PaperModels.pl

Pełna wersja: Przeskalowanie modelu - jak?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

moses

Mam 3 modele opracowane komputerowo i w tej formie tylko że w skali 1:32. Może jestem trochę wymagający ale chciałbym aby były w skali prawilnej (troche kiepsko będą wyglądały 3 Airacobry z czego jedna większa od pozostałych dwóch Wink ) A jako żem głąb matematyczny i nawet nie wiem jak to ugryźć, może koledzy pomogą Smile Ile trzeba by było przeskalować dokument (czy to w PDFie czy podczas drukowania) aby wyszła ta moja upragniona skala 1:33
97%
Jednak dobrze że matma wraca na mature ;-))

moses

(18-03-2010, 05:02)łosiu link napisał(a):Jednak dobrze że matma wraca na mature ;-))

Łosiu pisałem jeszcze starą maturę i do tego Matmę  PDT_Armataz_01_29 Wiem nie ma się czym chwalic, ale zawszę ciągnęło mnie do nauk humanistycznych niż do ścisłych Wink

Cholera czemu nie dostaje powiadomień ?  PDT_Armataz_01_07
moses - jeśli nie chesz mieć więcej problemów z przeskalowywaniem to może chcesz Scalecalc ? Taki fajny programik . Na maila ci poślę .

PS.Pogrzeb w profilu , pewnie masz wyłączone powiadomienia...
Panowie, no aż żal was słuchać, jakieś programy i inne bzdety wymyślacie. Tutaj nie trzeba wyższej matematyki do której użycie komputera jest jak najbardziej zasadne. Wystarczy zastosować równanie proporcji:

   A        -          100%                              B x 100%
                                          czyli    X = ------------------
   B        -            X                                      A

gdzie:

A- obecna skala modelu, który chcemy przeskalować
B- skala modelu jaką chcemy uzyskać
X- procent o jaki należy powiększyć/zmniejszyć oryginalną wycinankę w celu uzyskania modelu w nowej skali

uwaga dotycząca drukowania

należy zaznaczyć opcję typu skaluj w pionie i poziomie lub zachowaj proporcje tak jak to jest dostępne w programie obsługującym drukarkę

Na koniec ostatnia uwaga. Stary jestem, maturę zdawałem tak dawno, że nie pamiętam, chodziłem do Liceum Ogólnokształcącego do klasy humanistycznej, a równanie proporcji pamiętam do tej pory. Widać teraz są inne standardy nauczania.

I to by było na tyle. :mrgreen:
 

Paolo pocieszę Cie - na farmacji proporcja jest nadal w użyciu i ma się bardzo dobrze Smile
Znam o wiele szybszą i prostszą metodę do przeliczenia skali jak nawet nie umie się dodać 2+2 :mrgreen:. Wystarczy skalę modelu w jakiej jest model podzielić przez skalę w jakiej ma być, czyli 32/33 i wychodzi na 0,96967 teraz przesuwamy przecinek o 2miejsca w prawo i mamy 96,97%, w zaokrągleniu nawet 97 :razz:.

moses

Paolo próbowałem sam do tego dojśc i wynikami nie będę się chwalił bo to totalna kompromitacja by była.
Dziękuję wszystkiem za pomoc

Ps. Co do powiadomień to pierwsze co to tam spojrzałem i mam opcję włączoną. Co ciekawe o PRVach dostaję info
Ach Krystianie jak dobrze ruszysz głową to metoda, którą zamieściłeś to nic innego jak równanie proporcji.
Otóż twoje pierwsze działanie to to nic innego jak podzielenie B przez A a przesuwanie przecinka w ułamku dziesiętnym o dwa miejsca w prawo to nic innego jak pomnożenie go przez 100 :mrgreen:
Ups... Nie zauważyłem Twojego postu, oczywiście masz racje to jest to samo Confusedmile:, tylko inaczej napisane :wink:.
"Panowie, no aż żal was słuchać, jakieś programy i inne bzdety wymyślacie. Tutaj nie trzeba wyższej matematyki do której użycie komputera jest jak najbardziej zasadne. Wystarczy zastosować równanie proporcji:

A - 100% B x 100%
czyli X = ------------------
B - X A

gdzie:

