki, że trafi nam się idealny kolor, ale rzadko...]
Cytat:nikt nie wspomniał o humbrolu czyli farbki olejne nie używa się ich?

Cytat:Humbrole mają tą wadę że długo schną bo ok. sześciu godzin.
Witam,

To moze i ja sie wypowiem na temat farbek Smile

Balem sie strasznie mieszania farbek ale po przeczytaniu masy postow o retuszu i rodzajach farbek wybralem Tempery - dokladnie te ktore zaprezentowal Raven.
Nie duzo kosztuja, mozna mieszac do woli Smile
Jak dla mnie zaleta jest to ze szybko wysychaja.

Jesli jestescie ciekawi jak wychodzi mi to mieszanie to poogladajcie moja relacje z budowy T-37A i jak prezentuje sie retusz temperami:

http://www.papermodels.pl/topics1/relacj...vt4018.htm

Prawde mowiac przerazalo mnie mieszanie farbek i uzyskiwanie odpowiedniego koloru i dopiero po kilku dniach mieszania farb do retuszu uzyskalem zadowalajacy odcien, ktory sprawdzalem zarowno w swietle dziennym jak i sztucznym

Mysle rowniez nad zakupem suchych pasteli ale to tylko do robienia sladow eksploatacji.

Przepraszam za nieuzywanie polskich znakow ale pisze z pracy a tu nie mam polskich znakow Sad

Pozdrawiam
Również polecam tempery. Można wymieszać praktycznie dowolny kolor, użyć go kiedykolwiek później (wystarczy przejechać zwilżonym pędzelkiem), czego chyba nie oferują akryle bo zasychają, czy się mylę? Nie śmierdzą, są wodorozpuszczalne więc odchodzi konieczność stosowania jakichś śmierdzących rozpuszczalników. Komplet 10 kolorów temper kosztuje coś <20pln, dostępne są w marketach lub sklepach dla plastyków. Do retuszu idealne.
Cytat:Również polecam tempery. Można wymieszać praktycznie dowolny kolor, użyć go kiedykolwiek później (wystarczy przejechać zwilżonym pędzelkiem), czego chyba nie oferują akryle bo zasychają, czy się mylę?
Ja tam nie wiem, ale na tych temperach które przedstawił Raven jest napisane "acrylic paints" czyli farby akrylowe. Wynika więc z tego, że tempery to akryle.
Na allegro do kupienia tempery 12 kolorów w tubkach 12ml za 5,00zł komplet.
karol3414, gdzie jest napisane "acrylic paint" na temperach? Raven, pokazał na fotce 2 pudełka: wyżej akryle a niżej tempery. Tempery na 100% nie są akrylami :-)
mea culpa :oops:
Cytat:Witam zastanawiam się nad pastelami suchymi dotychczas używam olejonych są dobre do retuszu? czy może jest coś lepszego
Do retuszu suche pastele wg mnie nie nadają się. Przynajmniej nie próbowałem, są lepsze sposoby, o których pisali koledzy. Suche pastele za to znakomicie nadają się do walorki, brudzenia itp. Po starciu na proszek można je wykorzystywać jak pigmenty.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36