PaperModels.pl
[R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels (/thread-10952.html)

Strony: 1 2 3


[R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 02-01-2020

Witam

No to siup z Nowym Rokiem :-) czekając na wydanie  U-boota VII B postanowiłem wrócić do tematyki wojny secesyjnej :-) 
Na tapecie wylądował , wpłynął okręt pancerny Skonfederowanych Stanów Ameryki CSS Arkansas. 

[Obrazek: YObhm99.jpg]

Trochę historii : 
CSS "Arkansas" – okręt pancerny  marynarki konfederatów, z okresu wojny secesyjnej. Brał udział w walkach na Missisipi w 1862 roku. Był jednym z rzecznych i przybrzeżnych okrętów pancernych konfederatów, budowanych w układzie kazamatowym , gdzie szkielet z dębowych bali obłożonych warstwami sprasowanej bawełny pokrywano żelaznym pancerzem, najczęściej o grubości 50 mm. Ściany kazamaty były pochyłe dla zwiększenia względnej grubości pancerza i zwiększenia odbijania się pocisków, w burtowych, dziobowych i rufowych ścianach kazamaty znajdowały się otwory strzelnicze dla dział. Okręty wojenne południa były konstruowane ( z powodu braku zaplecza w postaci przemysłu ciężkiego i stoczniowego ) przy użyciu dostępnego w miejscu budowy materiału, co - z założenia - stawiało je na straconych pozycjach wobec floty Unii. Krótkie dzieje CSS "Arkansas" dowodzą, że niekoniecznie tak było.

Teraz model :-) zakupiony w wersji cyfrowej do własnego wydruku :-) Niewielki wymiary modelu ok.25cm w połączeniu z ciekawą sylwetką zadecydowały o rozpoczęciu jego budowy. 
Tak jak w przypadku HMS Robertsa gdzie wycinanka była bazą tak i tu opierając sie na amerykańskich forach miłośników wojny secesyjnej trochę dodam od siebie.
Plan zakłada wykonanie modeu który będzie oklejany i malowany. Na początek wydziergałem szkielet i powklejałem trochę wzmocnień. W miejscach o bardziej wyrafinowanych kształtach dam piankę florystyczną :-) 

[Obrazek: MB1A28E.jpg]
[Obrazek: 2NNKxW5.jpg]
[Obrazek: BJX3vNc.jpg]

Pozdrawiam :-)


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - radzias - 02-01-2020

Wczoraj oglądałem model w 2D, a tu już relacja zaczęta i to z uwzględnieniem mojej uwagi zawartej w galerii Roberts-a, że chcę model w 1:200  Tongue
Model nie duży, niby prosty, ale jestem ciekaw, ile "dowalisz" od siebie  Big Grin


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 04-01-2020

Radek jakoś muszę mieć zajęcie w nocy ;-) 
Teraz najbardziej czasochłonny etap budowy szpachlowanie i czekanie na wyschnięcie :-) Tak jak piasałem kształty bardziej złożone szkieletu zostały wypełnione pianką florystyczną i wyszpachlowane. Do szpachlowania używam szpachli akryklowej WAMOD . W związku z tym że jest ona w stanie rozmiekczyć papier , pokład dziobowy i rufowy wydrukowałem na papierze ksero 70g / 80 g i przykleiłem Super Glutem rzadkim na plastikową kartkę grubości ok.0,3mm. Dzięki czemu otrzymałem cienki i sztywny fragment któremu nie straszna jest wilgoć :-) Przy klejeniu większych powierzchni papieru ( cienkiego )  na SG  trzeba uważać bo dośc szybko papier nasiąka i można samemu sie przykleić :-) 

Pomysł na oklejenie spodu w postaci deskowania postanowiłem zrealizować stosując kolorowy brystol na którym wydrukowałem przebieg słoi drewna. Zrobiłem to na czarno białej drukarce . Efekt mam nadzieję że będzie zadowalający . 

