PaperModels.pl
/G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: GALERIE naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-13.html)
+--- Wątek: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM (/thread-11559.html)



/G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Andrzej Px48 - 02-04-2021

Nie mogąc już patrzeć w telewizor na sukcesy ,,dojnej zmiany" a tym bardziej słuchać ich kłamliwego bełkotu postanowiłem coś posklejać aby ruszyć palce po szpitalu. Przytyłem całe 5 kg a więc kości miednicy nie wrzynają się w krzesło , można siedziec i dziubać.
Wybór padł na Tatrę z GPM-u. Model leciwy ale dobrze spasowany. I jak to u mnie zacząłem kombinować. Wyciągnąłem z kartonu zapomniany zestaw farb Hataka czerwonej serii dedykowany polskim pojazdom z września 1939. Cały urok tego modelu to śruby. W orginale  pancerz był przykręcany do stelaża. Zaopatrzony w  monografię pojazdu i śruby od Model-kom-a zacząłem zabawę po sklejeniu budy. Dokładnie 950 śrub 1 i 0,8 mm po przeliczeniu. Plus kilkanaście nitów przy klapach i drzwiach-jak w orginale. Trzy wieczory z BCG kładzionym na goły karton punktowo pod każdą śrubkę. Na plus  tego etapu mogę napisać że ,,śruby" są nadrukowane prawidłowo nic nie musiałem zmieniać. Potem  podwójna impregnacja Humbrolem i malowanie właściwe. Wnętrze pomalowałem kolorem piaskowym Tamyi, choć wojskowa  instrukcja malowania podaje kolor jasnoniebieski.  Jakoś po analizie zdjęć i monografii nie chciało mi się w to wierzyć i zrobiłem jasny. Kamuflaż malowałem z wolnej ręki. Mimo że wg wspomnianej instrukcji kamo powinno być poziomo pasiaste a miejsca nasłonecznione pokryte ciemnym kolorem to analiza fotografii podpowiedziała mi aby zostawić plamy. W końcu 3/4 swojej służby te pojazdy stały / ostatnie lata przykryte plandekami na powietrzu bo garaże potrzebne były dla prowadnic z TKS-ami/.
kolory: piaskowy ok.-brązowy ok- zielony-za mocno pastelowy. Oczywiście mój aerograf pokazał swoje dąsy i kilka razy plunął farbą przy ostatnim brązowym kolorze dlatego jest go najwięcej. Dół pomalowałem rozjaśnionym Panzergrau od Tamki. Potem podwójna warstwa sidoluxu i wash własnej roboty z farb dla plastyków rozcieńczonych EKO-1/ Krzysiu wybacz nie odważyłem się jednak kłaść na gołą farbę/. Po łosiu  satyna po całości i pudrowanie budy. Pigmenty Kremera  kupione za grosze  w plastycznym sklepie. Utrwalone white spiritem też od plastyków/ mniej agresywny niż Dragon/. 3/4 zniknęło. Trzeba będzie powtórzyć i zakupic fixera od MiG-a. Koniec pisania czas na fotki.
[Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_50_39.jpeg] [Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_51_58.jpeg] [Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_55_25.jpeg] [Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_56_58.jpeg] [Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_53_44.jpeg] [Obrazek: thumb_115_02_04_21_3_52_42.jpeg] 
Ogólnie jestem zadowolony z efektu chodziaż dwie rzeczy skopałem: obłości reflektorów/ i mleczne szyby-efekt  parującego cyjanopanu/  oraz za krótkie dyszle haków holowniczych. Pazurki znaczy się jeszcze trochę niezgrabne.

PS: Jak ktoś ma pomysł jak zrobić zacieki od deszczu bez olejów to chętnie poczytam


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - ZbiG - 02-04-2021

Małe, ale całe! Całkiem fajna budka na szynach. Co znaczy znajomość temata i modelarskiego fachu; - i nie pieprz, że po chorobie nie dajesz rady!
  Uznanie moje jest wielkie; gratulacji nie będzie - nie są to urodziny, jubileusz, czy imieniny otóż. Ani też wielka jakaś uroczystość - ot, po prostu jeden piękny modelik więcej, czyli, taka trochę codzienność, do której już wracasz.
  A to więcej, niż jakieś tam uroczystości (kościołowe na przykład!)...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Edit: - To nie jest polityka, ani światopogląd - to po prostu porównanie, czyli metafora literacka. Równie dobrze mogłem napisać: - "uroczystości ku czci"... - i takie tam, obojętne co...- co za różnica? Telewizora również nie oglądam; - tylko od wielu już lat program "Jeden z dziesięciu". A wczoraj i dzisiaj - zamiast mojego ulubionego programu wstawiono jakieś dziwne kościołowe czary - mary! Więc sie wkurzyłem co nieco i siłą rzeczy porównanie nawinęło się samo.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - kajym - 02-04-2021

