PaperModels.pl

Pełna wersja: Serdecznie witam i trochę popytam
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

ikcerim

Witam

Mam na imię Hubert i mam (wstyd pisać) 30 lat... Od jakiego czasu przeglądam fora internetowe dotyczące modelarstwa kartonowego. Postanowiłem spróbować swoich sił w tej jak mi się wydaje dość trudnej materii modelarskiej. Na razie ćwiczebnie sklejam (pod osłoną nocy  Wink ) zabawki drukowane ze stron internetowych. Chciał bym jednak spróbować skleić coś bardziej konkretnego. Przeglądając relacje z budowy różnych modeli, nasuwają mi się pewne pytania. Pewnie są one banalne... Mimo wszystko ośmielę się zapytać

1) W jaki sposób wycinać wręgi kadłubów (również i skrzydeł) samolotów ? Chodzi mi o to aby kadłub miał po sklejeniu w całość równą jednolitą powierzchnię. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się tego zrobić nożyczkami. Czytałem na forach o takich modelarzach, którzy nawet wręgi okrętowe wycinają odręcznie (skalpelem) bez pomocy np. krzywików... Jak to możliwe ?
2) Czy najlepiej retuszować krawędzie kartonu ? Czytałem o różnych technikach. Mam komplet farb akwarelowych. Mam też kilka "puszeczek" farb modelarskich (Humbrol, Revell), które dostałem od znajomego (on jednak skleja modele plastikowe). Nie wiem jednak czy do retuszu też używać rozcieńczalnika do owych farb olejnych ? Czy z kolei farby akwarelowe nie będą schodziły pod wpływem dotyku przy sklejaniu ?

3) Pytałem już o wręgi... Czy według Was warto kupować gotowe wręgi cięte przy pomocy lasera ? Cena nie stanowi  problemu. Chodzi tylko o to, czy ma to sens ?

4) Czytałem na forach wiele dobrego o kleju BCG. Nie bardzo wiem jednak na czym ma polegać jego "genialność" ? Nie wiem też gdzie i jak go stosować ?

Dziękuję za wszelkie udzielone porady. Może wreszcie zdecyduję się na próbę sklejenia czegoś ambitniejszego ?
Witam i od razu odeśle do działu "Nawet najprostsze  pytania". Na wszystkie twoje pytania znajdziesz tam wszelkie odpowiedzi. Podam ci też linka do takiego wstępnego poradnika zrobionego przez naszego kolegę.
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=10597.0

Pozdrawiam
WitajSmile

Na początek podrzucę Ci parę linków, ponieważ odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania już były na forum kilkakrotnie przedstawiane. Wink

W pierwszej kolejności zajrzyj tutaj, w tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wiele pytańSmile. Warto też przejrzeć tą relację, której autor pokazuje krok po kroku jak zabrać się za budowę modelu samolotu. Przydatny może też być ten spis patentów.

Teraz coś ode mnieTongue.

Ad1. Odnośnie wycinania wręg bardzo fajnie jest to opisane w poradniku, do którego link wstawiłem poniżej.

Ad2. Akwarele powinny w zupełności wystarczyć. Jeśli nie będziesz "męczyć" wyretuszowanej krawędzi nic złego nie powinno się dziać z retuszem. Z kolorami retuszu jest ten problem, że w większości trzeba go sobie dobierać na oko poprzez mieszanie, dlatego jeśli nie masz dostatecznie dużej palety farb olejnych niezbyt Ci się one przydadzą.

Ad3. Z wręgami wycinanymi laserem spotkałem się 2 razy, za pierwszym razem były dobre (odpowiedniej wielkości), za drugim razem okazało się, że części wycięte laserem są nieco za małe i utrudniały budowę, więc poszły do kosza. Dlatego następnym razem do laserów podejdę ostrożnie.

