PaperModels.pl

Pełna wersja: [Relacja] Rosyjski lekki samochód pancerny Ba-64
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam szanowną brać modelarską Big Grin

Jestem nowy na forum ale postanowiłem za namową pewnej osoby zamieścić tutaj relację Big Grin
Model zacząłem sklejać kilka dni temu dlatego pierwszy post będzie trochę nadrabiał później zwolnię trochę tępa.

Model jest w skali 1:25 z MODELIK'a nr 4/03 wybrałem taki ponieważ miałem ochotę i nie ukrywam, że jakąś motywacją jest konkurs (w którym to ja szans nie mam Tongue) na forum Kartonwork, skleić model kołowy. Zawsze przerażała mnie myśl dziargania kółek dlatego samochód a nie czołg. Poza tym ten jest Rosyjski co nie ukrywam mi się podoba hahaha.
No ale dosyć beletrystyki, przejdźmy do sedna.

Oto kilka zdjęć:
Jak przystało na początek zrobiłem szkielet, wręgi zostały przyklejone na karton 1mm po czym wycięte i sklejone razem.
[Obrazek: a6d1dbbc78078b49m.jpg][Obrazek: f0bb38eff98b029dm.jpg][Obrazek: f0bb38eff98b029dm.jpg]
Jak widać jest kilka niedociągnięć, m.in. odstająca przednia część (styk części H i C). Poprawione zostało to przy użyciu papieru ściernego. Oszlifowałem również krawędzie pod kątem.

Kolejnym etapem było rozpoczęcie oklejania poszycia. Wszystko pasuje do siebie i nie ma z tym większych trudności. Jeszcze nie skończyłem oklejać jak to widać na zdjęciach.
[Obrazek: d64aadee0d491dd4m.jpg][Obrazek: 39df1159284eb236m.jpg][Obrazek: a04b928f1f7300f2m.jpg]
Jak widać na ostatnim zdjęciu linia zgięcia nie jest idealna, jest to wynikiem tego, że do jej przygotowania użyłem wypisanego wkładu od długopisu i robiłem tak pierwszy raz przez co nie miałem wyrobionego wyczucia.

Wstępny retusz jest zrobiony, jego poprawki zostaną naniesione po oklejeniu poszycia.

W miedzy czasie wycinałem kółka za które w najbliższym czasie mam zamiar sie zabrać - to mnie najbardziej przeraża Tongue

Pozdrawiam !
Witam !

Co by nie było, że nic nie robię to powiem, że skleiłem przód korpusu którego poszycie nie było jeszcze doklejone i dla odmiany postanowiłem zrobić coś z kółkiem Tongue Nie wyszło mi to najlepiej ale to dopiero jutro zobaczycie.

Pozdrawiam Big Grin
Siemanko. Faktycznie zagięcie tego tylu nie jest mistrzostwem świata ... ale blędów nie popelniają tylko ci, którzy nic nie robią Smile ... Moim zdaniem to wyciścięcie linii zagięcia (termin fachowy, używany przez introligatorów to BIGOWANIE) wykonywaleś na zbyt miękkim podlożu .... i stąd taki efekt. Przy bigowaniu musisz uważać, żeby wykonywać je na dość twardym podlożu, które będzie w stanie przejąc silę nasisku i odpowiednio podtrzyma boki elementu żeby się nie zapadaly. Ja robię to na macie OLFY .... ale kiedyś (w czasach odleglych, kiedy OLFY nie bylo w naszym kraju) robilem to na kawalku bardzo twardej gumy zakupionym u szewca .... obecnie mozna się w taki kawalek zaopatrzyć np. w zakladzie kaletniczym ... bo szewców ci u nas coraz mniej Wink SUKCESÓW
Witam !

Tak masz rację bigowanie, nie wyszło mi to najlepiej ale mam nadzieję, że później wyjdzie mi lepiej. Terminu (bigowanie) mi zabrakło a matkę introligatorkę mam wstyd :oops: :razz:
Dzięki za radę co do podłoża. Ja to robiłem na podstawce do piwa ale chyba rzeczywiście troche za miękka była.

