PaperModels.pl

Pełna wersja: [Pytanie] PzKpfw IV Ausf. H GPM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Pewien czas temu utknąłem na etapie sklejania kół nośnych. W instrukcji jest taki rysunek:
[Obrazek: 298746bf2b1f6f4am.jpg]

A to moja interpretacja:
[Obrazek: 58c34bd8b8a59252m.gif]

Mam pytanie do sklejających ten model (problem dotyczy chyba też Brummbara i Wirbelwinda) - jak to złożyć do kupy za przeproszeniem  Big Grin
Wydaje mi się, że jest tu pewien błąd projektowy - otóż obręcz (element d) powinna wystawać poza bandaż koła o jakiś 1mm z każdej strony. Projekt zakłada, że dokonuje się tego przez zawinięcie tego elementu - tak jak na moim rysunku. Tylko w takim wypadku wychodzi kiszka ponieważ to nic innego jak dwa walce nałożone na siebie (jeden stanowiący obręcz wewnętrzną, a drugi to ten zewnętrzny o szerokości 1mm) a w takim wypadku pasek tworzący ten zewnętrzny walec powinien być odpowiedni dłuższy (według mnie o około 1-2mm). :mil1:
Myślałem o odcięciu od elementu d tych dwóch pasków i albo:
a) skróceniu paska wewnętrznego (i tym samym zmniejszeniu średnicy elementów a i b (niezbyt dobre rozwiązanie)
b) dosztukowaniu wydłużonych pasków zewnętrznych

Dodam, że pierścień wzmacniający (element x) jest zupełnie do niczego.

Czy ktoś może powiedzieć jak się z tym uporał? ???

Sporo można podpatrzeć tu i tutaj koledzy z południa kilka sztuk już pocięli.
Oto podpowiedź z południa.
[Obrazek: f4be4e7863f415d0.jpg]

Guma bieżnika:
Na zrolowany papier nawlokłem części 154 (ukształtowany i sklejony bok) i 154e (el. wewnętrzyny) sklejone z sobą, po rozciągnięciu rulonu części napiąłem i odpowiednio ustawiłem względem siebie (1. część górnego zdjęcia). Później starczyło juz tylko kapnąć klejem (uwaga, żeby nie przykleić do rulonu) i zsunąć (2. [część]). Analogicznie przygotowałem drugi bok koła (3., 4.). Po kolei przykleiłem część 154f. Na koniec ustaliłem średnicę wewnętrzną i usunąłem nie równiości lekki przeszlifowaniem (papier ścierny nalepiony na rulonik papieru dopasowanej średnicy), tym samym likwidując niedopasowanie bieżnika i dysku.

Dysk (zapomniałem zrobić zdjęć, więc tylko opis):
Część 154d rozciąłem na 3 części - szeroki pas zewnętrzny (drukiem na zewnątrz) i dwa wąskie paski skrajne (drukiem do wewnątrz).
Skleiłem pasek szeroki z jednym (tylko) wewnętrznym - trzeba uważać na średnicę zewnętrzną, żeby pasowała do wewnętrznej średnicy gumy.
Wkleiłem stośkowatą część dysku (154b) - tu też trzeba uważać na średnicę, żeby dysk ciasno wszedł do szerokiego paska i 'usiadł' na wąskim.
Wkleiłem tylną część dysku (154a) - klej naniosłem na brzeg części [szprych? - nie mam pod ręką słonika - poprawię w razie czego wieczorem] i patyczkiem z 1-mm kartonu wcisnąłem ją na odpowiednią głębokość.
Wkleiłem drugi wąski pasek (154d) - "po kawałku".
Całość skompletowałem z gumą bieżnika.

Powodzenia. PDT_Armataz_01_29
Wielkie dzięki Kordian za poświęcony czas na szukanie i tłumaczenie  PDT_Armataz_01_34 (oczywiście nie wpadłem na pomysł poszukania relacji na zagranicznych forach PDT_Armataz_01_07)

Z opisu jak i zdjęć w relacji tego gościa wynika, że popełniłem błędne założenie - obręcz d powinna być zaokrąglona w drugą stronę (znaczy się te 1mm paski powinny stanowić wewnętrzne walce)
To dobry njus bo już mam pocięte te obręcze i skrócenie nie stanowi problemu. Zastosuję więc tą samą technikę.

(18-05-2011, 08:36)kordian link napisał(a):[szprych? - nie mam pod ręką słonika - poprawię w razie czego wieczorem]

Nie martw się - moje słoniki też się w mieszkaniu ledwo mieszczą - a ten od czeskiego tyle brudu znosi, że go na zewnątrz od jakiegoś czasu trzymam  PDT_Armataz_01_22

Cytat:Powodzenia. PDT_Armataz_01_29

Oj przyda się, przyda  PDT_Armataz_01_01