PaperModels.pl
[Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: Zapowiedzi i nowości wydawnicze. (https://papermodels.pl/forum-14.html)
+--- Wątek: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter (/thread-11270.html)



[Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - DRAF MODEL - 15-08-2020

W tym szczególnym dniu – w setną rocznicę zakończenia wygranej dla Polski wojny polsko-sowieckej, wydawnictwo DRAF MODEL postanowiło przedstawić model kartonowy samolotu – weterana walk o Warszawę w 1920 roku – Bristol F.2B Fighter w malowaniu 1 Eskadry Wywiadowczej.


[Obrazek: Bristol_okladka_wersja%203%20front_m-1000x1000h.jpg]



Model zawiera 6 arkuszy z elementami modelu, w tym dwoma dwustronnie zadrukowanymi. Instrukcję stanowi ponad 6 stron ze szczegółowymi rysunkami montażowymi przedstawiającymi wszystkie etapy budowy – umieszczenie wszystkich elementów. Uzupełnienie stanowi obszerny opis budowy.


Opracowanie modelu, opracowanie graficzne, skład – Rafał Drzymulski
Projekt okładki, ilustracja okładki – Jarosław Wróbel
Skala 1:33
Format A4
Cena modelu 30 zł


Model będzie drukowany, podobnie jak wszystkie modele wydawnictwa DRAF MODEL w technice prawdziwego druku offsetowego, gdyż uważam, że tylko ta technika nadaje się do druku modeli kartonowych do sklejania.


Model można wykonać w wersji uproszczonej oraz pełnej. Wersja pełna umożliwia wykonanie pełnego wyposażenia kabiny pilota i obserwatora, makietę silnika Hispano Suiza 300 KM, oddzielne powierzchnie sterowe, podwieszane bomby i wiele więcej.


Do modelu będą dostępne dodatkowe akcesoria – o ich zawartości poinformuję w dniu premiery modelu.


Model aktualnie oczekuje w kolejce do drukowania. Przewidywany termin premiery – koniec sierpnia – wrzesień.


[Obrazek: Arkusz%202%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Arkusz%203%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Bristol%20Instrukcja%203%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Bristol%20Instrukcja%204%20logo_m-1000x1000h.jpg]


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - Sprudin - 16-08-2020

Pozwoliłem sobie przeedytować post i poprawić linki ze zdjęciami Wink

A tak poza tym mega pomysł i temat! Są jakieś zdjęcia surówki?

Pozdrawiam!


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - Lesio73 - 24-08-2020

Dlaczego na stronie internetowej Drafmodel ten Bristol figuruje jako "WYPRZEDANY"?


