PaperModels.pl

Pełna wersja: ,,Muzealny" misz-masz. Dziadostwo po polsku.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wracając wczoraj z konkursu inowrocławskiego w m. Redecz Krukowy natknąłem się przy drodze na osobliwy ,,pomnik" pamięci lotników polskich.
[Obrazek: Muzeum_JPG_300x300_q85.jpg]
Zaintrygowany tym znaleziskiem, zacząłem szukać co to za miejsce. I okazało się że to jest http://www.redeczkrukowy.pl/index.php?op...&Itemid=11. Sama idea może i słuszna, ale wykonanie przeokropne. Obok ,,pomnika" wystawione są zjeżdżalnie dla dzieci i drewniane świątki
[Obrazek: Muzeum_2_JPG_300x300_q85.jpg]
oraz zardzewiały Skot w wersji 3R 
[Obrazek: M.Skot_2_JPG_300x300_q85.jpg]
Nieco dalej ,,kolekcja" taboru wąskotorowego i normalnotorowa SM 30.
[Obrazek: M.Wraki_JPG_300x300_q85.jpg] [Obrazek: M.Wraki_w._2_JPG_300x300_q85.jpg]
Brakuje jeszcze tylko Toy-Toya i budki z hot-dogami.
Jak dla mnie to przeokropny bajzel i obrażanie pamięci. A może to ,,dobra zmiana" w polskim muzealnictwie" ?
Andrzeju - nie szydź!
Wykonanie rzeczywiście rzekłbym "osobliwe" ale przebrnąłem przez podaną przez Ciebie stronę i zrobiło mi się naprawdę miło, że nawet w tak małych miejscowościach są ludzie, którzy mają pomysł by zachować coś dla potomności i robią to w dodatku własnym sumptem i poświęcają własny czas. Samolot i kolejki może niekoniecznie pasują do "Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego" ale mam nadzieję staną się zalążkiem przyszłej kolekcji która może wzbogaci Muzeum i rozszerzy zakres tematyczny. Pomnik - cóż - niczego o nim nie mogę powiedzieć pewnie masz rację co do tej "osobliwości".

Samo muzeum małe, biedne ale jest i jak widać ze zdjęć jest miejscem spotkań dla wielu ludzi z okolic i to dobrze. Mogliby się spotykać w wiejskiej remizie na piwie a tak mają przynajmniej kontakt z historią. A że obok jest zjeżdżalnia dla dzieci to może też dobrze - przynajmniej po obejrzeniu traktorów i mogą się pobawić w bezpiecznym miejscu a nie na drodze lub przy młockarni.

A tak przy okazji, byłeś może w skansenie w Wambierzycach koło Kłodzka? Tam to dopiero hardkor. Rolleyes  Ale zbiory mają imponujące!

Pozdrawiam
Lukee szanuję każdą inicjatywę oddolną, która przyczyni się do zachowania pamięci w regionie. Spontaniczność mieszkańców zastępuje urzędową niemoc. Ale wybacz, pomnik ( zapewne poświęcony) i tablica pamiątkowa ku czci poległych lotników tej ziemi nijak dla mnie nie współgrają z wszechobecnym bajzlem wokoło. Obstawiłbyś w swojej miejscowości pomnik ku czci jarmarcznym kiczem? Chyba nie tędy droga.
Rozumiałbym gdyby ten symbol i od biedy Wilga( no w końcu samolot) zostały wyodrębnione w osobnym miejscu. Na tablicy są nazwiska poległych lotników, niżej kwiaty i znicze. A obok miejsce do grilla i piwkowania,złom i marketning. Nie tak mnie uczono pojmowania historii.
Nie warto nic pisać - co najwyżej nastąpią "dobre zmiany".