PaperModels.pl

Pełna wersja: IX Zlot papermodels.pl - Świnoujście 2017
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witajcie! Cool

Nawiązując do rozmowy z "Prezesem" na temat miejsca kolejnego Zlotu, wraz z Doktorkiem rozpoznaliśmy teren jakim jest PEENEMUNDE, Hangar 10 i atrakcje jakie oferuje rejon Świnoujścia. Idąc od początku, rozpoczeliśmy od Peenemunde Historich-Technische Museum czyli miejsca narodzin m.in. rakiet V2 i amerykańskiego programu kosmicznego. Wstęp do muzeum jest równy 8 Euro, na stan otrzymujemy słuchawkę z polskim przewodnikiem, który po kolei przybliża nam historię wszystkich eksponatów i miejsc związanych z kompleksem. Ten możńa podzielić zasadniczo na dwa główne elementy (nie licząc kilku eksponatów, które stoją w polu Smile ) czyli elektrownię i skrzydło inżynieryjne, gdzie rezydowali m.in. przyszli autorzy programu Apollo Smile Do obejrzenia jest mnóstwo sprzętu, historia załogi kompleksu w traktie jak i po wojnie (aż do zakończenia Zimnej Wojny). Sama elektrownia też robi piorunujące wrażenie. Za dodatkową opłatą tj. 1 euro otrzymujemy możliwość wjazdu na dach (taras widokowy) gdzie możemy zobaczyć fabrykę i okolice z góry. Zwiedzanie kończy się na rampie służącej do załadunku i transportu węgla. Wszystkie elementy prasy, ładowarki i kompletnych podzespołów zachowała się do dnia dzisiejszego. Łączny koszt to 9 euro a czas jaki należy poświecić to około 3 h. Odleglość do granicy polsko - niemieckiej to około 40 km. 

[Obrazek: th__DSC4442.jpg] [Obrazek: th_20160926_130536.jpg] [Obrazek: th_20160926_125323.jpg] [Obrazek: th_20160926_124658.jpg] [Obrazek: th_20160926_115151.jpg] [Obrazek: th__DSC4441.jpg]


300 m od fabryki znajduje się okręt podwodny U-461 (sowiecki projekt 651, wg oznaczeń NATO JULIETT) o napędzie konwencjonalnym. Nosiciel pocisków manewrujących z byłego Czerwonego Sztandaru Floty Bałtyckiej. Okręt dostępny przy nabrzeżu, dla zwiedziającyh dostępne kompletne wnętrze. Bilet wstępu do muzuem kosztuje 7 euro, łączny czas zwiedzania około 1 godziny.

[Obrazek: th__DSC4813.jpg] [Obrazek: th__DSC4719.jpg] [Obrazek: th__DSC4735.jpg] [Obrazek: th__DSC4784.jpg] [Obrazek: th__DSC4786.jpg]

10 km od granicy polsko-niemieckiej w miejscowości Zirchof znajduje się lotnisko polowe a w nim Hangar 10 Museum. Mimo małego rozmiaru pomieszczenia znaleźć tam możemy nie lada rarytasy!! Mustang P51 D, silniki lotnicze, Spitfire MK IX T9, Tiger Moth, Polikarpow PO 2 a także klasyka Luftwaffe, dwa Me 109 G oraz ewenement na skalę europejską, wrak wersji E.  Ciekawostką jest fakt że większość eksponatów w muzeum jest sprawna technicznie i gotowa do lotu! Oprócz klasyków lotnictwa znajdziemy tu również pojazdy, motocykle Zündapp KS 750 i BMW R 75, Kettenkrad Sd.Kfz. 2, GAZ 64, Willys Jeep. Wstęp do muzuem to 10 Euro, czas zwiedzania około 1 godziny. 

