PaperModels.pl

Pełna wersja: Niemiecki Panzer na złomie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzisiaj wychodząc z siłowni zobaczyłem na klubowym telewizorze urywek wiadomości, jakoby ktoś sprzedawał Panzera (nie pamiętam jakiego - chyba III lub VI) na złomie. Niestety trafiłem na samą końcówkę a nigdzie w internecie nie mogę znaleźć. Może ktoś juz ma, to przydałoby się podlinkować Tongue
Dziś rano widziałem informację w tv o znalezieniu Panzer IV a gdzie to nie jestem pewien chyba na Pomorzu gdzieś...
Panzer VI wyjechał z Polski jako złom do Stanów, bodajże nawet za zgodą władz odpowiednich. Z tego co czytałem Pantera była bez wieży..
Czyżby to ten sam co jest ładnie odrestaurowany i śmiga sobie u kolekcjonera??
(20-04-2011, 01:53)Panda link napisał(a):Dziś rano widziałem informację w tv o znalezieniu Panzer IV a gdzie to nie jestem pewien chyba na Pomorzu gdzieś...

http://miastokolobrzeg.pl/index.php?opti...&Itemid=46
(20-04-2011, 02:26)Dombeer link napisał(a):Czyżby to ten sam co jest ładnie odrestaurowany i śmiga sobie u kolekcjonera??

http://www.youtube.com/watch?v=CaLTkGjlgxM

Pantera z Czarnej Nidy, pojechała z kraju jeszcze w latach 90
(04-05-2011, 12:51)krzysiek_j link napisał(a):[quote author=Dombeer link=topic=8497.msg98274#msg98274 date=1303302383]
Czyżby to ten sam co jest ładnie odrestaurowany i śmiga sobie u kolekcjonera??

http://www.youtube.com/watch?v=CaLTkGjlgxM

Pantera z Czarnej Nidy, pojechała z kraju jeszcze w latach 90
[/quote]

Nawet program o "naszej" Panternce zrobili,pier.......ni złodzieje,nie wiem kto powinien oberwać za tą kradzież  PDT_Armataz_01_31

http://www.youtube.com/watch?v=RYq0jaaEu...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=H64zVoUl8...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=I5RnENLlF...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Q8D6PN7cz...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=dhyOSUnXH...re=related
A ja się ciesze że ją wywieźli. W Polsce by rdzewiała abo została by pocięta przez złomiarzy, a tak ma drugie życie Smile
Dla odmiany trochę fotek z renowacji Pantery 1 , 2.
Predi z takimi słowami to powinieneś się troche zastanowić. Dlaczego zaraz oskarżasz ? Skąd wiesdz jak było naprawdę? Dlatego przestań rzucać tak bezpodstawnie oskarżeniami. Dombeer dobrze gada, i niestety taka jest smutna prawda.
Sam niedawno oglądałem ten program co zapodał Predi jest tam jeszcze kilka innych fajnych odcinków. Goście odrestaurowują czołgi i wozy bojowe a potem do prywatnego muzeum idą.
A ja niestety się nie zgadzam z optymistycznym przekonaniem, że fajnie jest, bo prywatny kolekcjoner ma swoją nową zabawkę.

Wywóz zabytków z Polski jest przestępstwem. Kto popełnił to przestępstwo nie wiadomo, ale ktoś je popełnił - albo konserwator wydający zgodę na wywóz, albo ktoś kto wywiózł czołg bez jego zgody.

Nie widzę żadnej korzyści z tego, że w innym kraju ktoś pięknie odrestaurował czołg. Gdyby ten czołg został w Polsce, mógłby służyć jako zabytek i można byłoby oglądać go gdzieś w muzeum. A w Stanach? Ile procent osób zainteresowanych ma szanse go zobaczyć?

I nie jest prawdą, że w Polsce nie odrestaurowuje się czołgów. Odrestaurowuje się. I co więcej - widać, że przeznacza się na to coraz więcej pieniędzy. Być może odrestaurowanie nie było możliwe w latach 1990, ale czołg zgrubnie zabezpieczony mógł poczekać jeszcze 10 czy 20 lat, aż znajdą się pieniądze na rekonstrukcję. Bo to, że się znajdą, jest pewne - Polska jest coraz bogatszym krajem. Jeszcze 10 lat temu nie mogłem sobie wyobrazić, że zobaczę TKS, a teraz? Widziałem jeżdżącą, zaglądałem do środka....

