PaperModels.pl
[R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) (/thread-331.html)

Strony: 1 2


[R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 13-02-2013

Czas założyć kolejną relację. Tym razem na macie wylądował polecany mi tu i ówdzie model polskiego trałowca ORP Jaskółka od Halińskiego. Wydanie stare, wydrukowane (niestety) na papierze kredowym. Druk łamie się jak tylko krzywo na niego spojrzę :ble:
[Obrazek: DSCF0972_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF0976_200_thumb.jpg]

Szkielet powstał około 2 tygodnie temu, gdyż potrzebowałem przerwy w klejeniu gąsienic do Chi-he. Potem powędrował do ZbiGa, którego poprosiłem o zrobienie podstawki. Niestety nabawił się on od tego czasu kontuzji (o której pisał), przez co stworzenie podstawki przeciągnie się.

Sam szkielet sklejało się dobrze, z tym, że zamiast tektury 2mm zdecydowałem się użyć 1,5mm. Kilka miejsc wymaga jeszcze szlifowania. Najgorzej wypadł pokład. 2 skazy były na nim od początku, natomiast po wygięciu rufowej części (zgodnie z instrukcją) odłamała się chyba z 1/3 druku w miejscu zgięcia. Będę musiał to wyretuszować. Teraz zrobię sobie kilka dni odpoczynku na mały model plastikowy, który kiedyś kupiłem. Potem będę po kolei budował wyposażenie Jaskółki - miny, wózki, działo itd, póki nie dostanę kadłuba z podstawką z powrotem.
[Obrazek: DSCF0982_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF0984_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF0985_200_thumb.jpg]

P.S.
Jakieś pomysły z czego zrobić miny? Mają kształt ściętych kul o średnicy 9mm. Myślałem o użyciu plasteliny, ale nie wiem, czy to dobry pomysł.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Paweł O - 13-02-2013

Witam.

To będę tu często zaglądał, bo to piękny okręt. A co się tyczy min ja bym je wytoczył np. z drewna.

Pozdrawiam.

Paweł O.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Bartko28 - 14-02-2013

Piękny okręcik - taki mały symbol marynarki wojennej II RP. Siadam i podglądam z zainteresowaniem. Kadłub będziesz malował? Jeśli tak to może pokusisz się o "przechrzczenie" okrętu na innego "ptaszka"?
Co do min to ja, będąc leniem, poszukałbym jakichś odpustowych korali (albo może Empik, dział "Rękodzieło"?)  o żądanej średnicy i z jednej strony nieco zeszlifował na płasko a od góry otwór podszpachlował. Nie wiem czy ktoś tak kiedyś robił, ale wydaje się, że dzięki temu uzyskasz "powtarzalność" kształtu każdej z min.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - dokker - 14-02-2013

Witam
Będę się przyglądał, bo i okręt fajny a ciekawi mnie też jak sobie poradzisz z papierem kredowym.
Różne są opinie a mam taki jeden okaz do sklejenia. czekam na wznowienie ale nie widzę jaskółek co by się pojawila w najbliższym czasie :-)
Więc intensywnie kibicuję.
Pzdr


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Japończyk - 15-02-2013

Kibicuję Ci gorąco, bo sam padłem na tym modelu. Kreda mnie pokonała jak też pewne niedoskonałości w modelu.
Pozdrawiam


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - maniek15 - 15-02-2013

I ja też życzę powodzenia w walce z kredą PDT_Armataz_01_35


--maniek--


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Wolf - 15-02-2013

Również zasiadam na widowni i będę bacznie podglądał.
Pozdrawiam


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - cudzoziemiec007 - 15-02-2013

Będę z ciekawością przyglądał się relacji i kibicował.Pamiętam że mając ....naście lat też go skleiłem z M.M. więc sentyment jest.
Trzymam kciuki.Powodzenia.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 23-02-2013

(14-02-2013, 11:44)Bartko28 link napisał(a): Piękny okręcik - taki mały symbol marynarki wojennej II RP. Siadam i podglądam z zainteresowaniem. Kadłub będziesz malował? Jeśli tak to może pokusisz się o "przechrzczenie" okrętu na innego "ptaszka"?

Nie będę go przerabiać, bo to jeszcze nie moja liga, a z malowaniem dna zobaczę. Jeśli po sklejeniu uznam, że wyszło OK to zostawię wycinankowe, jeśli nie to pomaluję.

(14-02-2013, 11:44)Bartko28 link napisał(a): Co do min to ja, będąc leniem, poszukałbym jakichś odpustowych korali (albo może Empik, dział "Rękodzieło"?)  o żądanej średnicy i z jednej strony nieco zeszlifował na płasko a od góry otwór podszpachlował. Nie wiem czy ktoś tak kiedyś robił, ale wydaje się, że dzięki temu uzyskasz "powtarzalność" kształtu każdej z min.
Niezły pomysł. Co prawda w Empiku nie mieli, ale mam w okolicy 2 sklepy dla plastyków i jeden z koralikami, spinkami itp, może coś tam znajdę.