[Obrazek: th__DSC5035.jpg] [Obrazek: th__DSC5029.jpg] [Obrazek: th__DSC5027.jpg] [Obrazek: th__DSC5026.jpg] [Obrazek: th__DSC4974.jpg] [Obrazek: th__DSC4970.jpg] [Obrazek: th__DSC4942.jpg] [Obrazek: th__DSC4938.jpg] [Obrazek: th__DSC4883.jpg] [Obrazek: th__DSC4880.jpg] [Obrazek: th__DSC4878.jpg] [Obrazek: th__DSC4871.jpg] [Obrazek: th__DSC4870.jpg] [Obrazek: th__DSC4825.jpg] [Obrazek: th__DSC5040.jpg]

Kolejnym punktem jest już polska strona, konkretnie Świnoujście. Bezpośrednio przy gazoporcie w Świnoujściu znajduje się Fort Gerharda, XIX wieczny Pruski Fort obrony nabrzeża. Sam fort jest w świetnym stanie, prowadzone są w nim wycieczki z wyjątkowo charyzmatycznymi przewodnikami. Zobaczyć można pomieszczenia fortu, prochownię, katakumby, pomieszczenia socjalne, miejsca usytuowania artyleri oraz muzeum z m.in. orginalnym pruskim działem przeciwpancernym Smile Łączny koszt wstępy to 15 zł, jeżeli połączymy zwiedzanie wraz z biletem do Miasta Podziemnego - Bateria Vineta suma wstępu wyniesie 26 zł (bilet kupowany osobno to koszt 30 zł). Na życzenie można poprosić o megahiperwyczerpującą wersję, przy której łączny czas zwiedzania wzrasta ze standardowej godziny do około 2,5 -3. Aha, na terenie Fortu jest możliwość odwalenia ognicha i smażenia japończyków tfu kiełbasek Smile 

[Obrazek: th__DSC5237.jpg] [Obrazek: th__DSC5213.jpg] [Obrazek: th__DSC5140.jpg] [Obrazek: th__DSC5131.jpg] [Obrazek: th__DSC5124.jpg]


Kilkaset metrów od fortu znajduje się latarnia Morska Świnoujście. Bilet to koszt 7 zł, a czas równy jest szybkości pokonania schodów w górę i w dół.

[Obrazek: th__DSC5246.jpg] [Obrazek: th__DSC5242.jpg] [Obrazek: th__DSC5240.jpg]

Jak już wcześniej wspominaliśmy, bilet wstępu do fortu można połączyć z zakupem wstępu do Miasta Podziemnego - Baterii Vineta znajdującej się w odległości około 3 km od fortu. Do dyspozycji mamy przewodnika w roli dowódcy, a sami wcielamy się w rekrutów. Wszystko odbywa się na zasadzie zabawy, nasz przewodnik (żywcem urwany z barejowskiej wersji LWP Smile) bardzo dobrze wciela się w rolę i nieźle ubarwia spacerek. Zwiedzanie rozpoczynamy do wejscia do podziemi i przesuwając się od końca odwiedzamy po kolei kompleksy. Bunkry zbudowane zostały za czasów okupacji armii Niemieckiej ktore służuły do obrony tej cześci wybrzeża w czasie wielkiej ofensywy. Po wojnie nasi czerwoni przyjaciele wywieźli niemal wszystko co dało się odkręcić, po czym oddali kompleks w nasze ręce. Na stanie WP do 2008 roku, kiedy to zamiast wywalić całość w powietrze zdecydowano przerobić to na muzeum. Do dyspozycji do mamy pomieszczenia obługi i dowódcy całego kompleksu, stylizowane zarówno na IIWS jak i lata głębokiego PRLu (wraz z centrum dowodzenia z mapą taktyczną ewentualnej IIIWS - miazga)  Jak dowiedzieliśy się z rozmowy z przewodnikiem planowane jest zamontowanie artylerii znajdującej się na wyposażeniu baterii w tamtym czasie.Czas jaki jest potrzebny na zwiedzanie to około 2 h.