Pozdrawiam
Krzysiek
Krzysiek, zauważ, że wrak został wywieziony w latach 90, kiedy mało kto myślał o renowacji sprzętu wojennego, a co dopiero niemieckiego. Obawiam się że ten czołg prędzej skończyłby na złomie niżeli w muzeum.
Wywóz z Polski jest przestępstwem, ale prawo swoje a życie swoje. To nie jedyny taki czołg który został wywieziony na zachód i zapewne jeszcze nie jeden tam pojedzie.
krzy65siek a gdzie ktoś napisał że nie odrestaurowuje się w Polsce czołgów? Proszę cię nikt tego tu nie napisał. Zreszta nawet ostatnimi czasy PrzemekW nawet umieszczał linki do restaurowanego StuGa. Nikt tego nie neguje. Przecież są projekty tak samo z 7TP, 4TP, 10TP i inne. Nikt tego nie neguje i w ogóle. Tylko jak piszesz ile mamy czekać? 10, 20 lat? Widzisz właśnie o tyle prywatnie jest lepsze bo zwykle jeżeli ktoś "kupuje" taki sprzęt do renowacji to zwykle musi mieć jakieś fundusze już zabezpiecone na renowację.

Bardzo było możliwe że ta Panterka co wyjechała nie stanowiła na tyle eksponatu co bardziej złom. Zauważcie nawet że odrestaurowana nie powstała z jednego egzemplarza nawet dokker wspomniał wcześniej że nie miała wieży. Nawet na tym programie były zdjęcia tego wraku.
A w Stanach też są muzea wojskowe i w tym prywatne również więc i tam przyda im się jakaś edukacja. Więc i tam zobaczy to nie mała garstka ludzi. Widzisz tam ludzie czasem podróżują z najdalszych stanów żeby zobaczyć jaki sprzęt H.niemcy używały w czasie II wojny, bo przecież do nich nie dotarli.  A u nas co Hiszpanie specjalnie by przyjeżdżałi bo mamy muzeum z bronią pancerną i jest tu akurat Panterka?, proszę cię Krzysiek nie za bardzo to trochę fantazjujesz? Sorry mnie to nie przekona.

PS. A jeżeli uważacie że nastąpiło przestępstwo to zgłoście to do prokuratury gdzyż ona jest odpowiednim organem do ścigania a nie będziecie oskarżać na forum i w dodatku nie wiadomo kogo.
Wiele sprzętów wyjechało,ale jeszcze wiele się po Polsce" poniewiera"nie wspominając tego który znajduje się jeszcze pod ziemią.Zresztą sami sobie jesteśmy winni takiego stanu rzeczy(lepiej się opłaci wywieżć-może ktoś z tego zrobi pożytek)To przykład z mojego podwórka , z Kielc;właściciel nie wie skąd się wzięły te lufy po prostu były na tym placu od zawsze, ale nikomu tego nie odda bo to tzw.ojcowizna.A może gdzieś w kraju wala się np. wanna kadłuba pasująca do tych luf,gdzie indziej jakieś elementy podwozia itd.Może by coś z tego wyszło.                                                                                                            [Obrazek: 09a27a79ead39e68m.jpg] [Obrazek: be1cefb2d0a9f7f2m.jpg] [Obrazek: cb8dff030ab84badm.jpg]
Cytat:krzy65siek a gdzie ktoś napisał że nie odrestaurowuje się w Polsce czołgów? Proszę cię nikt tego tu nie napisał. Zreszta nawet ostatnimi czasy PrzemekW nawet umieszczał linki do restaurowanego StuGa. Nikt tego nie neguje. Przecież są projekty tak samo z 7TP, 4TP, 10TP i inne. Nikt tego nie neguje i w ogóle. Tylko jak piszesz ile mamy czekać? 10, 20 lat? Widzisz właśnie o tyle prywatnie jest lepsze bo zwykle jeżeli ktoś "kupuje" taki sprzęt do renowacji to zwykle musi mieć jakieś fundusze już zabezpiecone na renowację.

Choćbyśmy nawet mieli czekać 20 lat to nie jest problem. Gdyby ta Panthera została w Polsce, to dzisiaj byłaby w nie gorszym stanie niż w Stanach. Przynajmniej mógłbyś pojechać i zobaczyć jak wygląda, a nie ślinić się przed komputerem. Wydatek kilkuset tysięcy złotych na renowację czołgu, to jest spory wydatek dla prywatnego kolekcjonera w Polsce, ale żaden wydatek dla sponsorów, czy budżetu miasta na przykład...

Cytat:Bardzo było możliwe że ta Panterka co wyjechała nie stanowiła na tyle eksponatu co bardziej złom. Zauważcie nawet że odrestaurowana nie powstała z jednego egzemplarza nawet dokker wspomniał wcześniej że nie miała wieży. Nawet na tym programie były zdjęcia tego wraku.

Złom? Widziałeś ją chociaż? Gdyby ten czołg został w Polsce, w chwili obecnej już by jeździł.


