PaperModels.pl

Pełna wersja: Armata przeciwlotnicza 40mm BOFORS wz.36 GPM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Chwilowo wygrzebałem się z pieluch i mogę pokazać ostatni owoc swojej pracy.

Impulsem do budowy tego  modelu był ostatni program "Było nie mineło" w którym była relacja z odbudowy ciągnika C2P któy był holownikiem między innymi armat p-lot 40mm. Chwilowo mam przesyt gąsienic, a więc pod nóż poszedł Bofors.

Sama armata ma bardzo bogatą historię. Skonstruowana w Szwecji. Używana przez wszystkie armie II wojny światowej. Produkowana w wielu krajach m in. w przedwojennej Polsce w Starachowicach. Była znakomitym sprzętem obrony przeciwlotniczej. Niestety w Kampani Wrześniowej armat było za mało. Jej udoskonalona wersja znajduje się nadal na uzbrojeniu wielu armii i jest produkowana do dzisiaj.

Model wyżej wymienionej armaty pochodzi ze stajni GPM i  został wydany pod numerem 15/2009.
[Obrazek: th_PB040035.jpg]
Autorem opracowania jest Pan Marek Góral. Model został rozrysowany na 6 arkuszach A4. Rysunki montażowe zawierają 4, a opis pół strony. Skala 1:25
Przykładowe rysunki:
[Obrazek: th_PB040036.jpg][Obrazek: th_PB040037.jpg]
Arkusze z częściami:
[Obrazek: th_PB040038.jpg]
Link do relaci http://www.konradus.com/forum/read.php?f...r=0&page=1


Położenie marszowe:
[Obrazek: th_P1080189.jpg][Obrazek: th_P1080190.jpg][Obrazek: th_P1080191.jpg][Obrazek: th_P1080192.jpg][Obrazek: th_P1080193.jpg]

Położenie bojowe:
[Obrazek: th_P1080194.jpg][Obrazek: th_P1080195.jpg][Obrazek: th_P1080197.jpg][Obrazek: th_P1080198.jpg][Obrazek: th_P1080200.jpg]

[Obrazek: th_P1080201.jpg][Obrazek: th_P1080202.jpg][Obrazek: th_P1080204.jpg][Obrazek: th_P1080205.jpg][Obrazek: th_P1080206.jpg][Obrazek: th_PC160128.jpg]

Model bardzo ciekawy i nie taki prosty na jaki wygląda.
Minusy poza moim wykonaniem oczywiście to nie do końca zgrywające się plamy kamuflażu, przesunięcie kolorów na elementach jarzma armaty i jej osprzęcie, mało czytelne rysunki montażowe armaty. Miałem problem z montażem osprzętu działka.

Na razie to tyle. Chociaż jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa.
[Obrazek: th_C2p.jpg]

Pozdawiam

PS: Tan paproch na lufie już usunięty. W kolejnej galerii go nie będzie



Fajnie wyszedł Smile
Bardzo fajny model, z którym ja sam z pewnością kiedyś w przyszłości spróbuję się zmierzyć.
:milbravo: :milbravo:
Jedna mała uwaga: oglądając zdjęcia mam wrażenie, że lufa jest nieco krzywo. Zwłaszcza na 4 zdjęciu w serii przedstawiającym armatę w położeniu marszowym. Złudzenie optyczne, czy rzeczywiście troszkę "oklapła"?
Pozdrawiam.