PaperModels.pl

Pełna wersja: Relacjo-Galeria, diorama PLAC BUDOWY 1:20, proj.własny by maniek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Dlaczego Relacjo-Galeria? Ponieważ będzie to relacja złożona z galerii mini-modeli, które wejdą w skład dioramy. Co mnie natchnęło, żeby stworzyć coś takiego? Sam nie wiem, może chęć zbudowania czegoś od podstaw, ale na pewno pomogła mi w zebraniu się pewna makieta z kęt, widziana w Jaworznie. Co prawda, nie będzie to nawet jedna tysięczna z tego co prezentował ten Pan, ale od czegoś trzeba zacząć. Na samym początku miały być same taczki, potem doszła motyczka, potem śrubokręciki itd. aż w końcu postanowiłem stworzyć coś takiego. Jak do tej pory, to chyba źle nie jest, aczkolwiek zachwycać nie ma się nad czym PDT_Armataz_01_01. Jeżeli macie jakieś fajne pomysły na narzędzia do mojej dioramki to piszcie, może coś mnie zainspiruje. Mam taki zamiar, żeby ją wziąć na konkurs [Obrazek: 2smiejsie.gif] zobaczymy, czy się uda. dość gadania, pora coś pokazać:

Młotek

[Obrazek: IMG_1547_zps8ce4dac9.jpg]

Motyczka, uwalona od ziemi i zardzewiała, to jest pierwszy element w moim życiu, który ubrudziłem, tragedii chyba nie ma :roll:

[Obrazek: IMG_1551_zps26ce9ca9.jpg]
[Obrazek: IMG_1552_zps5a65b926.jpg]

Kielnia. Powiem wam szczerze, nie mam pomysłu na ubrudzenie, chciałem przez te zgrubienie na bokach usymolować kawałki (zaschnięte) betonu/cementu.

[Obrazek: IMG_1558_zps2b816117.jpg]
[Obrazek: IMG_1557_zpse05309d3.jpg]

Worek z cementem. W środku jest prawdziwy GIPS BUDOWLANY :-P

[Obrazek: IMG_1569_zps470669cc.jpg]
[Obrazek: IMG_1570_zps12614eef.jpg]
[Obrazek: IMG_1571_zps55c7dc87.jpg]
[Obrazek: IMG_1574_zpsbc0b0eb0.jpg]

Kluczyk, nawet mi się podoba PDT_Armataz_01_01

[Obrazek: IMG_1576_zpscb409923.jpg]

Powstał także prototyp cegiełki

[Obrazek: IMG_1580_zps06c7f5bb.jpg]

Taczki: Te takie srebrne kreski Smile to nie kreski, tylko zacieki od cementu. Było za dużo i się wylało. W taczkach będzie prawdziwy piasek. Muszę jeszcze dorobić ,,nóżki'' na których taczka stoi.


[Obrazek: IMG_1562_zpscb9b0eef.jpg]
[Obrazek: IMG_1561_zps47910c21.jpg]
[Obrazek: IMG_1563_zpsc18f8546.jpg]
[Obrazek: IMG_1564_zpsb61aff3d.jpg]

Wszystko razem:


[Obrazek: IMG_1581_zpsef5c0a02.jpg]
[Obrazek: IMG_1583_zpsae5b5b3d.jpg]

Wszystko to, powstało metodą kalkulator-ołówek-papier milimetrowy-nożyczki. Nic nie było robione w komputerze, nie umiem PDT_Armataz_01_04.
Nie będę tutaj umieszczał edycji regularnie, robie jak mam ochotę.


KOMENTUJ TA LUDZISKA!



pozdrawiam, maniek
Maniek ogólnie fajnie, a jedyne co mnie razi po oczach to kielnia. Rączka jest za gruba i za wysoka. Gdybyś ją przeskalował do rozmiarów rzeczywistych to okazało by się, że majster ma w łapie drut zbrojony a sama kielnia trzymana w dłoni  kończy mu się w okolicy kostek. No i widać, że reklama dźwignią handlu- Atlas 20% gratis Smile
A mi poza kielnią coś to kółko w taczce nie pasi... Takie jakby za małe... Pomysł masz fajny, trzymam kciuki za budowę.
A jeśli chodzi o jakieś dodatkowe elementy do dioramki, to zajrzyj tu:
http://www.papermodels.pl/index.php?topi...6#msg78066
Może coś ci się spodoba i zaprojektujesz to do swojej dioramy
MISIEK> z czego zrobiłeś deseczki do kibelka? Wczoraj zaprojektowałem sobie taki w sketchUp, nie wiem jak go na siatki rozciąc więc muszę je wycinać ręcznie, np. w tekturce, ale jak je pomalować?



