PaperModels.pl

Pełna wersja: [G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Takie coś ostatnio zdziergałem- ciągnik rolniczy Lanz-Bulldog D9506 z Modelika, projektu Jana Kołodzieja.
Model przyjemny w sklejaniu, przy jego budowie nie napotkałem na większe trudności. Od początku założyłem sobie, że model będzie w całości zwaloryzowany, dlatego też mogłem dorobić brakujące elementy oraz te, które były zbyt uproszczone. I to jest największa bolączka tego projektu- przesadnie uproszczone niektóre elementy, zwłaszcza głowica tłoka i cały układ paliwowy. Trochę zmian jest w kabinie, ale niewielkich. Do wykonania siatek chłodnic użyłem fototrawionej blaszki Eduarda. Początkowo model miał posiadać malowanie Wehrmachtu, ale koniec końców zmieniłem barwy na cywilne. I tak ciągnik posiada popularne wtedy dla sprzętu rolniczego kolory: całość zielona z czerwonymi felgami i czarnymi dodatkami.
Model przedstawia ciągnik z 1940r. W 1939r., wraz z wybuchem wojny, w Niemczech weszły w życie przepisy o zaciemnieniu mieszkań, ulic i pojazdów, w związku z groźbą alianckich nalotów na miasta. Jeśli idzie o pojazdy, to w ramach możliwości każdy powinien posiadać przesłony na światła, a gdy takowych nie ma, kierowca powinien poruszać się po zmroku z wyłączonym oświetleniem. Przepisy te dotyczyły każdego pojazdu cywilnego i wojskowego, począwszy od roweru a na samochodach kończąc. I tak w modelu wykonałem światła przednie i tylne z przesłonami, czyli tak samo jak przewiduje to wycinanka, gdy budujemy traktor w wersji wojskowej.
Ciągnik posiada rejestrację z literami porządkowymi IK, przyporządkowanymi dla Prowincji Śląskiej, z siedzibą w Breslau (Wrocław).

[Obrazek: th_1.jpg] [Obrazek: th_2.jpg] [Obrazek: th_3.jpg] [Obrazek: th_4.jpg] [Obrazek: th_5.jpg] [Obrazek: th_6.jpg] [Obrazek: th_7.jpg] [Obrazek: th_8.jpg] [Obrazek: th_9.jpg] [Obrazek: th_10.jpg]

Pozdrawiam
No jak dla mnie bomba :milbravo:.Brakuje tylko kuchni polowej i czterech pancernych  Wink.
.... i paru bombek :mrgreen:.
Model świetny  :milbravo:
Zajefajny  PDT_Armataz_01_34
Inspirujące... świetnie malowanie!
Superowy!  :milbravo:
Fajny model,
à propos ciągników przypomniała mi się audycja radia Erewań, co prawda dotyczyla ZSRR i chin ale...

Radio Erewań podaje: Grupa komunistów chińskich zaatakowała pracujący w polu radziecki traktor. Traktor odpowiedział celnym ogniem kilku dział rakietowych, po czym odleciał w kierunku Moskwy. Ministerstwo Rolnictwa ostrzega chińskich towarzyszy, że jeśli incydent się powtórzy, na pola zostaną wysłane kombajny.   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gratulacje  PDT_Armataz_01_34
Confusedhock:
Wspaniałe wykonanie modelu!
Po prostu mnie zastrzeliłeś tym ciągnikiem (nawet i bez działa rakietowego)  Wink
Więc gratulacje ciut nie pośmiertne  :mrgreen:

Wielkie gratulacje!
Świetny! ... jak zwykle model w Twoim wykonaniu...
Jestem zauroczony !!

mamt1971

Świetny szkoda że nie da się w nim usadowić Gustlika któryś odcinek pancerniaków