PaperModels.pl

Pełna wersja: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
W związku z tym że dziś przypada 30 rocznica katastrofy Iła-62 ''Mikołaj Kopernik'' SP-LAA postanowiłem dla uczczenia pamięci ofiar wstawić właśnie tą galerię.

Katastrofa lotnicza Okęcie 1980:
Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi.

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim:
Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim – katastrofa lotnicza samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych LOT, która wydarzyła się 9 maja 1987 w czasie lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego, po awarii silników.
Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią. Katastrofa wydarzyła się w Warszawie, na południowym skraju Lasu Kabackiego, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33/15 lotniska Warszawa-Okęcie.
W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu, a sam samolot został zniszczony.
Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.

Samoloty Ił-62 i Ił-62M eksploatowane w PLL LOT:
SP-LAA ( cn 11004 ) Mikołaj Kopernik
SP-LAB ( cn 21105 ) Tadeusz Kościuszko
SP-LAC ( cn 31401 ) Fryderyk Chopin
SP-LAD ( cn 41604 ) Kazimierz Pułaski
SP-LAE ( cn 41802 ) Henryk Sienkiewicz
SP-LAF ( cn 62204 ) Adam Mickiewicz
SP-LAG ( cn 2725456 ) Maria Skłodowska-Curie
IŁ-62M :
SP-LBA ( cn 2932526 ) Janusz Kusociński (wcześniej Juliusz Słowacki)[6]
SP-LBB ( cn 1034152 ) Ignacy Paderewski
SP-LBC ( cn 3036253 ) Joseph Conrad-Korzeniowski
SP-LBD ( cn 1138234 ) Gen. Władysław Sikorski
SP-LBE ( cn 1138546 ) Stanisław Moniuszko
SP-LBF ( cn 2343554 ) Fryderyk Chopin
SP-LBG ( cn 3344942 ) Tadeusz Kościuszko
SP-LBH ( cn 1748445 )
SP-LBI ( cn 4831739 )

[Obrazek: th_DSC00651.jpg] [Obrazek: th_DSC00653.jpg] [Obrazek: th_DSC00654.jpg] [Obrazek: th_DSC00655.jpg] [Obrazek: th_DSC00656.jpg] [Obrazek: th_DSC00657.jpg] [Obrazek: th_DSC00658.jpg] [Obrazek: th_DSC00659.jpg] [Obrazek: th_DSC00660.jpg] [Obrazek: th_DSC00661.jpg] [Obrazek: th_DSC00662.jpg] [Obrazek: th_DSC00663.jpg] [Obrazek: th_DSC00664.jpg] [Obrazek: th_DSC00665.jpg] [Obrazek: th_DSC00666.jpg]

Model opracowany w skali 1:72. Jako bonus można wykonać model autobusu Jelcz Berliet PR-100
Konstrukcja okryta złą sławą serii katastrof. Jeśli się nie mylę główna przyczyna leżała w silnikach, oraz ich ustawieniu w równym rzędzie obok siebie.
Sam model wygląda bardzo ładnie, tylko lakier po przyciemniał całość omijając miejsca łączeń.
Dzięki Tomasz.
Dzisiaj na Discovery były wyemitowane filmy dokumentalne o tych katastrofach.
A tutaj inny film: klik
Dobrze poradziłeś sobie z tym zabytkowym modelem(karton drzewny kl.V!).W 1978 dane mi było odbyć lot tym samolotem na trasie W-wa-Manila z międzylądowaniem w Moskwie i Chabarowsku.Od kapitana dostaliśmy po "secie",mieliśmy też nieco swojego"paliwa",lot przebiegł w związku z powyższym "bezproblemowo".Pamiętam też,że dość długo samolot ten figurował na "pierwszym miejscu"w księdze rekordów Guiness'a pod względem ilości ofiar katastrof lotnictwa komunikacyjnego(chodziło tu o NRD-owski Ił-62 Interflug'u).Ukłony.
Uwielbiam takie modelarskie zabytki-świetna robota :mrgreen: A sam samolot rzeczywiście niesławny-podobno wszystkie rozbijały sie z powodu tej samej przyczyny-ukrecenie wału turbiny w silniku,co prowadziło do rozpadu silnika i uszkadzało sąsiednie.Co ciekawe radziecka komisja o betonowych umysłach zawsze dochodziła do wniosku że uszkodzenia które tak naprawde były przyczyną katastrofy powstały na skutek rozbicia sie samolotu(!)
Dzięki za zainteresowanie:-) Galerię wstawiłem wczoraj ale model skleiłem jakieś 1,5 roku temu. Był b.dobrze spasowany i łatwy. Budowa trwała ok. 4 dni.
Znalazłem film o katastrofie ''Kościuszki'':
Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz.1/5 . cz.2/5 , cz.3/5 , cz.4/5 , cz.5/5 .
Wracając jeszcze do tej tragicznej katastrofy-nie mogę pominąć faktu"zagospodarowania resztek"po ofiarach,których dokonali pierwsi "świadkowie",którzy znależli się na miejscu  zdarzenia.Smutne ale prawdziwe.
  To smutna prawda Oldboy... Widok tego samolotu, chociaż to tylko model pobudza do refleksji. Poza modelem zachwycony jestem rzeczową podbudową galerii; rzeczywiście dużo można dowiedzieć się na temat służby IŁ-a w PLL "LOT" - króko i węzłowato.                Dziękuję i pozdrawiam        - ZbiG -