pozdrawiam, maniek
Deseczki to patyczki od lodów, porozcinane tak, by pasowały mi do skali, posklejane na Super Glue. Spytaj w jakimś małym sklepie o patyczki, może Ci dadzą  PDT_Armataz_01_29 Ja dostaję w osiedlowym sklepiku, bo ludzie jak kupują lody ( w kubeczkach itp. ) to nie biorą patyczków, a z każdą dostawą lodów przywożą też patyczki.
Witam. Ponieważ do końca tygodnia nie idę do szkoły PDT_Armataz_01_14 to prace idą w szybszym tempie.
Oto fotki na dziś:

MISIEK na swojej dioramce ma piłę. Postanowiłem uwspółcześnić (zmodernizować) moją, więc zamiast piły będzie cyrkularka.

[Obrazek: IMG_1589_zpsb3fc8320.jpg]
[Obrazek: IMG_1599_zpsaee2fe90.jpg]
[Obrazek: IMG_1598_zps8826a711.jpg]

Powstały także... śrubokręciki. Trochę psują efekt, ale najwyżej ich nie będzie. Jest to model zbudowany z owijki na druty i z kawałka wystającego drucika.

[Obrazek: IMG_1595_zps7490b528.jpg]
[Obrazek: IMG_1596_zps6e726969.jpg]

Na dziś to tyle.

Fajnym patentem byłaby betoniarka, ale sam jej chyba nie zrobię PDT_Armataz_01_10. Astra ma do pobrania, ale on ma skalę 1:25. Jak ją jeszcze pomniejszę, to wyjdzie ,,niewycinalna'' drobnica.



pozdrawiam, maniek




EDIT: skąd wziąć tarczę tnącą do mojej cyrkularki? Ręcznie projektować, to chyba troszkę kozacko...
Jakiś czas temu jeden z forumowiczów prosił o zaprojektowanie takiej tarczy, poszukaj na forum Wink
(18-12-2012, 12:39)maniek15 link napisał(a):Fajnym patentem byłaby betoniarka, ale sam jej chyba nie zrobię PDT_Armataz_01_10. Astra ma do pobrania, ale on ma skalę 1:25. Jak ją jeszcze pomniejszę, to wyjdzie ,,niewycinalna'' drobnica.

Maniek, zasadniczo skala 1:15 jest więkasza od skali 1:25.
yyy, ale gafa. PDT_Armataz_01_04 Wstyd!

tylko jak dobrze rozumiem, to w opcjach druku trzeba będzie zamiast 100% dac jakieś 130%?? O to chodzi?


dziękuje, maniek
No dobra, żeby Cię nie męczyć…

Na początek policz sobie jaką długość będzie miał np. 1 metr (100 cm) w skali 1:15 i 1:25 – otrzymasz dwie liczby jedna większa a druga mniejsza. Obie to cały czas jest jeden metr, tylko że w dwóch różnych skalach. I teraz najważniejsze: musisz znaleźć taką liczbę, która pomnożona przez 1 metr w skali 1:25 da Ci 1 metr w skali 1:15 – równanie z jedną niewiadomą.

Powodzenia!
Skala jaką masz/skala jaką chcesz*100 = % w jakim masz to drukować.
No dobra Kroolo wyjaśnił sprawę.

Maniek - na tzw. "chopski rozum" jak w skali 1:25 jakiś element ma 10cm długości, to rzeczywisty obiekt ma 25 razy więcej czyli 250 cm. Czyli w skali 1:15 będzie miał 15 razy mniej czyli 16,6cm. A 16,6 cm w stosunku do 10cm ma się procentowo... tutaj sobie już sam wylicz.
Zanim KROOLO coś napisał, to ja już obliczyłem. Ma być 167%. Dowodem na to jest prywatna wiadomość do TUCO.
Dziękuje wszystkim.

PS. Nic by się chyba nie stało, gdyby MISIEK coś tu posprzątał (usunął niektóre posty)

pozdrawiam, maniek
Tak, to prawda Maniek policzył to sam. Szkoda, że naprowadzanie tak długo trwało  :-P
To teraz czekamy na betoniarkę!
Chola chola! najpierw niech mi ktoś powie gdzie mam to 167% wpisać ? Drukarnia ma '' ten nowszy office, to zdaje się będzie 07 lub 10''  :mrgreen:

Dzięki, maniek
Na prośbę autora wątku usunąłem niektóre wpisy, zostawiłem tylko te wyjaśniające jak rozwiązać problem ze zmianą skali, kilka edytowałem - te, które nawiązywały do wpisów usuniętych.
Witam. Troszkę przybyło tej drobizny. I teraz małą wpadkę zaliczyłem. Okazało się po wielu przymiarkach, kalkulacjach i obliczeniach, że nie jest to skala 1:15, lecz 1:20... PDT_Armataz_01_15.
Wszystkie mini-modele są w skali 1:20.
No ale cóż, czas by coś pokazać:
Sraj-taśma, do kibelka który zbuduję w późniejszym terminie:
[Obrazek: IMG_1652_zps709109ea.jpg]
To zwyczajny papier toaletowy, znalazłem go w małym pomieszczeniu z muszlą klozetową na samym końcu domu... PDT_Armataz_01_29.
Powstała łopata:
[Obrazek: IMG_1657_zps884af382.jpg]
[Obrazek: IMG_1659_zps1e0e1a3f.jpg]

Planuję zrobić też stacjonarną ,,samoróbkę'' szlifierkę. Mój dziadek, który kiedyś był stolarzem, ale znał się też na elektryce sam robił takie sprzęty, postanowiłem i ja sobie zrobić PDT_Armataz_01_01 . W tym celu, na krążek z tekturki nakleiłem ''glancpapier'' PDT_Armataz_01_22 o gradacji 80.
[Obrazek: IMG_1655_zpscb3dcc7a.jpg]
To narazie sama tarcza, reszta później.

siekierka:
[Obrazek: IMG_1661_zps3cfd7ba2.jpg]

zaokrągliłem także końce narzędzi, coby majster w razie uderzenie nie przedziurawił sobie nogi ostrym kantem trzonka:
[Obrazek: IMG_1663_zps2dfe0d15.jpg]

Myślę też jakby tu zrobić silniczek do mojej cyrkularki....

Na koniec: wszystko razem:
[Obrazek: IMG_1649_zpsd4b7f2b6.jpg]


Chciałbym jeszcze dodać, że moja dioramka będzie w stylu lat 80, 90-tych. Dlatego takie ''samoróbki'' będą zastosowane. Dziadek jest natchnieniem wielu narzędzi na dioramce, jak nie mam weny to ide do jego warsztatu i od razu coś znajduję, projektuję i kleję. PDT_Armataz_01_01
Stylisko łopaty i tego drugiego narzędzia dwuręcznego jakoś nie pasuje do np. młotka. Wygląda jakby młotek miał trzonek o połowę krótszy od łopaty.
czyli mam pomniejszyc młotek, czy powiększyc łopatę? Jak to się ma do innych narzędzi?
Przyznam się że wszystko i młotek pomniejszyć i łopatę powiększyć. One są nieproporcjonalne.
Myślę, że powinieneś trochę popracować nad tymi narzędziami.
(27-12-2012, 05:05)dexter link napisał(a):Przyznam się że wszystko i młotek pomniejszyć i łopatę powiększyć. One są nieproporcjonalne.
Dex ma racje, młotek za duży, łopata za mała.
siekiera tez do poprawki, trzonek oprawia się w siekierze a nie na odwrót, zobacz np tu:
http://m2.agitomedia.pl/image/700x700/0/...2268.2.jpg

pozdro
Na szczęście są to tak proste narzędzia, że mogę je wykonać od początku. Dziękuje. ;-)

Pozdrawiam, maniek
Maniek15- a czy nie prościej było by dokonać pomiarów i to podzielić przez skalę ? 
Bo z tego co tu widać powstaje fabryka  narzędzi ...  hmmmm troszkę z takimi pracowałem i jakoś to wszystko nie podobne do pierwowzorów.
seb545> Nie chciałbym być niegrzeczny, tym bardziej że jestem mile zaskoczony, że taki weteran modelarstwa kartonowego się tu wypowiedział, aliści każdy kiedyś zaczynał, u jednych początki były lepsze, u innych gorsze :roll:. To moja pierwsza dioramka. Pierwszy projekt własny. Proszę zatem o wyrozumiałość podglądaczy, zwłaszcza tych którzy nic samemu nie zaprojektowali. Jeszcze raz piszę: To nie jest oskarżanie, nic niemiłego nie mam na myśli. Młotek przerobiłem, w tym sensie, że dorobiłem mu napis ''5KG". Mogę zrobić mniejszy młotek albowiem takie na budowach też się przydają.

Specjalne podziękowania dla: MISIEK, BARTKO28, TUCO a także dla UNDERTOW.


pozdrawiam, maniek

To była tylko rada , dobrze Ci życzę i chciałem tylko pomóc.
Wnioski wyciągnij z tego sam. Żaden ze mnie  weteran, są lepsi weterani... Smile
Stron: 1 2