PaperModels.pl

Pełna wersja: 50 lat Małego Modelarza
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mały Modelarz obchodzi w tym roku rocznicę 50-lecia powstania.....

Dla mnie jak i pewnie dla większości z Was MM był pierwszym punktem styku z modelarstwem kartonowym. Do dziś pamiętam półkę z gotowymi modelami u Wujka Wojtka (minęło dwadzieścia parę lat, a ja pamiętam kolejność ich ustawienia), gorączkowe poszukiwania nowego numeru (niezależnie, co zawierał) po okolicznych kioskach, czasem telefony po rodzinie rozsianej po Polsce by oni też włączyli się do poszukiwań. Często kończyło się tak, że posiadałem w końcu po 3-4 numery danego modelu i wtedy egzemplarze extra wykorzystując żyłkę handlowca i prezentację gotowego modelu sprzedawałem z wielokrotnym zyskiem. Czasem sam wydawałem ciężko zaoszczędzone kilkumiesięczne kieszonkowe na zakup jakiegoś archiwalnego numeru, ale nawet wtedy wiedziałem, że było warto.

Pomyślałem sobie jak dużo Mały Modelarz zrobił dla mnie. Nauczył mnie sklejać modele, bez czego nie wyobrażam sobie już spędzania wolnego czasu, powiększył moje pokłady cierpliwości, zapewnił mi status dobrego wujka w oczach obdarowanych gotowymi modelami dzieciaków. Pewnie jest tego i tak znacznie więcej, ale nie w tym rzecz. Okrągła rocznica jest szansą zrobienia czegoś fajnego dla Małego Modelarza, szansą na pewien gest oddania szacunku Tacie, a raczej Dziadkowi wszystkich obecnie dostępnych modeli.

W związku z tym ogłaszam powstanie projektu wielkiej galerii modeli wykonanych z planów zamieszczonych w Małym Modelarzu. Profesjonalnie wydana na płycie będzie miłym dodatkiem dla uczestników konkursu w Porąbce. Oczywiście będzie ją można zamówić (bezpłatnie) na naszej stronie.

Wszystkich, którzy chcą wspomóc ten pomysł zapraszam do umieszczania zdjęć w Albumie.

Chętnie wysłucham Waszych sugestii w tej sprawie.
Świetny pomysł chętnie się włączę w tą akcję, mało tego z okazji 50-tej rocznicy wydawania MM w tym roku w Bydgoszczy odbędzie się wystawa " 50 modeli na 50-cio lecie MM-a" pierwsze kroki już poczyniłem włączając do tego dyrekcję szkoły , w której pracuję i Radę osiedla. Gdy już będzie znana data to ogłoszę to wśród braci modelarskiej.
Witaj,

Super dzięki za poparcie.

Info o akcji ukaże się w najnowszym numerze Kartonowego Fana (wykupiłem całą stronę na rekalmę i poświecam ją praktycznie tylko temu oczywiście poza logo portalu ;-) )

Jakbyś potrzebował jakieś pomocy to daj cynk...
Ciekawe w którym roku świętować będzie redakcja :-)

PS.: Postaram się wspomóc akcję jakimś modelem!
Szykuje się wielki projekt. Jeśli się uda chociaz nawet w częsci, bedzie to duży sukces naszego forum. Propozycja wydania płyty ze zdjęciami modeli jest znakomitym pomysłem, oby się to udało.
Dużo zależy od zaangażowania całego środowiska modelarzy kartonowych. To najwieksze zagrożenie dla projektu. Wierzę jednak że dla pewnej grupy osób będzie to fajny pomysł i uda się zrobić coś pozytywnego.
Już wiadomo, ze najprawdopodobniejszy termin pokazu to będzie 22-23 wrzesień br.
Oprócz modeli z Małego Modelarza będą na pokazie modele innych wydawnictw ;-)
Jeżeli ktoś oglądał galerię mojego T-34 to powiem, że będzie on na pokazie w Bydgoszczy.

Pozdrawiam

Merkava ;-)
Michale, podpisuję się pod projektem obiema rękami! Wspaniały pomysł! Życzmy stu lat Dziadkowi wszystkich dostępnych modeli kartonowych.