[Obrazek: FyCAxKN.jpg]
[Obrazek: nMHcrDY.jpg]
[Obrazek: WkRyHrQ.jpg]
[Obrazek: FWtoj9I.jpg]
[Obrazek: 9eJCBtm.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 09-01-2020

Kadłub został przygotowany tzn. wyszpachlowany i oklejony poszyciem drukowanym na papierze ksero. Potem na to poszło trochę SG wyrównanie papierem ściernym i można było zabrać się za oklejanie dna okleiną meblową samoprzylepną . Okleina posiada ciekawą fakturę podobna do delikatnych słoi :-) 

[Obrazek: ZIOYIdJ.jpg]
[Obrazek: herEV8G.jpg]
[Obrazek: Dhz7gbP.jpg]
[Obrazek: PjSIVEE.jpg]

Na dnie dojdzie jeszcze kil . Całość dzisiaj wieczorem punktowo przyłapie SG potem  potraktuję suchą pastelą aby zlikwidować białe miejsca  , a na koniec psiknę lakierem akrylowym Dupli Color prosto z puszki :-) 
Jak na razie efekt dla mnie zadowalający :-)


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Lesio73 - 10-01-2020

Ale że drzewno poniżej linii wodnej było nieobite blachą? Że niby opancerzenie od linii wodnej w górę? Ciut jak husarz w spodniach od dresu Wink


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 10-01-2020

:-)  sam sie zdziwiłem :-) ale widocznie brak materiałów  i  czasu to spowodował :-) Sam pancerz pionowy mojego HUSARZA to o dziwo szyny kolejowe ułożone na zakładkę :-) 

Pozdrawiam


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 10-01-2020

Chciałbym dzisiaj pokazać Wam jak wyszedł kadłub poniżej linni wodnej. Użyłem czarnego suchego pigmentu nakładanego patyczkiem do uszu , starałem się wcierać pigment w łączenia okleiny. Na koniec psiknąłem dwie warstwy lakieru matowego Dupli Color. Mimo że to mat kadłub trochę się błyszczy .

Kolor okleiny zdecydowanie ściemniał i nie widać już białych krawędzi :-) 

[Obrazek: Dj9rWCL.jpg]
[Obrazek: iapuDqg.jpg]

Po dość udanym wstępie budowy kadłuba zabrałem się za ster . Tradycyjnie na element papierowy dałem paski okleiny. Następnie całość pokryłem czarnym pigmentem . Teraz element będzie czekał na lakierowanie.

[Obrazek: 8bLWaiO.jpg]
[Obrazek: EUckfLl.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Hastur - 12-01-2020

Ciekawie to wygląda!
Dlaczego akurat czarny pigment? Nie wiem czy całość nie wyjdzie trochę za ciemna, no ale pożyjemy - zobaczymy.


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 12-01-2020

Witam :-) 

Już odpowiadam , czarny ponieważ uważałem że bardzo dobrze zamaskuje białe krawędzie ( co faktycznie  zrobił ) oraz będzie naśladował smołowe wypełnienia między deskami :-) efekt uboczny choć jak dla mnie jest OK to że pociemniała cała struktura poszycia :-) 

Pozdrawiam


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 22-01-2020

Minęło kilka dni i zmianie uległa koncepcja budowy. Nałożyły sie na to dwa powody:
1- wydrukowany model jaki otrzymałem od osoby która miała go drukować wyszedł w dziwnej skali 1:211 . Podczas druku nie ustawiono faktyczny rozmiar tylko dopasuj . 
2- po drugie dobrze wygladająca okleina spodu nie chciał współpracować z klejami nawet SG. 

Więc wydrukowałem sam w domu i postanowiłem wykonać model do linii wodnej. 

Poszycie zostało przetrasowane mimo że tego teraz nie widać ale po pomalowaniu już sie to zobaczy. 

Dzięki Radkowi model zyska drewniane pokłady :-) 

[Obrazek: E9EaFQi.jpg]
[Obrazek: En0eGfy.jpg]
[Obrazek: zfiGr6g.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Lesio73 - 23-01-2020

Będzie ciekawie Smile


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 23-01-2020

Porobiłem trochę drobnicy. 
Na początek wykonałem komin. Chciałem aby sprawiał wrażenie tłustego , okopconego :-) 
Sam komin to kawałek brystolu lekko uplastyczniony. 

[Obrazek: hIoYyrM.jpg]
[Obrazek: rNymqZO.jpg]

Dalej wykonałem lufy artylerii pokładowej. Działa dziobowe i rufowe czyli działa  kaliber 9 cali wykonane z plastikowych profili , baterie burtowe to złom modelarski pozyskany z modelu żaglowca Vasa od Airfixa skala 1:96 tutaj mają robić za 64 funtowe :-) 

[Obrazek: IGlCIAq.jpg]

Na koniec doszedł element wnętrza szalup natrasowany , malowany pokrytu Washem brązowym :-) 

[Obrazek: pfV41UL.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Lesio73 - 26-01-2020

A ten komin to ma być ażurowy czy będziesz zaklejał dziurki?