W ostatnim czasie dokończyłem przyklejanie poszycia szkieletu oraz jego retusz. Przód trochę nie wyszedł tak jakbym chciał ale chyba nie jest tak źle, ocenę pozostawiam wam.
[Obrazek: 8e4fcc00160c4228m.jpg][Obrazek: 6d61e2099f26ea84m.jpg][Obrazek: 7cb04a0d7a9a8896m.jpg]
[Obrazek: 831940ab8e43a895m.jpg][Obrazek: 37c61e5bf4ad1d56m.jpg][Obrazek: 421db37bcf061d4cm.jpg]

Postanowiłem spróbować sił ze sklejaniem kół, na próbę jedno. Koło kleiłem hermolem lecz później gdy doklejałem bieżnik spróbowałem bcg i muszę powiedzieć, że w połączeniu z suszarką było świetnie Big Grin. Sam bieżnik nie zszedł mi się do końca, powstała mała szczelina którą uzupełniłem. Nie wiem czy to moja wina czy niedociągnięcie wycinanki ale jakoś sobie poradziłem. Widać to na jednym ze zdjęć. Jeszcze nie dokonałem retuszu. No i jeszcze felga do zrobienia.
[Obrazek: 0d3c19454ef56931m.jpg][Obrazek: 9c225d78f2d2d4d5m.jpg][Obrazek: 3d12d1585e302c59m.jpg]
[Obrazek: 8c711d4c0fdb10ccm.jpg][Obrazek: 37571ae33dd893c0m.jpg][Obrazek: 4098c6d00f02e99em.jpg]

Wyciąłem również jedne z drzwi.
[Obrazek: 08220f76106c682bm.jpg]

I jeszcze kilka części.
[Obrazek: 23c3b654858cf3ecm.jpg]

Pozdrawiam ! :razz:
Powiem Ci, że calkiem fajnie Ci wychodzą te kólka. Niezle wykonianie, czysto równo i dokladnie. Jak strzelisz tam delikatny retusz to myślę, że będzie miód-malina. Męczący byl ten bieżnik ?????????
Dzięki za opinie.

Męczący, hmmm raczej nie, prędzej monotonny Big Grin. Ponieważ kleiłem na BCG to każdy listek bieżnika suszarką traktowałem i nawet szybko szlo. A co do retuszu to fakt na pewno będzie zrobiony.

Pozdrawiam.
Hmmmm .... a dlaczego akurat BCG ??? Przecież suszenie każdego klocuszka to masakra Smile Faktycznie można się za.....męczyć Smile Ja w swoim Gaziku kleiłem klocki bieżnika na budzia i poszło szybko, miło i przyjemnie ... O wiele więcej czasu zajęło wycinanie niż klejenie ... no i żadnego suszenia. Powiem szczerze, że mam na warsztacie BCG ... ale jakoś jeszcze go nigdy nie użyłem .. opieram się głównie na budziu, Patexie do drewna express (coś ala wikol, ale schnie 3 minuty i jest bardzo wytrzymały) oraz na Superglucie. Jakoś do tego kleju na bazie wody to nie mam przekonania i boję się spróbować. A jeszcze jak czytam, że zniekształca części i powoduję rozjechanie się ich wymiarów to mam coraz większe obiekcje.

A moje kółko do GAZ'a wyszło tak:

[Obrazek: th_Opona-bieznik-Jezyk.jpg] [Obrazek: th_Opona-bieznik-zoom.jpg] [Obrazek: th_Opona-czarna.jpg]
Cześć !

Nadszedł czas na kolejny odcinek serialu.

