PaperModels.pl

Pełna wersja: CO WARTO MIEĆ W WARSZTACIE
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

neuropathic

Chciałbym aby każdy kto chce wpisał tu to co jest potrzebne dla modelarza kartonowego.
Te które można kupić normalnie w sklepie i te które można zrobić samemu.

Pierwsze moje pomysł własny i wykonanie możliwe że skopiowane od kogoś 2 kwadratowe patyczki z jednej strony na nieruchomym spinaczu a z drugiej na ścisku idealnie pasują na łączenie ze sobą 2 elementów oraz idealne na wszelkiej maści elementy rurowe

[Obrazek: d4ea0229ba612524m.jpg]

[Obrazek: e03dfc51c02ca53bm.jpg]
Temat trochę "niwyraźny" - co rozumiesz pod pojęciem "Co warto mieć na warsztacie ?"


Ponieważ nie za bardzo znam "w realu" innych modelarzy tak więc opiszę coś takiego :
W niektórych sklepach chyba budowlanych ( bo mam to "z trzeciej ręki" ) pewnie można znaleźć coś takigo :
Taka jakby gąbka czy cuś takiego z czterech stron mająca przyklejony papier ścierny - starcza na bardzo długo a papier ścierny ( przynajmniej u mnie ) jest dość dobrej jakości ...

neuropathic

Post napisałem bo myślałem, że koledzy będą opisywać i ew. dodawać zdjęcia narzędzi które warto mieć...

Moim kolejnym narzędziem jest papier ścierny naklejony na tępy mały nożyk malarski przykleiłem go klejem szybko schnącym i jest idealny do szlifowania wcięć we wręgach, zdjęcie dodam niebawem.
Ja też co nieco opiszę - zdjeć niestety nie będzie : Nokią 6020 się nie będę popisywał Sad
Bo nawet przy doskonałym oświetleniu nic by nie było widać Sad

neuropathic

Przydatne też jak dla mnie zestaw skalpeli o różnych kształtach, choć rączki do skalpeli są najlepsze z olfy te żółte.

[Obrazek: 89bcb8b59465afe8m.jpg]
gdzie zakupiłeś taką walizke
Mam taki sam zestaw ale trafił mi sie taki że ani jednego nacięcia nie zrobiłem bo łamały sie te plastikowe mocowania. A jak u Ciebie?
Jak dla mnie ten zestaw jest tyle wart co zawartość muszli klozetowej po porannym dumaniu :neutral: .
Badziew niesamowity i szkoda nawet złotówki na niego wydać.
Ja mam podobny zestawSmile Kosztował 14zł a można było to kupić swego czasu w brico marche. Fakt nie sa najlepszej jakości.
Cytat:Co warto mieć??... Hm - wenę do klejenia :mrgreen:
To fakt, a można gdzieś to kupić bo mi zabrakło i nigdzie nie mogę znaleźć :mil1:
Mózg, a w wersji rozwiniętej: motywację, pomysłowość, ambicję, cierpliwość, nauka na błędach własnych i cudzych :roll: . A z czasem- doświadczenie.
Ależ tak zaawansowanego mózgu nie trzeba mieć, ważne aby mieć:
Myślenie to co chce się zrobić
Samozaparcie, ale nie za silne aby hemoroidów nie dostać
Cierpliwość do tego co chce się wysrać
I na koniec trzeba to wszystko złożyć aby kupa wyszła

A na poważnie na początek to:
Model do sklejania to tak półżartem :mrgreen:
z narzędzi to i materiałów to:

Najlepiej skalpel ale może też być nóż do tapet najlepiej z 9 mm ostrzem
Nożyczki ale nie krawieckie i też nie szkolne coś ala fryzjerskie i linijka najlepiej metalowa
I szczerze to wszystko. Resztę narzędzi to zbiegiem doświadczenia będziesz wiedział jakie Ci będą potrzebne.
Z materiałów na początek też wystarczą tektura 1 mm, 0,5 mm (czasami potrzebna 2 mm), drut różniej grubości, klej tu musisz sam sobie wybrać jaki Tobie będzie odpowiadał. Reszta materiałów jak wspomniałem wyżej zbiegiem doświadczenia będziesz wiedział co będzie Ci potrzebne do sklejenia modelu.

Witam.
Udało mi sie zupełnie przypadkiem kupić taki zestawik. Na pewno będzie idealny do wszelkiego nagniatania linii podziału i kształtowania elementów z użyciem BCG.
Gdyby ktoś szukał w sklepach z art. plastycznymi to pytać o kulki do grafiki.


[Obrazek: th_176jpg.jpg]
[Obrazek: th_177jpg.jpg]
Podobne narzędzie możecie kupić w sklepie ze sprzętem medycznym, pytajcie o upychadło stomatologiczne.
[Obrazek: upychadlo_stozkowe.jpg]
Pozdrawiam!!
OOOO to jest na pewno trwalsze. A gdzie są takie sklepy?
CO do narzędzi które warto mieć w swoim warsztacie, które można sobie wykonać samemu niewielkim nakładem sił i środków, pragnę zaprezentować trzy sprzęty bez których ja nie mogę się obejść.

1: wycinak

[Obrazek: Mimg001.jpg]

Za jego pomocą wycinam większość części, grubość ostrza ma ok 1mm, ale można zrobić sobie mniejsze do wycinania drobnych łuków i kółek. Całość zrobiona jest z precyzyjnego śrubokręcika, z odpowiednio przyostrzonym grotem i owiniętym taśmą klejącą dla wygody trzymania i naciskania trzonkiem.


2: punktak

[Obrazek: Mimg002.jpg]

To zwykła igła z nawiniętą i wzmocnioną glutem nitką. Służy mi do przenoszenie punktów na drugą stronę arkusza, kiedy trzeba naciąć części przed zgięciem, a chce to zrobić od wewnętrznej.



3: Mini Liniak

[Obrazek: Mimg003.jpg]

Mała metalowa linijka, kiedy trzeba naciąć po linii prostej, a duża 30 cm linijka była by nieporęczna. Zwykły wkład do nożyka, z zaklejonym dla bezpieczeństwa taśmą klejącą ostrzem - to narzędzie szczególnie polecam wszystkim, bo jest bardzo tanie w uzyskaniu, bardzo proste w zrobieniu, a naprawdę oszczędza wiele czasu i nerwów.
Uoj, kolodzieju, nie widzialem Twojej odpiowiedzi... Ja swoje zakupy załatwiam w sklepie ze sprzętem medycznym/stomatologicznym. Zaopatrują się w nim na przykład gabinety stomatologiczne. Jeśli w Twojej okolicy nic takiego nie ma, popatrz w net. Jak nie, pisz na PW ;-)

Pozdrawiam!!