PaperModels.pl

Pełna wersja: RZ-1 - określenie skali
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Zabrałem się za model RZ-1. Składam model autorstwa pana Sunichi Makino. Skala 1/48. Skleiłem chybcikiem wydruk na papierze o gramaturze 80. Model po sklejeniu daje po przemnożeniu przez skale 9,6 m. Wydawał mi się rozciągnięty i niepodobny do filmowego.  Jak wiadomo oryginał myśliwca nie istnieje, więc nie mam co zmierzyć. Na początek odpaliłem epizod 6 i przypatrzyłem się sekwencji, w której Arvel Crynyd wpada na herbatę. Trochę gimnastyki i na dość ładnym ujęciu widać model użyty w zderzeniu. Wyraźnie widać na filmie podłożonym pod bluescreen na szybie mostka, że myśliwiec jest raczej pękaty. To samo na ujęciach ogólnych z bitwy. Materiał poniżej:

Endor

Fotka myśliwca Crynyda

Zaczynam oglądać inne modele, zabawki i "źródła" kanoniczne. Zonk. 9,6 metra i wszystkie przypominają z proporcji to co skleiłem. Żeby nie być gołosłownym, poniżej link do skanu z "Ilustrowany przewodnik po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen"(mam nadzieje że linkiem nie naruszyłem bezpośrednio licencji na to dzieło i tym samym zasad forum PDT_Armataz_01_07 ) Linki podaje w charakterze przeglądu tego co można w internecie wykopać. I jako dowód, że dane często są sprzeczne.

Rzuty z góry i z przodu na 9,6 m długości.

Porównanie T-65 i RZ-1. Model sugeruje, że RZ-1 ma tak jak podaje np. ossus 9.6 m.

Rzuty na 4,8 m długości, na stronie z tym plikiem znajduje się dywagacja na temat rozmiarów RZ-1 oraz metoda otwarcia owiewki, która nawiasem mówiąc ma sens. Bo to co pokazują czasem inne modele (zawias nad głową i odchylana do góry) to nieergonomiczne jest. Zresztą na ujęciach modelu ILM nie ma zawiasów.

Malowania i model SONY to już zupełnie z sufitu sprowadzane: wzory SONY

wnetrzności... rysunek wskazuje na mniejszą długość

I prawdziwa wiedza, czyli zdjęcia modelu wykorzystanego do zdjęć w ILM
http://www.modelermagic.com/?p=7253
Sądząc z głowy pilota stawiam na skalowanie 1/8. W takiej skali były modele T-65 i BLT-S3 z bitwy o Yavin. Dało by to trochę mniej niż 60 cm. Zresztą jest miarka przyłożona. 25 cali. Czyli wymiary rzeczywiste w okolicach 4,5 m.

Warto też pogrzebać w tym forum z racji ilości materiałów źródłowych.

I na koniec model myśliwca chyba Pasha Crackena. Ładna zieleń i skala wydaje się wporządku.
zielone malowanie

Podsumowując. Nie widziałem kartonówki RZ-1, która trzyma 4,5 m. Wszystkie 9,6. Chylę czoło nisko przed autorem aktualnie klejonego moimi własnymi "ręcyma" modelu. Jest świetnie spasowany i elegancko wygląda. Ale pozostaje pytanie za obola... dlaczego wymiary takie dziwne? Dlaczego wszystkie prawie modele mają takie dziwne wymiary. Koniec marudzenia z mojej strony. Wracam do sklejania. Zawsze znajduje się taki bajzel jak człowiek zaczyna szukać źródeł? Z góry przepraszam za ilość chaosu w poście i nieokrzesany język.

Pozdrowienia dla zaglądających  PDT_Armataz_01_01

Witam.
(08-05-2011, 03:01)kamiki link napisał(a): [ -> ]Jak wiadomo oryginał myśliwca nie istnieje, więc nie mam co zmierzyć.

Oryginałem jest model wykonany przez ILM.  :mil11:

Jeśli możemy się na czym opierać to tylko na filmie. Zerknij np. na takie ujęcie:
[Obrazek: 120px-HomeOne_hangar.jpg]

Pozdrawiam  PDT_Armataz_01_34

Też skłaniam się do opierania pracy na pierwotnym modelu używanym do scen lotu, jednak wcinankę mam w innych wymiarach. Co do ujęcia, to jest to kombinowany kadr z rysunku i wstawek z żywymi aktorami. Niestety, o ile mi wiadomo RZ-1 znajdujące się tam to rysunki(niestety nie wiem czy powstałe z obrobienia zdjęć czy odręczne). Widać dokładnie miejsca, gdzie podmalowano kadr, by zrobić miejsce ruchomym fragmentom. Analizowałem to zdjęcie już wcześniej, na Wookiepedii są też dwa ujęcia z lecącym RZ-1. Oba niestety od tyłu. Dzięki za chęć pomocy Andrzej PDT_Armataz_01_01
Co do modelu to mam już elektrykę "zaprojektowaną" i wklejam ją w silniki, które również są już gotowe. Ponieważ aparat pożycze najwcześniej w poniedziałek fotek niema.
Dobrze wiem, że przedstawiony przeze mnie kadr jest rysunkiem (a konkretnie malowidłem na szkle). Jednak bardziej zaufałbym artystom z ILM niż innym źródłom.
Dla pewności udałem się do piwnicy żeby poszperać w moich starych zbiorach (sprzed dwudziestu kilku lat). Znalazłem coś takiego:

[Obrazek: th_PICT0031.jpg] [Obrazek: th_PICT0030.jpg] [Obrazek: th_PICT0032.jpg]

Jednak nawet tu nie ma nic o wymiarach A-winga. Przykro mi, że nie udało mi się pomóc.
Ten zeszycik to prawdziwy skarb. Mam wrażenie, że bardzo celowo dobrałeś strony. Tytuł, RZ-1 i strona z obrazem hangaru z poprzedniego postu. Jeszcze raz dzięki za fatygę Andrzej. Ładne zdjęcie z AT-ST i technika ILM. Łatwo skalę złapać. Zdjęcie RZ-1 w tym zeszycie to chyba odbicie lustrzane tego ujęcia. Zbieram dalej fotki i puszki na poszycie bo mi się marzy blaszany model w skali 1/8.