Śledziłem "donosy" ZbiG-a i choć pogratulować modelu należy, to ja bardziej Ci gratuluję wygranej walki z chorobą.
A politykę czy światopogląd zostawmy na boku, niech przynajmniej forum modelarskie będzie od tego wolne.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Andrzej Px48 - 02-04-2021

Dlatego wyłączyłem TV i wziąłem się za sklejanie Smile. Po świętach następny model będzie pokazany.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - messer - 02-04-2021

Prezes wraca do zdrowia i formy i to jest bardzo dobra wiadomość. A Taterka niczego sobie, malowanie w porządku. Mi tylko trochę przeszkadza lufa Hotchkissa - ale to zawsze można wymienić. 
Jeżeli chodzi o zacieki bez zabawy w preparaty olejne, to spróbuj z kredkami wodnymi od AK, ja coś takiego testowałem na Crusaderze. Przy odrobinie wprawy można osiągnąć przyzwoite efekty.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Kilminster - 03-04-2021

Trzy osoby w środku... odważni ludzie. Gratuluję modelu, ale przede wszystkim powrotu do zdrowia. Trochę mam wątpliwości co do wielkości łbów tych śrub i tego właśnie czy to były śruby. Do literatury fachowej nie zaglądałem, ale Wiki podaje, że blachy były nitowane...


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - krys - 03-04-2021

A niech będzie, Wybaczam! Taterka wygląda fajnie. Jedynie ten zielony jakiś taki nie tego. Hotchinssa polecam żywicznego z WMC.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Winek - 04-04-2021

Andrzeju, nawet nie wiesz jaka to radość ponownie oglądać Twoje wyroby.
W Twojej dziedzinie kolejowej jestem totalnym laikiem, ale drezynka wygląda uroczo. Bardzo mi się podoba.
Kolego, zdrowia i sił na kolejne modele!

PS.
Szczególne pozdrowienia od Eli.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Lesio73 - 08-04-2021

Z radością witam galerię Twego autorstwa Smile
Niech pochwalone będą palce Twoje!

A co do zacieków od deszczu... ja tam się nie znam ale ja bym próbował samym white spiritem - skoro naniosłeś pigmenty to czysty WS powinien się teraz sprawdzić idealnie.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Japończyk - 10-04-2021

Się nie znam, się nie wypowiadam, ale ładne toto  Big Grin
Ps.
Prezio, to Ty oprócz dawania rad, porad, kąśliwych uwag jeszcze sklejasz???  Tongue


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Andrzej Px48 - 10-04-2021

Jak zwykle Robert w formie. Skośnooki w przeciwieństwie do Ciebie kończę kadłuby, doklejam do nich cała galanterię i wstawiam galerię końcową.Smile


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - radzias - 12-04-2021

(10-04-2021, 02:23)Andrzej Px48 napisał(a): Jak zwykle Robert w formie. Skośnooki w przeciwieństwie do Ciebie kończę kadłuby, doklejam do nich cała galanterię i wstawiam galerię końcową.Smile

Jak mi tego brakowało  Big Grin , a modelik uroczy  Smile


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Sprudin - 16-04-2021

Prezes, mordo Ty moja, nawet nie masz pojęcia jak człowieka cieszy widok dzioba Twego kaprawego, znaczy modelu Big Grin

A jakbyś hultaju dziwnych numerów telefonu nie olewał to byłoby jeszcze lepiej Big Grin Big Grin Big Grin

Pozdro pińcet!


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - grek - 16-04-2021

Nie, no ta Tatra... Jak powiedział Old Shatterhand: Wcale wcale!


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Karas - 19-04-2021

Bardzo sympatyczna bryłka.


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - popala - 19-04-2021

W przeciwieństwie do osoby Prezesa, model całkiem ładny, zgrabny i interesujący Big Grin


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - zielony - 07-05-2021

Jako totalny ignorant pojazdów szynowych, to może mi ktoś objaśnić jaki był cel robić ten o to klocek? To miało czegoś bronić, bo chyba nie brać udział w działaniach piechoty jako coś wspomagającego?!


RE: /G/ Drezyna pancerna Tatra-GPM - Andrzej Px48 - 08-05-2021

Najkrócej pisząc: pojazd rozpoznawczy. Cos jak BRDM na szynach. Jednego Niemcy rozwalili jak próbował rozpoznać liczebność sił wroga atakujących Ciechanów.