PaperModels.pl

Pełna wersja: [G] BŻ-1 Gil 1:33, projekt własny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam i zapraszam do niniejszej galerii.

BŻ-1 Gil był pierwszym polskim śmigłowcem. Powstał w zakładach doświadczalnych Instytutu Lotnictwa w Warszawie pod koniec lat czterdziestych. Jego konstruktorami byli: Bronisław Żurakowski ( z jego inicjałów powstał przedrostek nazwy ), Tadeusz Chyliński oraz Zbigniew Brzoska. Oblot dwuosobowej maszyny odbył się 4.04 1950r. , po czym testowo używano go przez całą dekadę. W 1989r. przekazany został Muzeum Lotnictwa w Krakowie:
[Obrazek: th_bezetjedgil-00_zps2d85b1a4.jpg]

Zainteresowanym polecam film z Kroniki Filmowej ze startów i lotu.

Tyle historii. Model postanowiłem wykonać od podstaw, ale także dla relaksu. Za bazę posłużyły mi plany z Modelarza, oraz zdjęcia oryginału. Malowany Humbrolami, oznakowania malowane ręcznie.
[Obrazek: th_bezetjedgil-00b_zps9af446d7.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-00a_zpsd2161fdb.jpg]

Poniżej galeria gotowego modelu, zapraszam do krytyki:
[Obrazek: th_bezetjedgil-01_zpsf03f483c.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-02_zps31387cd3.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-03_zps60713395.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-04_zps9f3d84a9.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-05_zpsd84f5709.jpg]
[Obrazek: th_bezetjedgil-06_zpsaacdade5.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-07_zpsf10c3e90.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-08_zps3a6a852e.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-09_zps78ead260.jpg] [Obrazek: th_bezetjedgil-10_zps83551081.jpg]
Świetny, moje gratulacje.
Gratulacje, orlikowego niestety nie dało się złożyćSad
O kurde! Ależ maszyna ciekawa.
Gratuluję wyboru tematu oraz oczywiście wykonania.
Tomku gratulacje za wybór tematu i mam nadzieję że model do zobaczenia na MT w Skawinie? no a później do zakupienia obowiązkowo rzecz jasna Smile
Dziękuję za pozytywne komentarze Smile
Paweł O - planuję z modelem zjawić się w Skawinie. Nie myślę o wydaniu, projekt miał się skończyć tylko jednym egzemplarzem. Do tego temat mocno niszowy Wink
Podziękowania za wyróżnienie, po raz drugi z rzędu  Smile
Gratuluję wyróżnienia Smile
Może i temat niszowy, ale są zwolennicy rodzimych konstrukcji i byliby szczęśliwi gdyby ktoś się tego tematu podjął może nawet w wersji płatnej - elektronicznej Smile.Jeżeli druk jest tak kosztowny.
Niedawno wydany SM2 jest pięknym lecz również mało kasowym - z punktu widzenia wydawcy modelem, a jednak się podjął SmileSmile za co mu chwała Smile
Może przemyślisz sprawę Tomku i pomyślisz również o szybowcach Smile
Pozdrawiam Krzysiek