PaperModels.pl

Pełna wersja: 9/1965 Samolot mysliwski I-16 "Rata"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: 91965.jpg]

Numer: 9/1965
Nazwa modelu: Samolot mysliwski I-16 "Rata"
Skala modelu: -nie podano-
Model opracował: Bertold Kuszka
Okładkę projektował: Bertold Kuszka
Modelik tak prosty, jak konstrukcja cepa. Namówiłem kolegę na równoległe wykonywanie tegoż, ale on stracił cierpliwość i równowartość 4,50 zł w kartonie, więc oddałem mu swojego "Iszaka". Niech ma!
Model ten znajduje się w moich zasobach archiwalnych ale traktuję go jako białego kruka!Autorem okładki może być autor opracowania-legendarny p.Bertold Kuszka.Jego modele dawały gwarancję nadzwyczaj poprawnego wykonania a wznowiony z udziałem p.Straszałka star 25 dżwig(MM 7-8/1999) do dzisiaj stanowi wdzięczny temat dla kartonowców już trzeciego pokolenia.
Wpadł mi w ręce numer ,, Kartonowego Fana,, z kwietnia 2001 (4) .Jest w nim ciekawa anegdota przytoczona przez Pana Eugeniusza Moczuka projektanta modeli . Min. dla Małego Modelarza ( 12/86 Renault R17 i 3/90 M5A1 Stuart  VI) dla Model Card min . M113 A1. Dla GPM u Ferdynanda, MarderaIII, Sd.Kfz.232 i wiele ,wiele innych.
Anegdota wygląda pokrótce tak:

Bertold Kuszka  dowiedział się ,że niektórzy zarzucają mu kopiowanie modeli z wydawnictw zachodnich.
Pan Kuszka był autorem min. L-29 Delfin, MB-152,ŁA -5 ,Lightning.
Zdenerwowałl się bardzo i wychodząc z redakcji w Warszawie z Panem S. Smolisem zobaczył Stara 25 żuraw.
Zatrzymał się wówczas i powiedział:
-Widzisz k... tego stara??Zrobie go tak ,żeby zatkac gęby tym ,którzy tak myślą.
Dzięki temu powstał w 1962 roku świetnie zaprojektowany model wznowiony w 1999roku. Jaki standard projektowania miał Pan Kuszka widac doskonale na tym modelu.
Notabene Pan Kuszka  nie miał wykształcenia konstruktorskiego był górnikiem lub hutnikiem. Zmarł pod koniec lat 60-tych.
Małe sprostowanie,to nie kartonówka tylko "Kartonowy Fan".Reszta bez zarzutu!
Oldboy, może ja mam nie kompletną instrukcje? Np. nie mam rysunku zestawieniowego a ilość stron sugeruje mi ze dwóch może brakować. Zobacz jak to jest u Ciebie?
Instrukcja budowy zawarta jest na stronach 3-7.Strona 2 pusta.Rysunku zestawieniowego rzeczywiście nie ma .Autorem ilustracji jest p.Bertold Kuszka jak domniewywałem,co potwierdza stopka redakcyjna  na tylnej okładce.
No właśnie tej stopki u mnie nie ma. Dziękuje za informacje, uzupełniam o nią metryczkę.
Masz w zupełności rację Oldboy , oczywiście ,,Kartonowy FAN,, już poprawiłem  PDT_Armataz_01_04
Łatwy, prosty i przyjemny  :-P

[Obrazek: th_100_9421.jpg]