PaperModels.pl

Pełna wersja: Recenzje książek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich Forumowiczów.

    Próbowałem ostatnio różnych zakupów książkowych a to w celu dowiedzenia się czegoś więcej na temat budowanych przeze mnie modeli a także znalezienia jak największej ilości zdjęć i co ważniejsze schematów czy opisów. Internet jest w obecnych czasach istną kopalnią wiedzy jednak niestety nie na każdy temat. Z racji, że jestem takim trochę bibliofilem to wizytuję przy każdej sposobności wszystkie księgarnie te rzeczywiste jak i te internetowe w poszukiwaniu odpowiedniej literatury. O ile w księgarni „z ulicy” mogę taką książkę przejrzeć i ocenić czy mi się podoba czy nie o tyle w internetowej już raczej nie bardzo. Czasami – np. Amazon – można przejrzeć klika stron ale tak naprawdę często są to strony losowe z początku i końca książki i nie mówią niczego o danej publikacji. Zwykle jest to skan okładki i opis ogólny czego książka dotyczy. Niestety do tej pory nie trafiłem na żadną stronę internetową z dokładnymi opisami interesujących mnie książek.  Oczywiście czytając różne periodyki można praktycznie w każdym znaleźć recenzje różnych książek ale nie wnoszą one często nic więcej ponad to, że recenzentowi taka pozycja podoba się lub nie.
A to niestety trochę mało…

    Na naszym forum również nie znalazłem (chyba, że kiepsko szukałem) odpowiednich informacji postanowiłem więc założyć wątek, w którym można będzie powiedzieć coś o danej publikacji. I nie chodzi mi o recenzje modeli – takowy wątek istnieje – ale właśnie o książki, czasopisma itp. traktujące o rzeczywistych obiektach czy wątkach historycznych, w których te obiekty zaistniały.

    Na pierwszy ogień puszczam książkę:
Tytuł: British Destroyers From Earliest Days To The Second World War
Autor: Norman Friedman
Wydawnictwo: Seaforth Publishing
Wymiary: 26.4 x 30.4 cm
Stron: 320
Link: http://www.pen-and-sword.co.uk/British-D...rs/p/2049/

    Książka znanego autora publikacji wojennych i historycznych. Duża i gruba co zapowiada dużą ilość materiałów, które nas modelarzy mogą zainteresować. Na stronie wydawnictwa napisano, że zawiera dużą liczbę zdjęć i schematów oraz rysunków. W opisach na innych stronach można znaleźć podobne ochy i achy. Oczywiście rzeczywistość już nie jest tak różowa. Zamawiając tę książkę niejako „w ciemno” spodziewałem się dużej ilości dobrej jakości zdjęć  okrętów, ich wyposażenia, schematów działania i budowy np. wyrzutni torped. Niestety ta książka jest o czym innym. Traktuje o historii i rozwoju jednostek tej klasy, o ich wykorzystaniu operacyjnym a także działaniach w okresie pokoju i wojny. Książka rzeczywiście zawiera olbrzymią ilość zdjęć jednak są to zdjęcia przede wszystkim sylwetkowe oraz „pocztówkowe”. Brak tu zbliżeń i zdjęć dokumentujących obsługę. Brak schematów i rysunków ogólnych np. dział czy urządzeń nawigacyjnych. Za to dużo rysunków w dwóch rzutach konkretnych typów jednostek. Wszystko okraszone na koniec szczegółowymi danymi tabelarycznymi. Niestety okres II WŚ potraktowany nie wiedzieć czemu bardzo pobieżnie. Dość zauważyć, że próżno szukać tutaj takich ikon jak Tribale czy niszczyciele typu JKN. Być może o nich opowiada jakaś inna publikacja tego wydawnictwa lub autora choć przejrzałem tych książek sporo i nie znalazłem w tej serii takowej.

    Ogólnie rzecz biorąc książka bardzo ciekawa i pięknie wydana. No i nazwisko autora gwarantuje rzetelność informacji.

    Na koniec to czego mi najbardziej brakuje – zdjęcia wyglądu książki. Starałem się dobrać je tak by zobrazować wszystkie typy informacji jakie ona zawiera.