A- obecna skala modelu, który chcemy przeskalować
B- skala modelu jaką chcemy uzyskać
X- procent o jaki należy powiększyć/zmniejszyć oryginalną wycinankę w celu uzyskania modelu w nowej skali

uwaga dotycząca drukowania

należy zaznaczyć opcję typu skaluj w pionie i poziomie lub zachowaj proporcje tak jak to jest dostępne w programie obsługującym drukarkę

Na koniec ostatnia uwaga. Stary jestem, maturę zdawałem tak dawno, że nie pamiętam, chodziłem do Liceum Ogólnokształcącego do klasy humanistycznej, a równanie proporcji pamiętam do tej pory. Widać teraz są inne standardy nauczania.

I to by było na tyle. :mrgreen:"
Paolo czyli mam model w skali 1/20 a chcę uzyskać 1/24 - czyli według Twojego wzoru mam go powiększyć o 120% - jakaś bzdura

metoda Krystiana jest szybsza i mniej można się pogubić która skala jest tą docelową
"Znam o wiele szybszą i prostszą metodę do przeliczenia skali jak nawet nie umie się dodać 2+2 :mrgreen:. Wystarczy skalę modelu w jakiej jest model podzielić przez skalę w jakiej ma być, czyli 32/33 i wychodzi na 0,96967 teraz przesuwamy przecinek o 2miejsca w prawo i mamy 96,97%, w zaokrągleniu nawet 97 :razz:."
20/24 = 0,8333333333~
(27-05-2017, 09:30)rs82 napisał(a): [ -> ]"Panowie, no aż żal was słuchać, jakieś programy i inne bzdety wymyślacie. Tutaj nie trzeba wyższej matematyki do której użycie komputera jest jak najbardziej zasadne. Wystarczy zastosować równanie proporcji:

  A        -          100%                              B x 100%
                                         czyli    X = ------------------
  B        -            X                                      A

gdzie:

A- obecna skala modelu, który chcemy przeskalować
B- skala modelu jaką chcemy uzyskać
X- procent o jaki należy powiększyć/zmniejszyć oryginalną wycinankę w celu uzyskania modelu w nowej skali

uwaga dotycząca drukowania

należy zaznaczyć opcję typu skaluj w pionie i poziomie lub zachowaj proporcje tak jak to jest dostępne w programie obsługującym drukarkę

Na koniec ostatnia uwaga. Stary jestem, maturę zdawałem tak dawno, że nie pamiętam, chodziłem do Liceum Ogólnokształcącego do klasy humanistycznej, a równanie proporcji pamiętam do tej pory. Widać teraz są inne standardy nauczania.

I to by było na tyle. :mrgreen:"
Paolo czyli mam model w skali 1/20 a chcę uzyskać 1/24 - czyli według Twojego wzoru mam go powiększyć o 120% - jakaś bzdura

metoda Krystiana jest szybsza i mniej można się pogubić która skala jest tą docelową
"Znam o wiele szybszą i prostszą metodę do przeliczenia skali jak nawet nie umie się dodać 2+2 :mrgreen:. Wystarczy skalę modelu w jakiej jest model podzielić przez skalę w jakiej ma być, czyli 32/33 i wychodzi na 0,96967 teraz przesuwamy przecinek o 2miejsca w prawo i mamy 96,97%, w zaokrągleniu nawet 97 :razz:."
20/24 = 0,8333333333~

Rs82 po pierwsze prośba abyś właściwie cytował bo patrząc na Twój post trudno odgadnąć co napisał Paolo, co Krystian a co jest Twoim komentarzem.

Po drugie oba wzory są prawidłowe... z tym, że jeden jest wzorem na pomniejszenie a drugi na powiększenie Big Grin  - ważne jest aby wiedzieć co zrobić z wynikiem - aby ze skali 1:20 usyskać 1:24 możesz posiadane wymiary pomnożyć przez 0,833333 lub też podzielić przez 1,2 (czyli te 120%... osobiście mam taką przypadłość, że % toleruję tylko w chemii i w płynach, a w matematyce od razu zamieniam na ułamki dziesiętne) albowiem 1/1,2=0,833333.

BTW niezły archeolog z Ciebie... 7 lat wątek nieruszany Wink