Shady

Cytat:super inicjatywa...większosć modelarzy po trzydziestce wychowała się właśnie na MM

i nie tylko, młodsi także :mrgreen:
Dodałem już niektóre modele z MM jakie mam w swojej kolekcji, napewno jeszcze wspomogę projekt.

Pozdrawiam

janosh

Witam!
Jeżeli jest to przydatne to uzupełniam galerię wydanych MM. W całym swoim życiu skleiłem tylko 1 samolot jakieś 15 lat temu /pomijam plastiki i własne projekty brył :mrgreen: / ale zaczynam kleić Confusedmile:
Pozdrawiam. Tomek

Sławomir Bloch

Przyznaję szczerze, że dopiero teraz przeczytałem na Forum Konradusa, że istnieje drugie Forum (z nazwy sądziłem, że to jakieś obcojęzyczne), na którym także realizowana jest tematyka przypadającej w tym roku 50 Rocznicy powstania MM.
Ja również wychowałem się na tych wycinankach a jestem tylko o rok starszy od Szacownego Jubilata więc żywię ogromny sentyment do tych publikacji.
Co prawda do dnia dzisiejszego przetrwało nieco ponad dwadzieścia moich modeli wykonanych z MM więc mam zapytanie bo zauważyłem, że duża część uczestników akcji zamieszcza swoje fotki na obydwu Forum czy jest sens bym i ja wstawiał swoje zdjęcia tutaj?
Panie Sławku jak najbardziej tak, w niczym nie przeszkadza fakt że te projekty są podobne. Im więcej witryn i materiałów na nich tym większą popularność ma nasze hobby. Także proszę o wstawianie fotek swoich modeli, pozdrawiam serdecznie.
Mam pytanie , mam w domu kilka sklejonych MM-ów , są one jednak niezbyt wprawnie sklejone , Czy takie modele mogą się znaleźć w galerii ? Chodzi mi o Wilczura i Ark Royal ( Wilczur był jednym z pierwszych sklejonych przezemnie okrętów i dla mnie dużą wartość sentymentalną )
A czemu by nie mało kto skleja lub ma sklejone te stare modele.
Aha to warto wiedzieć - tylko te krowie żebra i brak retuszu , no ale nic , na dniach wstawię galerie obu w projekcie...
Taaaak...
"Małemu Modelarzowi" zawdzięczam bardzo wiele....
Pie następnrwszy mój model to był szybowiec "Mucha Standard"; no, a po tym modeliku poleciały już następne i następne: z przerwami aż do dzisiaj...Kawał czasu; i jak szybko to minęło?
Stanowczo za szybko!
Echhhh.... Łza się w oku kręci. Już nie pamiętam co było pierwsze, ale na pewno z MM. Potem studia, małżeństwo, przeprowadzki (Zakopane, Wasilków, Białystok, Wrocław), dzieci, zmiana prac, etc, etc, etc. Cała pieczołowicie gromadzona kolekcja odjechała, odpłynęła i odleciała w niebyt. Pozostały tylko niesklejone wycinaki kupowane z rozpędu, chęci zdobycia tego niezdobywalnego MM w kioskach ruchu, odkładanego do teczek (pamięta ktoś instytucję "teczki"?).
Dziś mam kolekcję MM, którą chętnie rozdam za darmo tym, którzy zobowiążą się do sklejenia każdego z modeli i prezentacji na forum relacji z tego wydarzenia. Listę modeli zamieszczę niebawem - w tym dziale.
Pzdr.
  Piszę się na tę imprezę obydwiema "rencamy"  PDT_Armataz_01_34
  Uwielbiam kleić starocie. Przypomina mi to moją młodość. Ot, sentyment... :Smile
  A, przy tem: Pan Piterski coś tam urządza w związku z jubileuszem, więc modeli trzeba jemu dostarczać jak najwięcej!
  On to lubi... PDT_Armataz_01_28
  Gdybym dostał coś, co mnie zainteresuje - odkładam wszystko i daję priorytet starym MM-om. Natychmiastowy. Z relacjami i galeriami.
  Pozdrawiam i łaskawej pamięci się polecam - ZbiG.