PaperModels.pl

Pełna wersja: [galeria]Morane Saulnier MoS 30E1 - WAK 1-2/2008
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Powitać

Chciałem zaprezentować ukończony dzisiaj model samolotu szkolnego Morane Saulnier MoS 30 E1, wydanego przez wydawnictwo WAK w 2008 roku. W numerze znajdowały się dwa modele, jeden w srebrnym malowaniu (ze Szkoły Pilotów w Grudziądzu) a drugi łaciaty (z Bydgoszczy). Moim faworytem był ten drugi, jednak nie opanowałem jeszcze zbyt dobrze sztuki retuszu bladych kolorów (jakie występują w "łaciatym" kamuflażu), więc wolałem nie ryzykować i zdecydowałem się na łatwiejszy do wyretuszowania model srebrny. Model kleił się szybko i przyjemnie. Cienki karton bardzo ułatwiał zwijanie zastrzałów. Znalazłem tylko jeden błąd merytoryczny. Silnik w modelu wygląda zupełnie jak 130 konny Clerget. Problem w tym, że spośród 21 samolotów jakie znajdowały się w Polsce, taki silnik miał tylko jeden egzemplarz (o numerze 2073, czyli żaden z tych z wycinanki). Pozostałe miały 110 konne silniki Le Rhone. Zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłam do książki "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" wyd Bellona. Nie jest to na szczęście trudne do poprawienia.
Moim ogromnym błędem było zrezygnowanie przy wykonywaniu naciągów z plecionki na rzecz zwykłej nylonowej nitki. Wygląda to dużo gorzej niż przy poprzednich modelach. No cóż, mam nauczkę na przyszłość.
Na zdjęciach model wygląda jak zwykle lepiej niż w rzeczywistości. Zapraszam do oglądania.

[Obrazek: duzymos30.jpg]

[Obrazek: th_MoS302.jpg][Obrazek: th_MoS303.jpg]
[Obrazek: th_MoS304.jpg][Obrazek: th_MoS305.jpg][Obrazek: th_MoS306.jpg]
[Obrazek: th_MoS307.jpg][Obrazek: th_MoS308.jpg][Obrazek: th_MoS309.jpg]
[Obrazek: th_MoS3010.jpg][Obrazek: th_MoS3011.jpg][Obrazek: th_MoS3012.jpg]
[Obrazek: th_MoS3013.jpg][Obrazek: th_MoS3014.jpg][Obrazek: th_MoS3015.jpg]
[Obrazek: th_MoS3016.jpg][Obrazek: th_MoS30.jpg][Obrazek: th_oslona.jpg]
Bez kompleksów Kolego! :milbravo:
Jak żywy wygląda  :milbravo:  :milbravo:

A śmigiełko to skąd żeś Pan zakosił??
Bardzo przyjemny szmatopłat. Jedyne co mnie trochę przeszkadza w odbiorze to te czarne linie obrysów, szczególnie powinieneś się ich pozbyć na osłonie silnika. Tak to nie ma się do czego czepiać.
Pozdrawiam
Miło, że się podoba.
Śmigło jak zwykle wystrugałem z klejonego na przemian ciemnego i jasnego brystolu.
Mazielony, jeszcze nie ten poziom jestem, żeby linie obrysu części likwidować;-)
  Modelik piękny. Wykonanie  - cudo!
  I tylko jeden mankament: TEN 110-cio KONNY SILNIK!
  Który na 130 koni wyglądać powinien...
  Czy też odwrotnie? 
  Szlag by trafił...
    Gratuluję i pozdrawiam. ZbiG.
(18-09-2011, 08:33)Piotr D. link napisał(a): [ -> ]Mazielony, jeszcze nie ten poziom jestem, żeby linie obrysu części likwidować;-)
Moim zdaniem wystarczy kawałek papieru ściernego 800 i troszkę czasu:-) - łatwo powiedzieć hehe
Fajny modelik, osłona silnika robi wrażenie! Wink
:milbravo:
Bardzo ładnie się prezentuje!!! Osłona silnika świetnie wyprofilowana, robi wrażnie PDT_Armataz_01_34.
Śmigło, tak jak poprzednio, bajeczne! Tylko brać wzór....