PaperModels.pl

Pełna wersja: Kilka pytań od początkującego...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam bardzo serdecznie,
mam na imię Tadeusz, ostatni swój model skleiłem dobrych 15 lat temu i bardzo bym chciał wrócić do tej pięknej pasji, jaką jest modelarstwo kartonowe, jednak mam wiele pytań, wątpliwości i Was - doświadczonych kolegów bardzo proszę o wszelką pomoc.

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych? pamiętam ja kiedyś używałem polimerowych i poliuretanowych. Czy możecie podać konkretne firmy, konkretne produkty na które warto zwrócić uwagę? bardzo by mi zależało na tym, aby kleje nie miały zbyt intensywnego zapachu, no i aby nie były szkodliwe...

02. Farbki do retuszu - z tego co udało mi się zorientować, to w modelarstwie popularne są farby Pactra oraz Humbrol - które Wy polecacie i dlaczego?

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu - czy warto? jeśli tak, to jakimi konkretnie produktami i czy są jakieś specjalne techniki?

Myślę, że to tyle na dobry początek.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Witaj Tadeuszu

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych?
Najprościej sklejaczy podzielić na 3 grupy:

- wielbiciele BCG (brand clear glue) - przeźroczysty klej w formie podobny do polimerowego, doskonale impregnuje karton, nie pozostawia śladów, nadaje się do kształtowania ale klejenie wymaga nieco innej techniki

- wielbiciele wikoli i klejów introligatorskich czy też kleju Magic

- wyznawcy butaprenu (to z reguły są dinozaury ale za to jak kleją Smile )
Tylko jedna uwaga: do klejenia dużych powierzchni, podklejania wręg itp używaj kleju który nie nasącza kartonu (np. butaprenu) bo jak nasączysz karton to z reguły kończy się jego zdeformowaniem

02. Farbki do retuszu
Pactra czy Humbrol to nazwa producenta lub też linii produktowej - dla Ciebie istotne, że mają to być farby akrylowe (zarówno Pactra jak i Humbrol robią też olejne) - jeśli będziesz tylko retuszował to producent jest w sumie obojętny. Jeśli zaś będziesz malował modele to wtedy sam zobaczysz czym Ci lepiej się pryska (ja np. lubię Valejo a nie toleruję Pactry).
Ale to nie wszystko - retuszować można również akwarelkami czy temperami (wiele osób tak robi z doskonałym efektem). Można też kupić zestaw farb akrylowych w sklepie papierniczym - w każdym z tych przypadków samemu musisz mieszać kolory. Z tym, że uprzedzam, że chcąc dobrać idealny retusz to prawie zawsze musisz mieszać - nawet z tych teoretycznie gotowych

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu
Znów 3 szkoły:
- impregnacja arkuszy kaponem (rozcieńczonym lub nie - tu trzeba uważać bo im mniej rozcieńczony tym większe ryzyko smug)
- impregnacja arkuszy lekierem akrylowym bezbarwnym (w sprayu)
- impregnacja arkuszy rozwodnionymi klejami wikolowymi
No i 4 szkoła - bez impregnacji.

Jeśli chodzi o lakierowanie modelu po zakończeniu to jest tyo zabieg powszechny - z reguły lakier akrylowy matowy, półmatowy w zależności od zamierzonego efektu.
W przypadku niektórych zabiegów upiększających (wszelkie techniki "brudzingu") lakierowanie jest konieczne zaróno przed jak i po zabiegach.


Na koniec mogę Ci napisać co ja stosuję (jako podrzędny sklejacz):
1. generalnie kleje klejem introligatorskim, do zwijania i kształtowania drobiazgu używam rozcieńczonego BCG (1:1 z wodą), duże powierzchnie kleję butaprenem

2. retuszuję akrylami (zestaw z papierniczego + dedykowane kolory) i wykałaczką lub drobnymi pędzelkami

3. Przed klejeniem impregnuje arkusze Caponem rozcieńczonym (1:1) albo samym Caponem.Po klejeniu całość lakierowana lakierem samochodowym Dupli-color akrylowy bezbarwny matt lub glossy.

Przy modelach malowanych używam też Sidoluxu jako podkładu - jest to de facto lakier akrylowy błyszczący.
Witaj Lesio73,
bardzo Ci dziękuję za bardzo satysfakcjonującą mnie odpowiedź. Potwierdzasz wypowiedzi innych moich kolegów z kręgu modelarstwa, którzy dali mi podobne wskazówki na innym forum. Pozwolisz zatem, że "wkleję" tutaj niewielkie podsumowanie:

01. Kleje - tutaj wyraźnie wskazujecie, że warto mieć kilka produktów do różnych zastosowań:
a) cyjanoakrylowe - te kleje się po prostu zna z życia codziennego, ale jasno wynika, że i w modelarstwie znajduje ten klej swoje zastosowanie - łączenia różnych drutów, drucików itp.
b) polimerowe - sam pamiętam, jak ten klej się "zachowywał" - używałem go do podklejania, klejenia wręg; podobało mi się, że po wyschnięciu dawał się łatwo szlifować za pomocą papieru ściernego,
c) poliuretanowe - w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju kleju tego nie dawało się w ogóle szlifować - po wyschnięciu tworzył bardzo plastyczne połączenie przypominające bardziej rozciągliwą "gumę". Nadawał się jednak do klejenia średniej wielkości elementów. Nie potrafiłem nim czysto i precyzyjnie kleić drobnych elementów - domyślam się, że wynikało to z konsystencji kleju oraz moich dotychczasowych umiejętności...
d) wodne - z takimi klejami nigdy nie miałem do czynienia, ale z Waszych podpowiedzi wnioskuję, że warto użyć ich przede wszystkim tam, gdzie będzie liczyć się precyzja - muszę ich koniecznie spróbować!

02. Retusz - chyba się skuszę na jakieś akrylowe, ale jeszcze będę się przyglądał temu tematowi i postaram się wybrać coś, z czym będzie mi się dobrze pracowało. Najważniejsze, że dzięki Wam poznałem firmy, na które warto zwrócić uwagę.

03. Impregnacja - to chyba najcięższy orzech do zgryzienia... możliwe, że w ogóle nie będę się zajmował tym wątkiem przy okazji swoich pierwszych modeli, ale postaram się w miarę swoich możliwości poznać jakieś ciekawe techniki, albo i sam poeksperymentuje... Smile
Tadeusz kto pyta nie błądzi. Moja rada co do impregnowania, testowałem różne i jednak zostałem przy wersji CAPON 1 warstwa nierozcieńczony. Klej to zależy do czego stosujemy. Każdy wyrabia sobie opinie indywidualnie i nikt nikomu nie narzuca co i czym ma kleić, ja używam zasadniczo BCG do wszystkiego. Do podklejania wręg - PATTEX universal classic i do drucików jakiegoś supergluta. Musisz przetestować różne kleje i wybrać co Ci pasuje.
dziekuje, dla mnie cenne wskazowki
(24-05-2016, 02:21)tymoteuszjunior napisał(a): [ -> ]dziekuje, dla mnie cenne wskazowki

Tylko używaj polskich znaków.