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 26-01-2020

trochę rozwodnionym wikolem pycnę :-)


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 30-01-2020

Kolejny etap :-) 
Podstawka już w drodze więc czas zamykać kadłub :-) 

Wczoraj odebrałem paczuszkę z brakującymi materiałami i w nocy zakończyłem prace nad oklejaniem kadłuba. 
Dzisiaj psiknąłem czarnym podkładem aby zobaczyć czy trzeba coś poprawić przed malowaniem :-) 

[Obrazek: b2pZ7OV.jpg]
[Obrazek: 6BsiLph.jpg]
[Obrazek: jFuGDHi.jpg]

Do zdjęcia poglądowego nad postępem prac ustawiłem na kadłubie kilka elementów gotowej drobnicy. Będzie przyklejona w końcowym etapie budowy :-) 

[Obrazek: ocCff42.jpg]
[Obrazek: EsqdiSg.jpg]
[Obrazek: 9TQnLfv.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - ZbiG - 30-01-2020

Idzie dobrze. Więc cóż tu pisać? Chyba to, iż temat, jak zwykle - niszowy i bardzo ciekawy!


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - yogi - 30-01-2020

Ładna ta drobnica, kadłub zresztą też niczego sobie Big Grin 
Dziergaj, dziergaj, za dużo na arkuszach to już chyba nie zostało patrząc na okładkę wycinanki?


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 31-01-2020

Teraz większość już sam dodaje :-)


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Lesio73 - 31-01-2020

Te osłony siatkowe wyglądają prawie jak gretingi Smile


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 14-02-2020

Prawie  :-) 

Dzisiaj ukończyłem reling  :-)  . Do jego wykonania użyłem fototrawionych słupków od GPM. Początkowo miałem obawy że może za wątłe ,a że za płaskie itp. Moim zdaniem zdały egazmin bardzo dobrze. Dodatkowo drut mosiężny 0,1mm usztywnił konstrukcję.  

Na koniec mogłem zabrać się za malowanie . Kolor bazowy to Tamiya Dark Iron XF-84. Jak tylko farba dobrze wyschnie i poprawię jakieś widoczne babole ( użyję rzadkiego Wikolu ) na całość nałożę rdzawy pigment i lakier mat .
Aby uprzedzić pytania " dlaczego ? " odpowiedź dam przy następnej odsłonie :-) 

[Obrazek: fMcTeuj.jpg]
[Obrazek: 3TAkPtB.jpg]
[Obrazek: iXoEApa.jpg]
[Obrazek: I7VZfgS.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 15-02-2020

Dzisiaj doszedł pigment i lakier. Dokleiłem też pokłady i komin :-) 

Teraz odnośnie rdzawego nalotu na pancerzu :-)  Okręt miał być pokryty pancerzem z szyn kolejowych. Na miejscu budowy takiego zapasu nie posiadano więc sprowadzono rzeką zapas . Niestety " przeciążona ? " barka zatoneła po dopłynięciu na miejsce wyładunku. Szyny przeleżały w wodzie jakiś czas zanim wydobyto je. Wtedy nikt nie myślał o czyszczeniu  tylko montowano je bezpośrednio na okręcie. Woda i powietrze sprawiły że szyny bardzo szybko zaczeły korodować i dlatego taki szliczny kolorek mojego okręciku :-) 

[Obrazek: oIQC0my.jpg]
[Obrazek: F5glh2E.jpg]
[Obrazek: iE2w9qI.jpg]
[Obrazek: 6e3cOBw.jpg]
[Obrazek: 5S8vFqn.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - yogi - 15-02-2020

No no, bardzo ciekawie to wszystko wygląda.
Jakieś niechluje z tych konfederatów byli, żeby takie zafajdane szyny montować, wstyd...


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 16-02-2020

Raczej wina pośpiechu aby jak najszybciej wprowadzić jednostkę do walki :-)


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Seba77 - 16-02-2020

Dzisiaj okręt otrzymał działa i trochę wyposażenia pokładowego.


[Obrazek: NVa0nIq.jpg]
[Obrazek: zsPyo43.jpg]
[Obrazek: 84aTlTK.jpg]
[Obrazek: yDjSBbV.jpg]

Powoli kończę łodzie w liczbie dwa :-) 

[Obrazek: 7SCWaos.jpg]


RE: [R] CSS Arkansas 1:200 wyd.HeinkelModels - Lesio73 - 17-02-2020

Bardzo ładnie i czysto!
Początek nie zwiastował tak gustownego wyglądu Wink