Cytat:A w Stanach też są muzea wojskowe i w tym prywatne również więc i tam przyda im się jakaś edukacja. Więc i tam zobaczy to nie mała garstka ludzi. Widzisz tam ludzie czasem podróżują z najdalszych stanów żeby zobaczyć jaki sprzęt H.niemcy używały w czasie II wojny, bo przecież do nich nie dotarli.  A u nas co Hiszpanie specjalnie by przyjeżdżałi bo mamy muzeum z bronią pancerną i jest tu akurat Panterka?, proszę cię Krzysiek nie za bardzo to trochę fantazjujesz? Sorry mnie to nie przekona.

O swoją edukację historyczną niech się martwią Amerykanie sami. To bogaty kraj, nie potrzebuje podarunków od biedniejszych. Nic nie pisałem o podróżowaniu w celu zwiedzania muzeów, nie interesuje mnie czego chcą Hiszpanie czy Irlandczycy. Zakładam, że takie podróżowanie jest możliwe, skoro ja nie mam problemu, żeby pojechać specjalnie do muzeum w UK, to dlaczego miałby mieć takie problemy ktoś inny? To jest tylko kwestia na ile wartościowe są zabytki.

Cytat:PS. A jeżeli uważacie że nastąpiło przestępstwo to zgłoście to do prokuratury gdzyż ona jest odpowiednim organem do ścigania a nie będziecie oskarżać na forum i w dodatku nie wiadomo kogo.

Dochodzenie trwa, to po pierwsze, po drugie - skoro coś jest przestępstwem, to należy o tym mówić i koniec. A na wskazywanie konkretnych osób będzie czas, jak zostaną skazane przez sąd. Taki mamy w Polsce porządek prawny.



Cytat:Krzysiek, zauważ, że wrak został wywieziony w latach 90, kiedy mało kto myślał o renowacji sprzętu wojennego, a co dopiero niemieckiego. Obawiam się że ten czołg prędzej skończyłby na złomie niżeli w muzeum.
Wywóz z Polski jest przestępstwem, ale prawo swoje a życie swoje. To nie jedyny taki czołg który został wywieziony na zachód i zapewne jeszcze nie jeden tam pojedzie.

Wcale nie koniecznie - w  Muzeum Wojska w Warszawie są niemieckie zabytki, które zostały wydobyte w latach 80. Doczekały dzisiaj? Doczekały. Zostały wyremontowane? Jeszcze nie, ale zostaną we właściwym czasie.

Pozdrawiam
Krzysiek
Ty chyba naprawdę nie znasz życia w Polsce. Po prostu gość wiedział komu dać w łapę, z kim się dogadać aby wywieść czołg z kraju.
Poza tym zamiast narzekać na forum zacznij działać. Możesz założyć jakiś fundusz ratowania sprzętu historycznego Smile
Znam życie w Polsce lepiej niż bym chciał.

Mnie nie interesuje ratowanie sprzętu historycznego i nie narzekam. Uważam, że jak jest łamane prawo to trzeba ścigać przestępców, a nie udawać, że nic się nie stało.

Pozdrawiam
Krzysiek
(18-05-2011, 08:05)krzy65siek link napisał(a):. Uważam, że jak jest łamane prawo to trzeba ścigać przestępców, a nie udawać, że nic się nie stało.

Pozdrawiam
Krzysiek

Wydaje mi się, że w tym przypadku jest to walka z wiatrakami  :neutral:
Cytat:Predi z takimi słowami to powinieneś się troche zastanowić. Dlaczego zaraz oskarżasz

A jak inaczej to nazwać? Może wolisz określenie "wywieziona po cichu" lub "zapłacone komu trzeba(właścicielowi?) i wywieziona legalnie?".
W prawdzie Dombeer ma sporo racji (mogłaby wylądować na złomie) ale w takim przypadku jaki jest to takie słowo jak "kradzież" czy "nielegalne wywiezienie" jest jak najbardziej na miejscu.
Poczytaj artykuł z linku niżej,może jest nadzieja...........

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35265,9...o_USA.html

p.s-Navi,ta lufa z pierwszego zdjęcia to czasami nie od mardera ?
predi-bardzo możliwe, ma kal. 75.Ale czy była zamontowana na Marderze,czy lawecie Pak 40 ciężko wyczuć,nie ma łoża,oporopowrotników.Ale leży sobie bezużytecznie i rdzewieje.
(11-06-2011, 10:26)Navi link napisał(a):predi-bardzo możliwe, ma kal. 75.Ale czy była zamontowana na Marderze,czy lawecie Pak 40 ciężko wyczuć,nie ma łoża,oporopowrotników.Ale leży sobie bezużytecznie i rdzewieje.

Ten charakterystyczny hamulec wylotowy od razu mi się skojarzył z Sd.Kfz. 132 Marder II z Waku
Tutaj relacja kordian(a) http://www.papermodels.pl/index.php?topic=6747.0