[Obrazek: th__DSC5345.jpg] [Obrazek: th__DSC5339.jpg] [Obrazek: th__DSC5335.jpg] [Obrazek: th__DSC5306.jpg] [Obrazek: th__DSC5315.jpg]



Ostatni miejscem jakie udało nam sie zobaczyć jest minimuzeum wyrzutni pocisków V3 w miejscowości Zalesie koło Międzyzdrojów. Za całe 5 zł mamy do dyspozycji salę wypełnioną szpejem jak i katarynokustosza, który z uporem godnym lepszej sprawy opowiada o słynnym dziale-stonodze. Zaskakujco dużo sprzętu, z czego większość wykopana w okolicach wyrzutni. Odnośnie samych dział (a były trzy) do dnia dzisiejszego zachowały sie dwa stanowiska usytuowane na zboczu góry. Łączny czas zwiedzania to około 1,5 h.

[Obrazek: th__DSC5434.jpg] [Obrazek: th__DSC5407.jpg] [Obrazek: th__DSC5372.jpg] [Obrazek: th__DSC5370.jpg] [Obrazek: th__DSC5366.jpg]

Jako baza noclegowa i de facto punkt spędu proponujemy Świnoujście. Odległość jaką musimy pokonać pierwszego dnia to około 50 km do Peenemunde, zwiedzanie muzeum i u-boota oraz droga powrotna do Hangar 10 kolejne 50 do granicy polsko-niemieckiej. Zwiedzanie niemieckiej części zajmie praktycznie cały dzień z dojazdami natomiast kolejny może być poświęcony zwiedzaniu części polskiej. Drugiego dnia jesteśmy w stanie wyrobić się praktycznie do obiadu, wszystkie wymienione obiekty znajdują się w bliskiej odległości od siebie i przy głównych węzłach komunikacyjnych. Do ustalenia pozostaje jedynie termin.
Nie ma opcji, w 2017 nie ominę zlotu! Wink Tym bardziej, że w Świnoujściu jestem co roku niemal na urlop Wink
O Wielki Konradzie po takiej zachęcie Prezes musiałby być sam nie wiem kim aby nie pójść w to jak w dym Smile

Narobiłeś mi smaka!
Panowie fotki są poglądowe, zrobiłem to specjalnie żeby nie pokazywać wszystkiego. Podziekowania należą się również dla Sprudina bo przyczynił się w takim samym stopniu do rozpoznania terenu Smile Te dwa dni sprawiły że podeszwy w butach sa ciut cieńsze Smile
Czyli kontynuujemy lokalizację Zlotów pod hasłem "dalej się nie da" Wink Super! Wchodzę w to!
Ja wiem, że to jeszcze prawie rok, ale proponuję możliwie szybko zaproponować jakiś termin, żeby sobie wokół tego życie planować Wink
Bonk w 2017 to i ja się pojawię na zlocieWink Najmłodsza już podrosła a do tego zmieniłem robotę więc nie powinno być już problemu. Pozostaje tylko termin.
A niech mnie , Świnoujście , okolica i strona niemiecka , jest w dechę . Mało tego , kąpiel w Bałtyku jeśli spotkanie w okresie letnim, działa jak magnes . Chętnie zawitam , tym razem na cały zlot . Ja się zapisuję już dzisiaj , ostatnim razy było GIT .
pozdrawiam wszystkich pozytywnie nastawionych na podróż w czasie .....
Marek co poszedł na jarmarek .....
Konrad, z takimi opisami zrobiłbyś karierę w branży turystycznej. Smile

Tym razem miałbym blisko, to może i ja się pojawię.
Planujmy datę Zlotu bo i ja mam ochotę na takie atrakcje
Widzę że każy boi się rzucić terminem, a więc będe pierwszy mój typ: 21-23.04.2017 lub 19-21.05.2017
dobry termin majowy... tylko nie lepiej byłoby w długi weekend? po stronie niemieckiej nie obchodzą takich świąt jak u nas więc i wstęp będzie łatwy
Pomysł zaprawdę świetny! Poza tym, znając Wasze, zespołu Paprykarza, zdolności organizacyjne, zapowiada się wspaniała impreza!
Jak mawiał nasz Wspaniały, wprost Przewspaniały Wielki Elektryk: - "jestem za, a nawet przeciw!"
Zakątek ten Polski, być może z racji swego położenia na kresach mało znanym jest, więc okazja wyśmienita, aby poznać go bliżej.
Czy będę w stanie uczestniczyć w tej imprezie (którą uważam za oczywistą!), to już inna bajka...
Dziękuję, Konradzie, za wspaniałą propozycję!
Weekend majowy odpada ponieważ nie wiemy jak będzie otwarta Polska część, po drugie część z nas spędza weekend majowy z rodzinami.
(28-09-2016, 07:10)konradoo napisał(a): [ -> ]Weekend majowy odpada ponieważ nie wiemy jak będzie otwarta Polska część, po drugie część z nas spędza weekend majowy z rodzinami.