Ad4. Najważniejszą wykorzystywaną cechą BCG jest to że rozmiękcza on papier(!) co przy odpowiednim doświadczeniu pozwala na formowanie części (wyoblanie, zginanie, zwijanie w cienkie rurki). Do tego ma on ta zaletę, że po wyschnięcia taka część formowana na mokro zapamiętuje kształt. Z efektem rozmiękczania wiążą sie też wady tego kleju przy nieumiejętnym stosowaniu BCG może pofalować papier lub spowodować powstanie tzw krowich żeber. Kolejną zaletą jest to że przy umiejętnym klejeniu nie zostawia żadnych śladów. Można go tez wykorzystać do wzmacniania krawędzi części, oraz przy przygotowaniu wręg do szlifowania (przez nasączanie krawędzi). Klej ten ma bardzo dużo zastosowańSmile. Na temat wykorzystania BCG jest sporo wątków na forum, wystarczy poszukaćWink

Witaj,
Ad 1.
No widzisz ta jednolita powierzchnia np. kadłuba to jest efekt wieloletniego doświadczenia (brak widocznych łączeń segmentów). Wszystko też zależy od tego jaki sposób klejenia przewidział autor modelu, co nie znaczy ze w zasadzie nie można go (sposobu) zmienić. Otóż to co ja stosuję to technika zetpt'a, czyli wycinam dwa sąsiednie poszycia, następnie wcześniej przygotowanymi sklejkami (wycięte z papieru trapezy) łącze ze sobą dwa segmenty, zaczynając od miejsca zaznaczenia osi kadłuba (daje to niejako gwarancję, że nie przesunie ci się wszystko). Po sklejeniu dwóch poszyć wsuwam w nie wręgę (albo i nie, to zależy jak bardzo ona jest mi tam potrzebna :-). Poszukaj relacji zept'a ze sklejania FW-190 tam pokazał ten sposób klejenia.
Ad 2.
Ile osób tyle opinii, jedni uważają, że plakatówki starczają inni używają akryli albo emalii, chyba sam musisz sprawdzić co ci najbardziej pasuje. Czy akwarele będą schodzić to wszystko zależy chyba od tego jakiego kleju użyjesz. Dodatkowo Ci poradzę, żebyś pojechał do któregoś "markietu" budowlanego i zakupił w lakier bezbarwny w spray'u mat i połysk.  Przed rozpoczęciem prac psiknij na zadrukowaną stronę ze dwa razy (tylko nie tak, żeby ci się zacieki porobiły). Lakierowanie ułatwi Ci wiele spraw, np. retusz.
Ad 3.
Kolejne pytanie na które raczej sam musisz sobie odpowiedzieć, są modelarze, którzy nie uznają laserków, są też tacy co uważają, że trzeba iść z duchem postępu i spokojnie z ich pomocą sklejają. Są też tacy, którzy zamiast wydawać dziesiąt złotych wolą w zamian sobie kupić inny model. To wszystko zależy od ciebie.
Ad 4. BCG to klej wodny. Więc nie nadaję się do klejenia dużych powierzchni, np. skrzydeł. BCG stosować w zasadzie można do masy rzeczy. Począwszy od impregnacji krawędzi wręg (co by się je lepiej szlifowało i wyrównywało krawędź),  poprzez pomoc w formowaniu części (rozmiękczasz papier, staje się bardziej elastyczny a po uformowaniu trzyma kształt), a w końcu klejenia na styk. Poczytaj o tym jak używać BCG, jest kilka o tym tematów.

Pozdrawiam
Mariusz
(21-04-2012, 06:52)Zielony link napisał(a):Ad 4. BCG to klej wodny. Więc nie nadaję się do klejenia dużych powierzchni, np. skrzydeł.

Nie zgodzę się z tymTongue. Przy odpowiednim stosowaniu można użyć BCG do wszystkiego, nawet klejenia skrzydeł, czy też oklejania kadłubów np czołgów. Jednak jeśli nie korzystałeś z tego kleju wcześniej to nie klej modelu wyłącznie przy użyciu BCG