PaperModels.pl

Pełna wersja: koła do stuG 40 - poradnik krok po kroku aby kółeczka równe robić
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, ponieważ pogoda tragiczna to wolny czas spedzam przy hobby-a, że w chwili obecnej na warsztat trafił CZOŁG  Wink to postanowiłem podzielić się z wami- forumowicze- pewnym sposobem na zrobienie kół-a jak wiadomo ilość w tego typu modelach kółeczek spora. Mając już pewne doświadczenie, chciałem tą razą zrobić coś naprawdę równo i czysto.
z pomocą przyszedł mi mój kolega z naszego Świdnickiego klubu modelarskiego i powstało takie oto urządzonko bardzo pomocne. ZACZYNAMY

1. Prezentacja narzędzia: są to dwie tulejki z odpowiedno wybranym materiałem od śodka, posiadają w sumie 3 otwory montażowe ułatwiające montaż oraz równą powierzchnie styku

[Obrazek: f219adef0eb37863m.jpg][Obrazek: 0b7248111e0b4ec5m.jpg][Obrazek: 04ef34cdb985d28fm.jpg]

2. motaż zaczniemy od sklejenia śodkowej części koła
    [Obrazek: 31d01059b350a088m.jpg]

oczywiście pamiętajmy o odpowiednim i dokładnym wycięciu wszystkich elementów. I tutaj do dzieła wkracza nasze urządzonko
[Obrazek: 40cf748bffd18fb3m.jpg]

Jak widać, wew. pierścień wypełnia cała powierzchnie i idealnie przylega do ścianek. Teraz pozostaje obsadzenie kolejnej cześci

[Obrazek: 00f149c8d0bf2ee8m.jpg] [Obrazek: 3b7b7f9ed69529bcm.jpg]

Części są klejone BCG-najpierw nasączane umiarkowaną ilością kleju, następnie używam "przyspieszacza" w postaci suszarki do włosów Wink potem lekka warstwa BCG i kleimy-część bez problemu jest wyciągana z naszej formy :

[Obrazek: 2ee0812c80080324m.jpg]

3. Następny element dokladany do koła:
[Obrazek: 2b920cefaca11cc7m.jpg]

Tak umiejscowiona cześć leży idealnie pośrodku i przy montazu kolejnych cześci nie będzie obawy o przesuniecia
[Obrazek: 91952283c76556eam.jpg] [Obrazek: e8dcb63b41ffc015m.jpg]

Tak ułożoną część smaruje SG-usztywnia całość i ułątwia późniejszą obróbke
[Obrazek: f56a38f389ed559dm.jpg]

4. Bieżnia

Tutaj zacznie się troszke zabawy- wycinamy część w zeszytu. Doświadczeni modelarze zawsze pamietają o pozostawieniu lekkiego zapasu-w przypadku tego modelu długość poszycia jest lekko za długa.

[Obrazek: 4b8881524022cb52m.jpg]

Po odpowiednim dopasowaniu dlugości elementu ma ona obsadzić sie ciasno wew otworu naszego narzędzia.
[Obrazek: 658b12b5084b4567m.jpg]

Nakładamy warstwę BCG i w czasie jak powłoka schnie wycinamy boczne elementy kół. Tutaj też zwracamy uwagę na odpowiedni przycięcie elementu-ma z lekkim oporem wypełnić swoje miejsce
[Obrazek: 39a9e6562a4041e4m.jpg]

całość łączymy BCG i po wyschnięciu drugiej warstwy kleju delikatnie wyciągamy element z formy
[Obrazek: c48a4fb247a94aaem.jpg] [Obrazek: 8a53b352b84358b0m.jpg]

5. montaż felgi z bieżnikiem

[Obrazek: a9f123bbabb1c42bm.jpg]
Element trafia do formy i dokładamy do niego wcześniej sklejoną część. Laserowo wycięty element wymagać będzie szlifowania tak, aby przy montowaniu wchodził jak wszyscy lubią-miło ale z oporem Wink 
[Obrazek: 960c12614f89b803m.jpg]
Szykujemy wycietą część bocznego poszycia koła
[Obrazek: 5c8940a865c90bd4m.jpg]
i obsadzamy ją jak najdokładniej w formie
[Obrazek: 6552bdbb2309d770m.jpg]
po wyschnięciu kleju wypychamy ją z drugiej strony koncówką np OLFY
[Obrazek: b8d1d8ce30ecd6efm.jpg]

Takie montowanie kół do naszego modelu pozwoli uniknąć nam skręceń i da pewność, ze każde koło będzie posiadać ten sam kształt

[Obrazek: b8d1d8ce30ecd6efm.jpg] [Obrazek: 795d28c56cdba2b6m.jpg] [Obrazek: cae06f45e6946852m.jpg]
się zapytam: a skąd wziąć takie tulejki? Bo jak samemu wytoczyć na jakiejś tokarce to sorki, ale wolę się pomęczyć z kazdym kołem ręcznie, bo nie mam mozliwości wytoczenia.
Akurat te tulejki zostały wytoczone-ale można śmiało próbować modzić z innymi materiałami-plastykowe rurki, do zaciśnienia papier rolowany
a może ktoś z kolegów miałby możliwość na zamówienie zmontowania takich tulejek (oczywiście odpłatnie) Smile? Sam mam StuG-40 w planach (wydawnictwo WAK) i na pewno byłoby fajnie ułatwić sobie pracę nad kołami.
Wiem, jak bardzo pomocne może być takowe urzadzenie. Zapytam się wykonawcy ile to i dlaczego tak drogo Wink i dam odpowiedź-ułatwiać sobie życie trzeba i jak to powiedziano kiedyś w polskiej komedii "musimy sobie pomagać, nie?"
(30-05-2014, 10:43)lepiacz lsw link napisał(a): [ -> ]Wiem, jak bardzo pomocne może być takowe urzadzenie. Zapytam się wykonawcy ile to i dlaczego tak drogo Wink i dam odpowiedź-ułatwiać sobie życie trzeba i jak to powiedziano kiedyś w polskiej komedii "musimy sobie pomagać, nie?"
super - czekam z niecierpliwością na informację Smile