PaperModels.pl

Pełna wersja: Butapren - Ubrudzenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam takie pytanko co do tego kleju. Mam zamiar go używać przy budowie mojej Queen Mary 2.
Przy ew. ubrudzeniach, jak można sobie z nimi poradzić? Są jakieś odmiany w ogóle tego kleju? Bo na niektórych zdjęciach widzę brązowy plamy jakie zostawia, a z tego co pamiętam to zawsze wydawało mi się, że zostawia jakby białe/żółte ciągnące się nitki. Jak to w końcu jest?
Jeśli plama jest świeża (do 2 minut) to można ją zwałkować i nie będzie śladu.Jeśli klej już trochę podsechł to nawet nie próbuj usuwać bo nadruk zedrzesz.
Ogólnie uważaj z budziem.
Co firma to inny butapren/budapren/budaprem/butaprem, (jak adidas/adidos/badedas/badadas  :mrgreenSmile  Prawda jest taka, że klej ten ciemnieje w trakcie leżakowania na modelu - co sam stwierdziłem oglądając po kilku latach swoje stare wypociny. Generalnie - tego kleju musisz nauczyć się używać, tak jak i każdego innego. Wtedy będziesz w stanie uniknąć, ukryć a nawet zniwelować plamy po budexie.

Bierz się za klejenie i wdrażaj teorię w praktykę Tongue

Pozdro
(06-07-2011, 12:37)Tap-Chan link napisał(a):Prawda jest taka, że klej ten ciemnieje w trakcie leżakowania na modelu - co sam stwierdziłem oglądając po kilku latach swoje stare wypociny.

Przy Patexie Butapren Plus tego nie stwierdzono.
Ja używam teraz Pattexu Universal Classic i do tego co napisał predi dodam, że można usuwać nawet kilkudniowy klej - wystarczy posmarować ten zaschnięty świeżym i "zrolować" całość. Zakładam, że wcześniej arkusze były pokryte lakierem.
Poza tym jeśli umiejętnie posługiwać się tym klejem to nie pozostawia on żadnych śladów po sobie - po prostu każdy nadmiar musisz od razu usuwać wspomnianą metodą.
Kupiłem butapren, ale jest on koloru złoto brązowego - coś w tym stylu. Wiem, że 2 lata temu miałem butapren przezroczysty/biały. Czy możecie mi powiedzieć, gdzie mogę dostać ten drugi, aby w razie czego nie ubabrać białej Queen Mary 2? Wolę przezroczysty.
(08-07-2011, 07:36)Ridiux link napisał(a):Kupiłem butapren, ale jest on koloru złoto brązowego - coś w tym stylu. Wiem, że 2 lata temu miałem butapren przezroczysty/biały. Czy możecie mi powiedzieć, gdzie mogę dostać ten drugi, aby w razie czego nie ubabrać białej Queen Mary 2? Wolę przezroczysty.

Przeźroczysty klej który jest pochodną butaprenu nazywa się ,,klej szewski". Ja używam kleju tej firmy: [Obrazek: 1_3de007625667.jpg] Kupiłem go w składzie budowlanym ale ostatnio widziałem go w Obi.
Czy ma on dokładnie takie same właściwości jak butapren? Da się go też w granicach rozsądku usunąć poprzez metodę "wałkowania"?
(09-07-2011, 01:58)Ridiux link napisał(a):Czy ma on dokładnie takie same właściwości jak butapren? Da się go też w granicach rozsądku usunąć poprzez metodę "wałkowania"?

Wałkowanie jak najbardziej PDT_Armataz_01_34 (nie testowano na zwierzętach PDT_Armataz_01_28). Co do właściwości: z tego co widzę schnie trochę szybciej od butaprenu i ma trochę mniej uciążliwy zapach. W tubce jest też bardziej płynny od butaprenu.
Przy okazji zapytam dlaczego modelarze odchodzą od klejenia butaprenem na rzecz bcg? Czy chodzi tu o lepsze jego właściwości czy też to, że butapren to szkodliwa chemia? Ja jak narazie kleje butaprenem i ten zapach jest taki specyficzny a poza tym klei się ok i nie zmieniam na żaden inny.
(09-07-2011, 08:04)Grandi link napisał(a):Przy okazji zapytam dlaczego modelarze odchodzą od klejenia butaprenem na rzecz bcg? Czy chodzi tu o lepsze jego właściwości czy też to, że butapren to szkodliwa chemia? Ja jak narazie kleje butaprenem i ten zapach jest taki specyficzny a poza tym klei się ok i nie zmieniam na żaden inny.

BCG praktycznie nie ma zapachu,nie zostawia śladów (jeśli nie przesadzimy z ilością kleju),bardzo pomaga w formowaniu .
Dzięki za informacje, podobno bcg to klej problematyczny dla początkujących modelarzy także narazie pozostanę przy butaprenie.
Tak na marginesie... W jakich sklepach można by popytać o taki szewski, przezroczysty butapren? Bo w okolicy nie ma jakichś dużych sklepów typu OBI.
Nie wiem, czy mają takie z Briko Marche (budowlanka intermarche) i Formacie?

I swoją droga poradźcie jak robić, aby nie ubrudzić i pozbyć się widocznych z bliska śladów na stykach? Rozsmarowywać to do minimum i unikać krawędzi?
Powinien być w pierwszym lepszym budowlanym. Ale zawsze jest jeszcze jedna opcja. Pójść do najbliższego szewca i jego się spytać PDT_Armataz_01_18