PaperModels.pl

Pełna wersja: [Galeria] Parowóz wąskotorowy Linke Hofmann Bt - "pasożyt"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć

Chcę zaprezentować ukończony właśnie przeze mnie model parowozu wąskotorowego bezpaleniskowego Linke Hofmann Bt. Parowóz ten był używany w kopalni "Wujek" w 1912 roku i jeździł po torze szerokości 624 mm. O parowozie wiadomo niewiele, nigdzie nie znalazłem zdjęć oryginału. Dostępne są jedynie niezbyt szczegółowe plany zamieszczone w książce "Koleje wąskotorowe na Górnym Śląsku" - trzy rzuty, do tego niektóre detale są na każdym rzucie przedstawione inaczej tzn. mają inny kształt lub zmieniają "stronę". To, czego nie widać na planie to "średnia" z kilku innych parowozów z tamtego czasu (najbardziej pomocna była wizyta w muzeum kolejowym w Warszawie i oględziny z bliska stojącego tam parowozu bezpaleniskowego). Połączenie kotła i komina z silnikami, które powinno znajdować się wewnątrz ostoi pominąłem, nie mam pojęcia jak powinno wyglądać. Projekt starałem się zrobić najlepiej na tyle na ile pozwalała mi moja wiedza o parowozach, a przyznaję się bez bicia, że jest ona pełna białych plam ;-) Malowanie to moje "widzimisię", ostatecznie chyba będzie inne - czerwona ostoja, czarny kocioł, zielona budka maszynisty.
Zapraszam do oglądania.

[Obrazek: linkehofmann_12.jpg] [Obrazek: linkehofmann_14.jpg] [Obrazek: linkehofmann_2.jpg]

[Obrazek: linkehofmann_5.jpg] [Obrazek: linkehofmann.jpg] [Obrazek: linkehofmann_10.jpg]

[Obrazek: linkehofmann_11.jpg] [Obrazek: linkehofmann_13.jpg] [Obrazek: linkehofmann_3.jpg]

[Obrazek: linkehofmann_4.jpg] [Obrazek: linkehofmann_6.jpg] [Obrazek: linkehofmann_7.jpg]

[Obrazek: linkehofmann_8.jpg] [Obrazek: linkehofmann_9.jpg]
Nie powiem żeby ten parowóz należał do szczególnie urodziwych obiektów modelarskich, mnie nie wiedzieć czemu kojarzy się z włochatym vanem z filmu Głupi i głupszy  :roll:  :razz: ;D.

Wykonanie bez uwag. :milbravo:
Zacny mały "czajniczek" wyszedł.  :milbravo:

Myślę, że aktualne malowanie pasuje do niego bardziej niż to, o którym pisałeś jako finalnym. Tym bardziej, że robił w kopalni. Smile
To zaszalałeś, kawał modelu PDT_Armataz_01_34
A układ cięgłowo-zderzakowy to złomiarze ukradli?
Ładna ciuchcia, gratuluję modelu tygodnia :milbravo:
@ceva kojarzy ci się z włochatym vanem może przez to zdjęcie od frontu, bo wygląda na nim jak szczeniaczek ze smutną mordką Smile
Dziękuję za komentarze :-)
Parowóz rzeczywiście nie należy do szczególnie urodziwych, ale musicie przyznać, że jego "rozjechane" proporcje i pękate kształty mają swój urok ;-)
Jeśli chodzi o malowanie, to otwarta kwestia, może rzeczywiście powinno pozostać czarne.

(25-07-2015, 07:00)Andrzej Px48 link napisał(a):A układ cięgłowo-zderzakowy to złomiarze ukradli?

Układk cięgłowo-zderzakowy jest taki, jaki był pokazany na planach.