PaperModels.pl
Inkscape - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: Kącik projektanta oraz e-grafika. (https://papermodels.pl/forum-18.html)
+--- Wątek: Inkscape (/thread-10340.html)



Inkscape - JO - 07-08-2018

Jak w temacie ,sprawa dotyczy programu Inkscape - mianowicie jak zaznaczyć środek obiektu ,aby był widoczny po wydrukowaniu ?
Ktoś wie ? 

Proszę o pomoc . Dziękuję


RE: Inkscape - Karas - 08-08-2018

Namaluj cos tam? kropke, krzyżyk, serduszko... cokolwiek: ]


RE: Inkscape - ges - 08-08-2018

Dobrze prawisz.
Żeby coś zostało wydrukowane, najpierw musi zostać narysowane. Smile


RE: Inkscape - Gregory - 08-08-2018

Chyba JO, chodzi o to, że jak narysuję np, okrąg, to nie zaznacza się punkt początku promienia. Później wcelowanie jakimś znacznikiem idealnie w punkt jest trudne.

Takie moje zdanie co nie pomoże autorowi  Big Grin


RE: Inkscape - ges - 08-08-2018

Programy graficzne mają tę "umiejętność" układania obiektów względem siebie - w tym przypadku względem środka. Żadne czary Smile
Poza tym, "przyciąganie do obiektów" też to umożliwia. Jest co najmniej kilka sposobów na to. Smile


RE: Inkscape - Lukee - 08-08-2018

Ale według mnie pytanie bardzo zasadne: potrzebuję narysować kilka (naście) kółek różnych i w każdym powinien być zaznaczony środek (by wiedzieć gdzie wbić nóżkę cyrkla).
Oczywiście można zrobić sobie krzyżyk (lub kropkę) i go potem zgrupować, złapać i przyciągnąć do środka kółka i tak kilka (naście) razy - tylko po co? Nie można od razu rysując kółko wymusić na programie wstawiania znacznika środka?

Po prostu bardzo ułatwiłoby to pracę...

Oczywiście nie znam programu Inkscape - to są tylko moje rozważania teoretyczne. Swoją drogą jak bawiłem się kiedyś programami typu AutoCAD to też miałem podobny dylemat...


RE: Inkscape - ges - 08-08-2018

(08-08-2018, 01:44)Lukee napisał(a): Ale według mnie pytanie bardzo zasadne: potrzebuję narysować kilka (naście) kółek różnych i w każdym powinien być zaznaczony środek (by wiedzieć gdzie wbić nóżkę cyrkla).
Oczywiście można zrobić sobie krzyżyk (lub kropkę) i go potem zgrupować, złapać i przyciągnąć do środka kółka i tak kilka (naście) razy - tylko po co? Nie można od razu rysując kółko wymusić na programie wstawiania znacznika środka?

Po prostu bardzo ułatwiłoby to pracę...

Oczywiście nie znam programu Inkscape - to są tylko moje rozważania teoretyczne. Swoją drogą jak bawiłem się kiedyś programami typu AutoCAD to też miałem podobny dylemat...

No ja właśnie o tym.
1. Rysujesz kółko "właściwe".
2. W nim (krzyżyk, kropkę, serduszko, co tam kto lubi).
3. To o czym pisałem, oba powyższe elementy ułożone względem siebie (tu względem środka większego kółka) i gotowe. 
Po wydrukowaniu będzie kółko z zaznaczonym środkiem.


I po stokroć taaak! Nienawidzę, kiedy w opracowaniach kółka nie mają zaznaczonego środka Smile


RE: Inkscape - JO - 08-08-2018

Gregory - sęk w tym ,że środek po narysowaniu obiektu zaznacza się automatycznie ,tyle -że po zapisaniu  znika ,nie ma go na wydruku .
Ges - musi być jakiś prostszy sposób .
Obejrzałem kilka filmów  o podstawach ,ale nic o tym nie było .


RE: Inkscape - ges - 09-08-2018

Walcz Smile
Gdybyś używał programu Corel, czy Illustrator to bym Ci pomógł. A tak, to mogę tylko gdybać.
Jednocześnie, podziwiam za chęć pracy narzędziem, które nie ma możliwości wyrównywania obiektów jednym kliknięciem (czy tam skrótem z klawiatury).

Edit:
A jednak się da:
https://www.youtube.com/watch?v=gMWVJeoy9MY


RE: Inkscape - Karas - 09-08-2018

Nigdy tego programu nawet nie miałem.
Ale 1 leprzy strzał w Y, o to chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=wV1-HNB3-54


RE: Inkscape - JO - 09-08-2018

Ges ,ale nie o to pytam -da się i grupować i wyrównać obiekty bo Inkscape to darmowy odpowiednik Corela .
Tylko co z tego ,że sobie zgrupuję i wyrównam naście kół skoro po wydrukowaniu będę musiał szukać środek ,żeby je wyciąć cyrklem ?
Karas to jeszcze nie to ,bo jakby droga  na około -ale blisko tego czego szukam -dzięki .


RE: Inkscape - Lukee - 10-08-2018

(09-08-2018, 04:05)JO napisał(a): Ges ,ale nie o to pytam -da się i grupować i wyrównać obiekty bo Inkscape to darmowy odpowiednik Corela .
Tylko co z tego ,że sobie zgrupuję i wyrównam naście kół skoro po wydrukowaniu będę musiał szukać środek ,żeby je wyciąć cyrklem ?
Karas to jeszcze nie to ,bo jakby droga  na około -ale blisko tego czego szukam -dzięki .

Tyle, że na filmiku pokazane jest jak łatwo zgrupować krzyżyk (znacznik środka) z kółkiem. W zasadzie po tej operacji wystarczy przyciąć krzyżyk do odpowiednich rozmiarów i już na wydruku będzie znacznik. Można też wcześniej sobie przygotować krzyżyk i tylko kopiując wstawiać pokazanym sposobem do kółek.

Niestety nie jest to eleganckie rozwiązanie ale działa Wink


RE: Inkscape - cieciwa - 17-09-2023

Ponieważ Inkscape nie rysuje "od środka" tylko "od ograniczników".
Jeśli pamiętam dobrze rozmowę z jednym z autorów Inkscape'a - to chodziło o to, żeby w jednym miejscu zebrać wszystko co 'obłe'
Czyli rysujesz prowadnice ograniczające Twój owal ze wszystkich stron i potem od przecięcia prowadnic rysujesz owal.
'Środek' wychodzi Ci z przecięcia linii z naprzeciwległych wierzchołków - i nie widziałem żadnej opcji automatycznie to zaznaczającej ..


RE: Inkscape - ArekM - 19-09-2023

Witam wszystkich.
Inkscape można zmusić do rysowania obiektów od środka, przytrzymując klawisz "shift" podczas rysowania. A wyrównywać obiekty do ich środków można za pomocą skrótu ctrl+alt+5 (5-na klawiaturze numerycznej)