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - madteam19 - 11-01-2021

Bristol już dostępny, do mnie już leci, zachęcam do zakupu  Smile


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - Vincent - 15-01-2021

Pozwolę sobie "krótko" napisać co nieco na temat tego modelu. Przez wiele lat czekałem na wydanie dokładnie tej wersji w polskim malowaniu. Nie doczekałem się w plastiku .Możliwe że upadły Wingnut Wings mógł mieć w planach "naszego" ale to już historia...Ukraiński Roden miał edycję ale tylko podobną z silnikiem Sunbeam . Tak było z modelami plastikowymi. Z Kartonów Quest wydał kiedyś znacznie prostszy model ale z silnikiem Rolls Royse'a którego używano w Polsce krótko i tylko dwie sztuki podarowane przez Króla Anglii. No i wreszcie jest "ten właściwy", " polski" z silnikiem Hispano Suiza. Przy każdej okazji rozmów z projektantami namawiałem na ten konkretny samolot. Dla niektórych może to być dziwne co napiszę- ale to jest najważniejszy i mocno niedoceniony myśliwiec w historii naszego lotnictwa, te nieco ponad sto sztuk Fighterów odegrało znaczną rolę w zwycięskiej wojnie z Bolszewikami zarówno podczas Bitwy Warszawskiej jak i podczas późniejszych walk o naszą niepodległość -był najliczniej wtedy używanym typem nazwanym na emigracji "myśliwcem wolności". Bristole były przede wszystkim użyte do zwiadu powietrznego - czegoś co odegrało ogromną rolę w zbieraniu informacji o ruchach wojsk rosyjskich w wojnie 1920 roku . Skutecznie też bombardował kolumny na drogach (model jest wyposażony w bomby). Ostatnio dzięki zaangażowaniu Tomasza J. Kopańskiego ukazały się świetne pozycje dotyczące polskich Bristoli F2b i widać że autor modelu oparł się na tych pracach, dla interesujących się polecam szczególnie nowe Polskie Skrzydła Stratusa nr 22. Co do samego modelu.. druk dwustronny ułatwia budowę kadłuba, Zadbano o wiele szczegółów , nie jest jakoś mocno zwaloryzowany ale akurat to mi nie przeszkadza. Jakość kartonu do której przyzwyczaił już wydawca. Model będzie niełatwy przez specyficzne mocowanie płatów , ale akcesoria i wręgi laserowe których jest mnóstwo powinny sprawę przyśpieszyć ułatwić. Bardzo fajne są dodatki żywiczne- nie są to odlewy tylko wydruki 3D z czarnej żywicy łatwe do pomalowania cieniutka warstwą np.czarnej paktry:-). Malowanie dosyć znane "ex brytyjskie" z kilku dramatycznych zdjęć rannego strzelca Belga Vaderauvera z jego wiernym psem. 20.48 Rozpoczął służbę w wojsku polskim w Wrześniu 1920 i był intensywnie używany przez różne załogi 1 Eskadry Wywiadowczej podczas walk nad Niemnem jesienią tegoż roku Z drobnych rzeczy których brakuje w modelu jest charakterystyczny element pomiędzy kadłubem a dolnym płatem widoczny często w naszych Bristolach. Możliwe że był to oprofilowany otwór przez który można było obserwować celować przez podłogę? Ponieważ jest on słabo rozpoznany i nietypowy nie dziwi że został pominięty ;-) . Jak ktoś się uprze może kombinować sam :-P. Mam wrażenie że lekko przewymiarowano pasy pilota, piszę wrażenie bo dopiero w trakcie montażu wyjdzie czy faktycznie mam rację, to były dosyć nietypowe szerokie pasy ... Model ozdobiony jest świetnym rysunkiem na okładce Jarosława Wróbla i aż szkoda że nie zdążył na setną rocznice Bitwy Warszawskiej. Dla mnie ukazanie się tego modelu jest większą "sensacją" niż Cant z MM...serio;-).


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - Lesio73 - 18-01-2021

Vincent, dzięki za ekstra edukacyjnego posta Smile

EDIT:
Model mam już przed sobą i jestem zachwycony między innymi DWUSTRONNYM wydrukiem - o ile w UB-16 wydruk dwustronny jest miłym dodatkiem to w przypadku Bristola jest to coś cudownego.
Wyobraźcie sobie poszycie kadłuba wydrukowane obustronnie, albo pasy ... bajka Smile
Dodam tylko, że model ma możliwość wykonania w wersji uproszczonej lub bardziej szczegółowej (powierzchnie sterowe, kadłub z kratownicą lub bez, etc)


RE: [Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter - bonk - 18-01-2021

Poczytałem i mnie przekonaliście - zamówiłem Bristola i UB-16 Tongue

W obu przypadkach poruszony został wątek dodatków drukowanych 3d - mam nadzieję, że z czasem standardem będzie możliwość zakupu plików do samodzielnego wydruku Smile W przypadku modeli RC jest to już obecnie powszechna praktyka - ludzie chętnie kupują pliki bo posiadanie drukarki staje się standardem jak posiadanie Dremel'a czy aerografu, a niechętnie płacą za gotowe wydruki biorąc pod uwagę, że sami mają do tego sprzęt Smile

Pozdrawiam!
bonk