[Obrazek: 5cg0.jpg]

[Obrazek: wm51.jpg], [Obrazek: gn8t.jpg], [Obrazek: s51a.jpg], [Obrazek: aiq0.jpg], [Obrazek: hfky.jpg], [Obrazek: 22sgo.jpg]

[Obrazek: kczo.jpg], [Obrazek: 4xwr.jpg], [Obrazek: 6wxi.jpg], [Obrazek: j0eb.jpg]

CDN
Mam jeszcze trochę tego więc będą dalsze wpisy…
(04-05-2014, 10:26)Lukee link napisał(a): [ -> ]Niestety okres II WŚ potraktowany nie wiedzieć czemu bardzo pobieżnie. Dość zauważyć, że próżno szukać tutaj takich ikon jak Tribale czy niszczyciele typu JKN. Być może o nich opowiada jakaś inna publikacja tego wydawnictwa lub autora choć przejrzałem tych książek sporo i nie znalazłem w tej serii takowej.

Może dlatego że tytuł brzmi ".. To The Second World War"  Wink
Ha! Też tak sobie pomyślałem, tylko jednak dość sporo tych okrętów drugowojennych jest opisanych  ??? Np. Hunt-y...

Generalnie chciałbym znać Wasze opinie czy ciągnąć wątek i czy ktoś będzie chętny do wpisu  :Smile
Zdecydowanie tak! Tylko jakbyś tak wzbogacił wątek o recenzje książek lotniczych... Eh... PDT_Armataz_01_01 Dawaj dawaj, może inni się skuszą i też coś powpisują. Dużo tego jest.
Coś inni się nie skuszają  Wink więc ja coś dołożę o samolotach tą razą.

Dawno temu dostałem taką oto książkę

[Obrazek: OPuXRU.jpg]

[Obrazek: 1ornvn.jpg], [Obrazek: oB5WqT.jpg], [Obrazek: seix40.jpg], [Obrazek: 2jVCXO.jpg]

[Obrazek: jzzPoI.jpg], [Obrazek: NRtQQ1.jpg], [Obrazek: S6vwjZ.jpg], [Obrazek: IXwJI9.jpg]

[Obrazek: EEVIfC.jpg], [Obrazek: OPducW.jpg], [Obrazek: eJGHLt.jpg]

Tytuł: Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego
Autor: Tomasz Goworek
Wydawnictwo: SIGMA NOT
Wymiary: 29.0 x 21.0 cm
Stron: 128

    Obecnie ciężko ją dostać w sklepach a i na allegro jest jej niewiele. Mimo to chciałbym gorąco namówić do zakupu tejże pozycji bo warto. Książka niezbyt gruba (128 stron), traktująca o czterech typach samolotów używanych w lotnictwie polskim tuż po odzyskaniu niepodległości. Samoloty Albatros D.III (Oef),  Ansaldo A.1 Balilla, Fokker D.VII oraz Spad 7C1 i 13C1 zostały opisane dość szczegółowo bardzo przystępnym językiem. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć niczego o poprawności tekstu pod względem merytorycznym – za mało na ten temat czytałem i nie mam porównania. Każdemu samolotowi poświęcony jest jeden rozdział. Opis ilustrowany jest dużą ilością zdjęć (niestety zwykle małych i nienajlepszej jakości) i rysunków. Zawiera tablice barwne i to nawet sporą ilość. Dużym plusem książki są rysunki detali konstrukcji jak np. sposób mocowania zastrzałów czy wyposażenie kabiny. Książkę mogę polecić każdemu modelarzowi, który ma w planach budowę jakiegoś wymienionego w niej samolotu – można bardzo uatrakcyjnić model. Sam korzystałem z niej przy budowie swojej Balilki.
Pozdrawiam
Również polecam powyższą pozycję (jak i inne książki tej serii). Jedna z najlepszych książek o samolotach pierwszowojennych jakie się do tej pory ukazały. Warto zapolować na allegro.
Tym razem chciałbym przedstawić pozycję z dziedziny okrętowej.

[Obrazek: luhBhK.jpg]


[Obrazek: s3S3yu.jpg], [Obrazek: px42yY.jpg]

Tytuł: Naval Anti-Aircraft Guns and Gunnery
Autor: Norman Friedman
Wydawnictwo: SEAFORTH
Wymiary: 29.2 x 24.6 x 3.2 cm
Stron: 398

        Blisko 400 stron zapowiada niezłą lekturę i to jeszcze w języku obcym...  Czyli trzeba się podpierać słownikiem i to technicznym a najlepiej morskim bo mój techniczny PWNu nie daje rady. Marka wydawnictwa zapewnia solidną oprawę a nazwisko autora z kolei rzetelność podejścia do tematu.
        W słowie wstępnym autor wspomina o wpływie kryzysu światowego przełomu lat dwudziestych i trzydziestych na rozwój flot i ich wyposażenia.  Pierwsze rozdziały traktują o wzroście zagrożenia ze strony lotnictwa w tym i bazowania morskiego czyli na lotniskowcach. Mamy tu krótkie opisy kilkunastu typów drugowojennych samolotów torpedowych czy szturmowych jak np. He111H6, Mitsubishi G3M czy TBM3 Avenger oraz taktykę ich użycia oraz ogólnie podejście różnych państw do zagadnienia lotnictwa w wojnie morskiej. Autor przedstawia również tematykę z zakresu uzbrojenia lotniczego w tym bomb i pocisków kierowanych.

