PaperModels.pl

Pełna wersja: Wydawnictwa wstęp...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Na wstępie chciałbym się przywitać jako, iż to mój pierwszy post Wink
Dawno temu jako chłopczyna namiętnie wąchałem budapren nad Małym Modelarzem... i świat był prosty..

Ostatnio przypomniałem sobie o tym hobby- szukam, czytam. Zdziwiła mnie mnogość wydawnictw jakie są dostępne..
Poczytałem trochę w dziale o wydawnictwach, ale dalej nurtuje mnie jedna sprawa:

Czy może ktoś przedstawić mi zestawienie (punktacje wydawnictw, ranking)?
Co mnie interesuje to subiektywna ocena wydawnictw użytkowników:

1.jakość papieru/wydruku.
2.ogólna jakość spasowania elementów.
3.jakość i ilość detali modelu.
4.stopień trudności wydawanych materiałów. (im wyższa ocena tym wyższy stopień  od1-10)
5.jakość dokumentacji - rysunku, opisy.
6. jakość dokumentacji modelu - rysunki techniczne, opisy techniczne wykonania.
8. Rozbieżności w wykonaniu modeli(jeśli modele wydawane trzymają równy poziom ocena 10 jeśli duża rozbieżność 1)
7. Ceny modeli (wysoka cena 1, niska 10)

oceny w granicach (tragicznie)1-10(super)

Do czego mi to zapytacie?
Ano dla własnej wiadomości - nigdzie takich danych nie znalazłem, a bardzo by to mi ułatwiło wybór wydawcy/modelu...
No i jeśli danych zbiorę troszkę może pokuszę się o stworzenie internetowej bazy danych+www+może aplikacja pc+może aplikacja android (wydawcy, autorzy, modele)... oczywiście społecznie ;]
ot taki pomysł mi wpadł do głowy...
Jesteście zainteresowani takim projektem? uważacie że to się może wam/nam przydać?




Witam,
Uważam, że niestety nie da się stworzyć takiego rankingu wg. punktów, no bo np.
Najlepszy papier i najlepiej opracowane i uszczegółowione modele to u Pana Halińskiego dostaniesz... ale za tym idzie dość wysoka cena, co spowoduje spadek wydawnictwa w rankingu.

Mogę Ci udzielić takiej odpowiedzi:
1) generalnie papier jest już u wszystkich bardzo dobry/ wydruk to kwestia dyskusyjna... np. Modelik ma w niektórych modelach dość nietypowe kolory, ale wydrukowane bardzo ładnie...
2) Spasowanie części zależy od tego jak projektant się przyłożył do pracy, wydawnictwo z tym nie ma nic wspólnego
3) Patrz pkt 2
4) Jak wyżej
5) Jak wyżej

Cena też jest kwestią dyskusyjną... Im więcej detali, tym większe koszty druku = wyższa cena modelu.
Coś za coś niestety...
Ja np nie patrzę jakie wydawnictwo wydało dany model, tylko jak mi się podoba to kupuję i kleję, nie ważne czy to mały modelarz, czy kartonowy arsenał.
Każdy zna swoje gusta, objętość portfela i kupuje to na co ma ochotę.
Ranking nie ma sensu wg. mnie.
Są strony wydawców, galerie wydanych modeli itp. itd. Moszna sobie zawsze porównać co i jak. Czytać czasopisma modelarskie z recenzjami :-)

Pozdrawiam!
Raczej powinieneś zwracać uwagę nie na wydawnictwo, lecz na autora projektu, Są nazwiska znane i renomowane, są niestety też .. no już sobie sam dopowieszBig Grin
(03-02-2012, 12:05)MISIEK link napisał(a): [ -> ]Mogę Ci udzielić takiej odpowiedzi:
1) generalnie papier jest już u wszystkich bardzo dobry/ wydruk to kwestia dyskusyjna... np. Modelik ma w niektórych modelach dość nietypowe kolory, ale wydrukowane bardzo ładnie...
2) Spasowanie części zależy od tego jak projektant się przyłożył do pracy, wydawnictwo z tym nie ma nic wspólnego
3) Patrz pkt 2
4) Jak wyżej
5) Jak wyżej

Patrzysz na to ze swojego punktu widzenia... z mojego punktu widzenia ma wiele wspólnego - bo dla wydawnictwa pracują ci, a nie inni projektanci, a co za tym idzie na renomę firmy składają się ludzie dla nich pracujący. Dobre wydawnictwo zatrudnia dobrych projektantów, a ich modele trzymają wysoki poziom (w miarę stabilny).

Ja jako użytkownik z "odzysku" po latach przerwy, idę do sklepu i patrze na wydawnictwo i model, a nie na nazwisko autora - taka jest prawda. W momencie kiedy znasz już te nazwiska to nie potrzebujesz bazy wiedzy o modelarstwie - nie ten target początkowy projektu Tongue

Nie chodzi mi o konkretny ranking, ale o wiedzę typu
-to wydawnictwo ma modele z duża ilością detali
-to robi opisy kiepskiej jakości
-to robi wyłącznie profesjonalne trudne modele
Przedstawioną prosto i czytelnie czyli punktowa ogólna charakterystyka podstawowych wydawnictw (później modeli, farb etc.).

Taka baza zawierałaby powiązania popularnych wydawnictw, modeli, autorów, narzędzi, materiałów, technik wraz z ocenami użytkowników.
Wiedza ta jest zbędna doświadczonym modelarzom, natomiast dla nowych jest dużo lepsza niż przeszukiwanie ton stron na forach, przesiewanie informacji przydatnych od trashu - to jest naprawdę zniechęcające.. al'a ModelWiki
Pomyśle jak będzie z czasem i ochotą...
Wszystkie 3 punkty nie zależą od wydawnictwa tylko od projektanta Wink On decyduje, jak zamierza zdetalizować model Wink Jedyne co jest pewne to to, że modele od Pana Halińskiego są bardzo trudne, raczej łatwych tam nie znajdziesz Tongue
Ale np. Modelik ma w swojej ofercie modele zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych Smile
np. ostatnio wypuszczony walec drogowy - model dla początkujący.
Ale w ofercie są modele takie jak M 35 A2 - model bardzo trudny w budowie, z ogromną ilością detali ( czy choćby maz + scud - prezentowany teraz w relacjach )
To samo jest z pozostałymi wydawnictwami - mają w swojej ofercie zarówno modele proste jak i trudne, dlatego nie można podzielić wydawnictw wg zaproponowanych przez Ciebie punktów Tongue

Edit :
Teraz doczytałem Twój dopisek
Patrzenie na wydawnictwo nic Ci nie da, bo wielu projektantów ma swoje projekty w różnych wydawnictwach Wink

Edit 2:
Podam przykład:
Pan Andrzej Maciejczak "Aviator"
1) Mały modelarz - model Heinkel He 111
2) Modelik - model np żuka
3) Answer - model fiata 125
Sam widzisz Wink
Pewnie masz rację... Sprawę portalu i tak przemyśle Tongue ...
PS. Co do powrotu do hobby zaopatrzyłem się wczoraj w tym celu w wymienionego przez Ciebie Heinkela ;]
UU ciężko...
Nie polecam Big Grin
Od czego są wyzwania Tongue Ja się łatwo nie zniechęcam Tongue
Marzył mi się nieśmiertelny PZL -37 Łoś, ale jakoś nie mogłem złapać nigdzie... Sad
Albo  Halifax B Mk. II Series IA  z MM - ale tego jeszcze chyba nie ma...
Ja coś tak czuję, że Halifax to powinien się w tym miesiącu pojawić Wink