PaperModels.pl

Pełna wersja: Super Glue - różne gęstości
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam  Confusedmile:
Mam pytanie do tych którzy używają klejów typu Super Glue o różnych stopniach gęstości.
Czy warto i do czego używacie gęstszych klejów? Czym różni się ich działanie od typowej, rzadkiej kropelki.
Chodzi głównie o to czy pewne rzeczy można zrobić łatwiej używając kleju gęstszego.
Teoretycznie mógłbym kupić i wypróbować ale że jestem skazany tylko na zakup internetowy więc sądzę że nie zaszkodzi najpierw spytać tych którzy takich klejów używają i mogą się wypowiedzieć na temat ich ewentualnych zalet.
Różni się między innymi tym, że jest go o wiele więcej /20g zamiast 2g/, no i tańszy :wink:.
Rzadki schnie dość szybko /chyba szybciej od kropelki/, więc nadaje się jak się chce coś szybko skleić/złapać. Średni schnie już troszkę wolniej, a gęsty to potrafi schnąć nawet kilka minut /kiedyś jak go dużo użyłem to jeszcze po pół godzinie był lepki :mrgreen:/.

Do takiego "normalnego" sklejania chyba najlepszy jest średni.
Rzadki - świetnie impregnuje/utwardza karton
Średni - do normalnego klejenia, wzmacniania miejsc klejenia itp
Gęsty- do klejenia drutów tam gdzie nie można nawiercić dziurki - np.

                              Generalnie przydatne wszystkie

SZAD :mrgreen:
Hej
To jeszcze kilka uwag od nie-kartonowego

Rzadki - do BARDZO precyzyjnego klejenia. Należy zetknąć klejone elementy a następnie potrzeć styk wykałaczką zwilżoną CA. Klej, na skutek efektu kapilarnego, wpłynie między klejone elementy. Minimalna ilość zastosowanego kleju sprawia, że punkt klejenia jest praktycznie niewidoczny. Wady - CA płynny stosowany normalnie rozlewa się jak głupi na dużej powierzchni. A'ha - w zależności od rodzaju klejenia używam wykałaczek różnie zaostrzonych: w szpic, w wiosełko, w "śrubokręt" - czyli wiosełko ścięte na trapez...).

Żel - klej CA który wygląda jak... galaretka z nóżek. Nie rozlewa się, można go nałożyć punktowo jak ... galaretkę ;> ma opóźniony czas wiązania co daje czas na korektę. Idealny do doklejania szczegółów.

I drobna rada - jak już kupujesz klej, dokup również specyfik nazwie DEBONDER - płynny rozpuszczalnik do CA. Stosuje się go raczej rzadko, ale czasami jest niezastąpiony. Potraktowany nim CA zamienia się na kilkanaście sekund w gęsty majonez. Wtedy można skorygować położenie elementów albo je po prostu rozłączyć. Po tych kilkunastu sekundach CA wraca do stanu "sklejonego". Wada - rozpuszcza również farbę akrylową.

Pozdrowionka
ZzB
A ja mam takie pytanko... Jako, że dopiero pierwszy raz będę eksperymentować z usztywnianiem cyjanoakrylem i szlifowaniem go. Lepszy zwykły super glue, kropelka czy super glue uhu? I jeśli można to poprosiłbym o uzasadnienie  Wink.
Poprawcie mnie jeśli sie mylę ale uważam że nieważny producent cyjanoakryla do nasączania ale właśnie gęstość kleju . Super glue i kropelka są klejami rzadkimi więc świetnie się nadadzą uhu nie stosowalem więc się wypowiem ale podejżewam że jest tak jak z poprzednimi .
Jeśli chcesz utwardzac, usztywniac krawedzie tektury, to wystarczy kupic zwykly super glue ze wzgladu na cene. Kropelka czy Uhu sa drogie a do tych czynnosci aż tak dobrych klejów nie potrzeba. Jeszcze lepszym rozwiazaniem jest kupowanie w buteleczkach jeszcze taniej wydzie. Coś takiego - http://www.sklep.orlik-models.pl/index.p...ts_id=1023 jak masz gdzieś w pobliżu sklep modelarski to popytaj o taki klej.
Nie żebym robił komuś reklamę, ale używam klejów stąd i jestem zadowolony.
http://riku.pl/index.php?id_kat=121
(20-03-2011, 12:12)SZAD link napisał(a): [ -> ]Nie żebym robił komuś reklamę, ale używam klejów stąd i jestem zadowolony.
http://riku.pl/index.php?id_kat=121
Znalazłem tam parę różnych innych przydatnych rzeczy.
Czy ten sklep jest godny zaufania?
Kupowałem tam kleje i nigdy nie było problemów. Wpłacałem i miałem bez zbędnej zwłoki.
(19-03-2011, 11:25)perfidniak link napisał(a): [ -> ]A ja mam takie pytanko... Jako, że dopiero pierwszy raz będę eksperymentować z usztywnianiem cyjanoakrylem i szlifowaniem go. Lepszy zwykły super glue, kropelka czy super glue uhu?

Swego czasu w sieci udzielał się czarodziej zwany "Wujek Andrzej" (wcześniej "Sherman 2")
On to do usztywniania papieru używał "ociupinkę" tańszego środka o nazwie BCG
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=6302
Może warto spróbować tego rozwiązania ...?

Pozdrowionka
ZzB
Swego czasu wujek andrzej osobiście radził mi usztywniać wszystko BCG, nawet chciał tekturę zaimpregnowaną BCG oszlifować i zamienić w ostrze :mrgreen:
ZzB mam pewne swoje nieśmiałe próby używania BCG, i jest to bardzo dobry i przydatny klej, ale jednak nie mam przekonania by nadał się do celów typu utwardź i oszlifuj. Tak odnośnie tematu miałem pod ręką kropelkę i jestem zadowolony z efektów  Wink.
(21-03-2011, 07:40)perfidniak link napisał(a): [ -> ]...miałem pod ręką kropelkę i jestem zadowolony z efektów ...
Hej.
Ja zasadniczy używam TYLKO CA, ale nie jestem reprezentatywny.
Po pierwsze - papieru używam sporadycznie i zasadniczo jedynie do tworzenia kompozytu z CA
Po drugie - wymiary budowanych przeze mnie elementów nie przekraczają kilku milimetrów, więc zużycie CA jest minimalne.
Ponieważ jednak ortodoksję omijam z daleka - przeglądam wszelakie fora w poszukiwaniu dobrych pomysłów.
Pomyślałem o BCG, jako że kartoniarze zwykle operują dużymi arkuszami, więc ewentualny koszt użytego na dużą skalę CA mógłby przekroczyć cenę modelu plastikowego ;>

Wracając do Twojego pytania - nie jest ważne czy to Kropelka, czy UHU. Ważne żeby był maksymalnie płynny. Im rzadszy tym lepiej nasączy papier.
A'ha - mimo że CA w zasadzie zasycha od razu, polecam kilkugodzinną zwłokę. Najlepiej za obróbkę zabrać się następnego dnia, szczególnie jeżeli planujesz np "głębokie" toczenie.

Pozdrowionka
ZzB