[Obrazek: SOMAk1.jpg], [Obrazek: 5d64pD.jpg], [Obrazek: aG9y72.jpg], [Obrazek: 8QH0FT.jpg]

      W kolejnych rozdziałach mamy opisane zagadnienie wpływu ruchu okrętu na celowanie a więc podstawy kierowania ogniem przeciwlotniczym. Jest kilka diagramów i rysunków obrazujących ten dość skomplikowany proces - na szczęście czytelnych i zrozumiałych.

[Obrazek: e8BMCh.jpg]

        Dalsza część książki zawiera opisy poszczególnych rodzajów uzbrojenia stosowanego w różnych flotach oczywiście podparte bogatą dokumentacją zdjęciową i rysunkową. Dla modelarzy gratka! Każde działo a także stanowiska kierowania ogniem dokładnie opisane a często i rozrysowane.

[Obrazek: cIuYLN.jpg], [Obrazek: dCfKPJ.jpg], [Obrazek: xG1N8e.jpg], [Obrazek: Yc34dx.jpg], [Obrazek: 6qR9D3.jpg]

        Następnie mamy rozdziały poświęcone działaniom operacyjnym i taktyce flot Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych a także państw Osi. Są tu opisy sposobów użycia uzbrojenia oraz charakterystyki poszczególnych bitew jak np operacja Pedestal czy zatopienie Repulse i Prince Of Wales oczywiście z punktu widzenia walki przeciwlotniczej.
Ostatnie rozdziały omawiają rozwój broni i systemów kierowania po drugiej wojnie światowej tak mniej więcej do lat 50tych.

Książka zawiera olbrzymią ilość zdjęć, schematów, rysunków obrazujących poszczególne urządzenia od dział przez systemy kierowania ogniem wraz z radarami. Praktycznie na każdej stronie mamy zdjęcie lub jakiś rysunek. A że książka jest słusznych rozmiarów to i zdjęcia w większości są duże i czytelne. Jako ciekawostkę dodam, że same przypisy zajmują 80 stron i mogą w zasadzie stanowić osobną książkę.

Przy okazji zachęcam kolegów do dzielenia się wiadomościami o różnych ciekawych publikacjach. Może kogoś wtedy to zainteresuje i będzie wiedział co kupić. Niestety opisy książek zawarte na stronach są bardzo lakoniczne a kupowanie na odległość obarczone jest zawsze ryzykiem. Po co potem odsyłać...

Pozdrawiam
Tytuł: Samoloty I wojny światowej
Autor: Wiesław Bączkowski
Wydawnictwo: LAMPART
Wymiary: 29.8 x 21.3 x 1.9 cm
Stron: 267
[Obrazek: DSCF6518.jpg]

[Obrazek: th_Clipboard01-23.jpg] [Obrazek: th_DSCF6519.jpg] [Obrazek: th_DSCF6521.jpg]

"Samoloty I wojny światowej" przez długi czas były moim podstawowym źródłem wiedzy na temat konstrukcji lotniczych lat 1914-1918. W książce znajdziemy opis ponad 100 samolotów walczących w wielkiej wojnie, w tym historię powstania, opis przebiegu służby, dane techniczne i w rysunki w trzech rzutach. Do tego na końcu książki są kolorowe plansze ukazujące malowania poszczególnych samolotów. Dobór samolotów opisanych w książce jest dość dobry, jednak niektóre konstrukcje pominięto, brakuje między innymi Rolanda d.VI i Nieuporta 28. Razi też potraktowanie "po łebkach" takich samolotów jak brytyjskie pchacze, Fokkery D.I - D.VI oraz Pfalz D. XII. Dziwi z kolei dość dokładny opis kilku konstrukcji których udział w wojnie był praktycznie żaden z racji tego, że powstały jedynie w formie prototypu. Nie umniejsza to rzecz jasna książce, zwłaszcza, że jak na publikację, która ma przedstawić wiele samolotów na - jak by nie patrzeć - ograniczonej liczbie stron, jest zaskakująco dokładna i nie ma jej co porównywać do "encyklopedii" sprzętu wojskowego rozmaitej maści, których namnożyło się ostatnio w księgarniach.
Z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim tym, którzy choć przez krótki moment modelarskiego życia mieli styczność z samolotami pierwszowojennymi.