PaperModels.pl

Pełna wersja: [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na początek trochę historii. Radziecka tankietka T-27 powstała na podstawie angielskiego hitu eksportowego, czyli tankietki Vickers Carden Loyd. Jest więc "kuzynem" takich pojazdów jak polskie TK3 i TKS, włoskie C.V. 35, japońskie Type 94 Te-Ke, czy czechosłowackie Tančik vz.33. Produkcję T-27 rozpoczęto w 1931 roku, a już kilka lat później przeszły swój debiut bojowy na pystyniach Azji Środkowej. Wraz z rozwojem przemysłu zbrojeniowego ZSRR okazało się, że tankietki nie spełniają już wymagań armii, dlatego zostały powoli wycofywane z pierwszej linii. Ostatni raz zostały użyte w bitwie pod Moskwą w zimie 1941 r.
Model tankietki T-27 został wydany przez wydawnictwo Modelik, już sporo lat temu. Miałem okazję sklejać model z pierwszego wydania (1997 r.), więc musiałem sporo się namęczyć, żeby jako tako wyglądał Smile

Co do zalet opracowania to mogę wymienić następujące: (niektóre mogą być kontrowersyjne)
+ ciekawy temat; mam nadzieję, że Modelik wyda jeszcze raz ten model na poziomie dzisiejszych opracowań.
+ stosunkowo prosta konstrukcja.
+ efektowne gąsienice jak na model tych rozmiarów,
+ ma wszystkie części, bo ponoć w 2 wydaniu kilku brakuje. 
Niestety wad jest więcej, ale niektóre są do wybaczenia:
- poszycie nie pasuje do szkieletu,
- mało czytelne rysunki montażowe układu jezdnego,
- gruba i nierówna kreska obrysów części (to akurat można wybaczyć, bo opracowanie jest ręczne),
- nierówne odstępy między ogniwami gąsienicy, za mało ząbków i żeberek,
- nierówne odstępy między zębami koła napędowego, zęby nierówno rozmieszczone, kilka zębów za niskich,
- niepoprawny kształt zębów koła napędowego,
- zęby koła napędowego nie pasują go otworów w gąsienicy
- połówki koła napędowego nie pasują do siebie,
- niepoprawny wygląd jarzma km-u.

Biorąc pod uwagę moje niezbyt imponujące umiejętności i liczne wady opracowania zdecydowałem się na malowanie modelu. Starałem się poprawić kształt jarzma km-u, ale zrobiłem to tak sobie; ząbków koła napędowego nie byłem w stanie poprawić, bo były dla mnie za małe. Dorobiłem także nity, choć nie wiem czy nie wyszły za duże. Po uwagach do poprzedniego modelu T-40 starałem się poprawić reflektory; wg mnie efekt mógł być lepszy, ale i tak lepsze to niż standard.
Po tym przydługawym wstępie zapraszam do galerii.
Trzy zdjęcia z bardzo początkowej fazy budowy:
[Obrazek: e43ba16308439541m.jpg] [Obrazek: fb22bf5f1d96d5acm.jpg] [Obrazek: c927531bb4784ec2m.jpg]

Galeria właściwa:
[Obrazek: ce9a1c50e91683c8m.jpg] [Obrazek: 74992c93bf03a04cm.jpg] [Obrazek: 914274cfc1fdea53m.jpg] [Obrazek: 3c3712d504178198m.jpg]
[Obrazek: 5ceaca741c9b86fem.jpg] [Obrazek: 235afca33792e69cm.jpg] [Obrazek: 7feb1ee1479c63dcm.jpg] [Obrazek: 9fbe0e3b0f2e24fdm.jpg]

Tutaj dla porównania ze swoim polskim kuzynem - TKS z GPM'u:
[Obrazek: 468be4bd240a7d97m.jpg]

Zdjęcia rodzinne moich radzieckich pełzaczy:
[Obrazek: bb429c4a0e7fd6bdm.jpg] [Obrazek: 4388da6660d1ab72m.jpg] [Obrazek: ab331487ed0739e2m.jpg]


Po uwagach z sąsiedniego forum wyposażyłem się wreszcie w lakier matowy. Model już bez połysku można obejrzeć na podmienionych zdjęciach w galerii. Zaobserwowałem mały skutek uboczny lakierowania - model jest wyraźnie jaśniejszy!
Proszę Was również o jakieś komentarze, bo nie wiem jak mam interpretować zerowe zainteresowanie. Jeśli jest brzydko sklejony, pomalowany, etc to możecie śmiało pisać, nie obrażę się Smile Ważne dla mnie są Wasze uwagi, bo dzięki nim wiem na co zwracać większą uwagę w przyszłości.
Teraz wygląda o wiele lepiej! :tank:
Witam
(24-02-2012, 05:14)bomb007 link napisał(a):Proszę Was również o jakieś komentarze, bo nie wiem jak mam interpretować zerowe zainteresowanie. Jeśli jest brzydko sklejony, pomalowany, etc to możecie śmiało pisać, nie obrażę się Smile Ważne dla mnie są Wasze uwagi, bo dzięki nim wiem na co zwracać większą uwagę w przyszłości.
Brak komentarzy może wynikać z dwóch powodów: pierwszy - nie podoba się i nie wypada napisać bo urazi, drug-nikomu się nie chce bo nie jesteś ich kolegą.
Co do modelu to jest dobrze sklejony, ALE: zastosowałeś za duże nity, model pomalowny jest zbyt grubą warstwą farby, która zakryła wszystkie linie podziału blach pancerza. Wygląda jakby zrobiony był z jednego kawałka tworzywa, a nie z kilkudziesięciu elementów.
Takie moje zdanie.
Lepsza taki komentarz niż żaden, prawda?  PDT_Armataz_01_20
Skoro pancerniacy milczą to może ja. Jak jest sklejone, to najlepszym sędzią jesteś Ty sam. Ważne żeby Ci się podobało. Sam najlepiej wiesz co jest dobrze a co nie wyszło i na przyszłość na czym się skupić. Kleimy przede wszystkim dla siebie.
Bardzo ładne wykonanie "ruska". Co do gąsienic, zgadzam się w 100% - Bardzo efektywnie prezentuję się w tym Modeliku Smile
Poza tym zauważyłem ciekawą interpretację przednich reflektorów. Jest to folia aluminiowa, tak?
Dziękuję za Wasze opinie.
@al-audio: stosowałem farbę w spray'u, która na dodatek była chyba stara i efekt, który uzyskałem też mnie nie zadowala. Również uważam, że warstwa farby jest za gruba, ale nie chciałem wyrzucać modelu do kosza i go ukończyłem. To była taka próba sił po tym jak poległem z TK-3 z WAK'u Smile
@kajym: masz rację, ale jak pewnie widać moje wykonanie nie jest mistrzowskie. Już tak mam, że chcę aby kolejne modele były lepsze od poprzednich dlatego cenię sobie komentarze odnośnie błędów, na które nie zwróciłem wcześniej uwagi.
@MrAlienn: tak to folia aluminiowa. Cały czas pracuję nad tym, aby reflektory były bardziej realistyczne.