jasne... to była propozycja... mnie tak na prawdę odpowiada każdy termin. Muszę wiedzieć tylko kiedy  Cool
(28-09-2016, 06:25)konradoo napisał(a): [ -> ]więc będe pierwszy mój typ: 19-21.05.2017
Druga połowa maja nie może być terminem zlotu bo w tej okolicy jest bardzo ważny konkurs modelarski.
Ja wiem że w Szczecinie jest ważny a o innym nie słyszałem Big Grin
(28-09-2016, 07:42)konradoo napisał(a): [ -> ]Ja wiem że w Szczecinie jest ważny a o innym nie słyszałem Big Grin
Dziwne, że nie słyszałeś o Przeciszowie Północy skoro raz nawet Cię tam widziałem Wink
Wszystko cacy, ale powrót do środka Polski samochodem po 15-tej w niedzielę, po wyczerpujących dwóch dniach to będzie hardcor. Trzeba rozważyć opcję samolotowo-pociągową.
(29-09-2016, 04:53)Andrzej Px48 napisał(a): [ -> ]Wszystko cacy, ale powrót do środka Polski samochodem po 15-tej w niedzielę, po wyczerpujących dwóch dniach to będzie hardcor. Trzeba rozważyć opcję samolotowo-pociągową.
Na razie nie ma szans byśmy w najbliższym czasie mogli pojechać pendolino ze Szczecina. Sad
Panowie, trasa S3 do Świnujścia jest zakorkowana w okresie wakacyjnym. Macie dobry dojazd z Wawy przez A2 i S3, z Wawy do Szczecina 4,5 h i dalej kolejne 1,5 h. Ja was nie namawiam, rozważcie za i przeciw. Na pewno wszystkie terminy wakacyjne będą trudne do ogarniecia ze względu na noclegi i ruch na drogach. Ale po tym co zobaczyliśmy z Michałem to jeszcze 2 dni nas trzymało, więc myslę że warto Smile
Na pewno terminy wakacyjne odpadają. Opcja -czerwiec lub wrzesień.
Gdyby to była końcówka czerwca to może i ja bym się jakoś pojawił - w Polsce wtedy będę (w końcu trzeba III konkurs zorganizować) ale czy mnie żona puści to juz zupełnie inna kwestia. Jak zwykle okaże się w praniu.
Robiłem we wrześniu trasę Wawa-Świnoujście-Wawa i zdecydowanie dobrze się jedzie pod warunkiem, że ma się gadatliwych pasażerów (a nie jeśli wszyscy pójdą spać, a Ty biedny pedałujesz 6h samochodem po autostradzie Tongue ). Niemniej, mogę się podjąć drajwerowania i 3 osoby ze sobą z Warszawy wstępnie zabrać. Lub 4 jeśli nie zależy Wam na komforcie na tylnej kanapie Tongue

Pozdrawiam
Bonczydło
(03-10-2016, 03:40)bonk napisał(a): [ -> ]Robiłem we wrześniu trasę Wawa-Świnoujście-Wawa i zdecydowanie dobrze się jedzie pod warunkiem, że ma się gadatliwych pasażerów (a nie jeśli wszyscy pójdą spać, a Ty biedny pedałujesz 6h samochodem po autostradzie Tongue ). Niemniej, mogę się podjąć drajwerowania i 3 osoby ze sobą z Warszawy wstępnie zabrać. Lub 4 jeśli nie zależy Wam na komforcie na tylnej kanapie Tongue

Pozdrawiam
Bonczydło

Bonk ja się piszę ;Wink   6h dodatkowego snu się przyda Wink
Stron: 1 2 3