Astra28 Faktycznie jak użyłem BCG do sklejenia dwóch płaskich krążków razem to uległy zniekształceniu, pofalowały się. Natomiast ja jak kleiłem bieżnik to łapałem listek tylko na końcu aby w pierwszej części odstawał trochę od spodniej części opony. Dzięki czemu zrobił się bardziej wypukły. Dzięki bcg i suszarce po przytknięciu listka i podsuszeniu go Tongue od razu miałem przyklejony. Gdyby bieżnik przyklejany był na całej długości zapewne użyłbym hermolu.
Nie wiem czy jest jasne to co napisałem ale dam zdjęcie to powinno się wyjaśnić.
[Obrazek: 9116b42833fb3d40m.jpg]

Ostatnio w zakładzie produkcyjnym ruszył montaż kół. Jak narazie nie ma zbyt dużych trudności. Oto zdjęcia.
[Obrazek: 1158b2b59bfc8575m.jpg][Obrazek: 3619e95ae587726em.jpg]

Niezbyt dużo tego ale no cóż ... , zawsze to coś do przodu.

Pozdrawiam !
Wiesz, to nie wyścig.... ważne że pchasz robotę do przodu....
Trzymam kciuki
I tu się z Kolegą Michałem zgodzę w 100% spokojnie ... byle do celu ... My cierpliwie poczekamy trzymając oczywiście kciuki za dalsze sukcesy przy budowie.
Witam !

Kolejny etap pracy nad ogumieniem Smile

[Obrazek: b86e4899bbcf0ef3m.jpg][Obrazek: 07ea4bae43c69330m.jpg]

Pozdrawiam !
Siemanko.

No fajnie Ci te kólka wychodzą Smile bieżnik dość ladnie widzoczny szczególnie jak się na bok patrzy.
Witam !

Ostatnio niewiele się posuwa do przodu bo i czasu mało lecz coś tam się zrobiło:

[Obrazek: af8a41681c848bf9m.jpg][Obrazek: 1bad823e38ee5ea3m.jpg][Obrazek: 5eb0e35721fdca1am.jpg][Obrazek: 5b25b41a466d930cm.jpg]

Pozdrawiam !
Cześć !

Ostatnio mało czasu więc i kroczki małe. No ale na szczęście już koniec, no prawie koniec bo jeszcze retusz, z kołami. Ruszyły roboty z podwoziem, narazie elementy ramy.

Oto fotki
[Obrazek: b2a3d9e982d0fc89m.jpg][Obrazek: cc7bc9034d69c7f8m.jpg]
[Obrazek: 132b42eed00258bcm.jpg]

Okazało się, że pewne elementy ramy były zbyt długie i musiałem je dość sporo skrócić. Jest to spowodowane tym, że po sklejeniu samego szkieletu przeszlifowałem krawędzie pod kątem w wyniku czego około 0.5mm na stronę podłoga uległa skróceniu zwłaszcza wzdłuż osi pojazdu. Nie powinno być później większych komplikacji' należy tylko uważać z poszczególnymi częściami i pasować je po kilka razy, co w każdym przypadku jest dobrą praktyką Big Grin
[Obrazek: 98ca7befff5f4117m.jpg][Obrazek: 909c222484125004m.jpg]

Pozdrawiam !
Cześć !

Ostatnio miałem trochę czasu więc co nieco się zrobiło.

[Obrazek: 37a1c106d622d8f7m.jpg][Obrazek: 3f4312a49eedd97dm.jpg][Obrazek: 4ac4ce1eda8b9db5m.jpg]
[Obrazek: 1a8c58541bd77097m.jpg][Obrazek: c4911d92236a9909m.jpg]

Narazie tyle, kolejny etap to dalszy ciąg układu jezdnego.

Pozdrowienia !
Siemanko Olorin
Mam sprawę taką: chciałbym tego Baka przeskalować do 1:35 i przerobić na plastik Jak ty (Jako osoba znająca ten model) widzisz ten pomysł? zauważyłeś przy nim jakieś większe trudności?
Pozdrawiam serdecznie
Jaroslav
Cześć !

Jaroslav, jeśli chodzi o trudności to jako takich nie zauważyłem ale są dwie rzeczy które nie pasowały idealnie np: bieżnik na kołach był o około 1mm za krótki a druga to nie wolno popełnić błędu jaki ja zrobiłem, a mianowicie zeszlifowałem krawędzie szkieletu aby nadać im kąty co skutkowało zmniejszeniem części podwoziowej i musiałem później dopasowywać (przycinać) elementy ramy, jest jeszcze trzecia sprawa a mianowicie wręga H wystawała trochę gdyż był błąd w podłużnicy do której jest przyklejana.
A jak chcesz go wykonać z tego plastiku, jaką metodą?

No a teraz coby nie było, że zupełnie nic nie robię to jest fotka, wybaczcie za jakość ale aparat chwilowo tylko w komie a wiadomo jak to coś co nazywają czasami aparatem robi zdjęcia w nocy przy sztucznym oświetleniuTongue
[Obrazek: 82e3a5445c222eeam.jpg]

Pozdrawiam!
Czołem Olorin
Nic prostszego... wydruk na cienkim polistyrenie i szkielet nie jest potrzebny, gdyż i tak (jak się podejmę) będzie z wnętrzem. Chodzi głównie o zgodność wymiarową karoserii, koła może się żywiczne znajdą a reszta to już nie problem...
Siemanko. Z mojej strony również wyrazy uznania. Bardzo fajniutkie to podwozie. Ladnie i równiutko poklejone ... no i najważniejsze nie rozplakujesz sie nad blędami tylko sam jej poprawiasz. Pozdro tak trzymać i czekamy na dalszy ciąg.
Dzięki, staram się jak mogę Big Grin

Miałem teraz chwile wolnego czasu więc co nieco poszło do przodu.

[Obrazek: 78f974e578da0d8em.jpg][Obrazek: a90d5a1eba52f15bm.jpg]

To co widać, o ile widać cokolwiek, to jest efekt dzisiejszych prac. Na drugim zdjęciu tylko prowizorycznie złożony żeby zobaczyć jak to wygląda. Jak tylko będę miał lepszy aparat lub dopisze słońce to zrobię lepsze zdjęcia.

Pozdrawiam !
Co tam koła, całość jest wykonana bardzo przyzwoicie, tylko od spodu dosyć ubogo ale to nawet dobrze(kto będzie chciał, sam sobie podorabia..)
Kawał dobrego modelu Ci wyszedł Olorin już nie mogę się doczekać końcowej galerii :grin:
Pozdr!
PS: Autor przewidział w tej wycinance jakieś elementy wnętrza??
Niestety w tej wycinance brak jakichkolwiek elementów wnętrza poza czarnymi wręgami Tongue. Ja nic nie udoskonalam w tym modelu - robie wszystko w totalnym standardzie.
Witam !

Dawno mnie tu nie było. Niestety ostatnio nie mam aparatu cyfrowego i brak możliwości robinia zdjęć. Prace nad modelem idą powoli. Przykleiłem błotniki, wykonałem wieżyczkę i kilka detali. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć aparacik to porobię duuuużooooooo fotek Tongue. Na razie wstawiam jedną, nie zwracajcie uwagi na kolor bo robiłem to analogiem a dopiero się uczę robić nim zdjęcia, skan robiony z odbitki. Jeżeli ktoś wie dlaczego wyszły mi takie blade kolory na kliszy to chętnie posłucham hipotez na ten temat (aparat Zenit 12XP z obiektywem Helios 44M-4, klisza Konica 200).

Pozdrawiam !

[Obrazek: 86f837c7ec296c08m.jpg]
No i spoko. Ładnie wózek wygląda. Inna sprawa, że za nic bym do niego nie wsiadł... Mam pytanie - napis robiłeś sam, czy tez to wypust "fabryczny"? Chodzi o "E" w wyrazie "wpieriod". Czy kropki nad "E" wcięło przy budowie, czy tez nie było ich wydrukowanych w wycinance?
Witka!

Napis był fabrycznie taki jak jest. A z tego co mi mówili na zajęciach z rosyjskiego to Rosjanie nie zawsze piszą "jo" z kropkami, czasami to wygląda jak "je".

Pozdrawiam !
Stron: 1 2