Dziękuję za duże zainteresowanie. Niestety miałem ciężki tydzień i dopiero wczoraj wziąłem się za sklejanie czegokolwiek, za parę dni powinienem mieć już coś tam do pokazania.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 04-03-2013

Skleiłem pierwsze elementy, w tym drewniany trap, który nie jest wspomniany w instrukcji ani słowem i nie mogłem też go znaleźć na żadnym rysunku zestawieniowym - wrzucę go gdzieś na wolne miejsce na pokładzie po przyklejeniu reszty elementów.
[Obrazek: DSCF1037_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1039_200_thumb.jpg]

Zrobiłem też wózki dla min. Wyszły nawet nieźle. Wciąż szukam materiału na miny, ale ostatnio dostałem namiar na sklep, gdzie być może dostanę kulki z drewna/plastiku o właściwej średnicy. W tym tygodniu się tam wybiorę.
[Obrazek: DSCF1040_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1041_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1042_200_thumb.jpg]

Dostałem też od Japończyka (któremu jestem bardzo wdzięczny) prawie kompletną drugą wycinankę i kadłub, dzięki czemu nie będzie problemu z częściami zapasowymi.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - ZbiG - 04-03-2013

  Spróbuj w pasmanteriach. Może akurat takie koraliki będą?
  Robi się coraz cieplej, więc podstawka Twoja jest coraz bliżej.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - piotr74 - 04-03-2013

Kulki mozna pozyskać ze szkolnych liczydeł (mi się udało coś takiego) lub też z punktów z sztuczna biżuterią (koralikami), które bardzo często sa ulokowane w galeriach handlowych.

Pozdrawiam

Piotr 


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Japończyk - 09-03-2013

Popraw retusz. Nie jest źle, ale może być lepiej. Na wózkach minowych za dużo białego widać.
Na Twoim miejscu zrobiłbym okienka we włazach maszynowni. Teraz wyglądają standardowo, a z szybkami
będę lux :mrgreen:. Przemyśl to, masz drugą wycinankę, możesz poeksperymentować :twisted:
Pozd.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 09-03-2013

(09-03-2013, 01:01)Japończyk link napisał(a): Popraw retusz. Nie jest źle, ale może być lepiej. Na wózkach minowych za dużo białego widać.
Na Twoim miejscu zrobiłbym okienka we włazach maszynowni. Teraz wyglądają standardowo, a z szybkami
będę lux :mrgreen:. Przemyśl to, masz drugą wycinankę, możesz poeksperymentować :twisted:
Pozd.

Retusz na wózkach poprawię, ale okienek we włazach nie zrobię, ponieważ to co widać to jest już druga wycinanka - z pierwszej wyszło mi mocno krzywo i widać było sporo białych pól, bo nie przemyślałem kolejności klejenia. Z możliwości eksperymentowania skrzętnie korzystam ;D


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 13-03-2013

Drobnicy część kolejna.
Zrobiłem różne elementy znajdujące się na nadbudówce, jedno pudełko oraz schodki (schodki robiłem z 2 wycinanek, wybrałem najlepsze). Retuszowałem elementy farbą w kolorze mosiądzu, wyszło chyba całkiem nieźle. Wciąż słabo mi idą kopuły z listków.
[Obrazek: DSCF1044_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1045_200_thumb.jpg]

Zrobiłem też działo i dalmierz. Jestem z nich zadowolony. Tryb makro pokazał pewne niedokładności, ale gołym okiem wygląda lepiej. Lufa podnosi się i opuszcza, ale patrząc na konstrukcję platformy raczej nie będzie się obracać po przyklejeniu na pokład. Lufę zrobiłem z drutu 2mm. W wycinance była do skręcenia z papieru, ale podejrzewam, że nie wyszła by zbyt dobrze ze względu na kredowy papier.
[Obrazek: DSCF1046_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1047_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1048_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1049_200_thumb.jpg]

Następne w kolejności jest coś, co przy Błyskawicy mi nie wyszło - łódki. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej. Zdobyłem też już materiał na miny.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - TadeoS - 13-03-2013

Fufa lufa do wymiany... spróbuj rozwarstwić papier z częścią lufy i oklej nią jakąś igłę.... nie wiem jaką średnicę tylko.
Rozwarstwiony papier dużo łatwiej się kształtuje.
Pozdr.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - ZbiG - 13-03-2013

  ... - a jeszcze łatwiej - papier cienki offset(?) lub kalka techniczna (papier śniadaniowy - "pergamin")


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - zbin - 13-03-2013

Skoro te lufę robiłeś z druta, to trza go- tego druta było wyprostować, bo krzywy troszku jest. Big Grin


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 22-03-2013

(13-03-2013, 10:55)TadeoS link napisał(a): Fufa lufa do wymiany...

OK, postaram się w późniejszym czasie skręcić lufę z papieru.

Złożyłem łódki. Pierwszą musiałem składać 2 razy, ale efekt końcowy uważam za akceptowalny.
[Obrazek: DSCF1060_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1059_200_thumb.jpg]
W drugiej miałem trochę więcej problemów, niektóre części nie do końca pasowały, ale już przy I próbie osiągnąłem wynik, który mnie zadowala. Dopiero na zdjęciach zauważyłem niedostatki z retuszu i plamę z farby od wewnątrz - poprawię je.
[Obrazek: DSCF1054_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1055_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1056_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1058_200_thumb.jpg]

Zrobiłem też polery - tu po pomalowaniu pierwszy raz. Prezentuję też przyszłe miny morskie, za które teraz się zabiorę.
[Obrazek: DSCF1061_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1062_200_thumb.jpg]

PS: Zbyszku, wezmę jutro część tego co zrobiłem, będziesz mógł mnie osobiście za to zbesztać Wink


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Bartko28 - 22-03-2013

Makro Bolesne powywlekało pewnie z szalup to i owo, choć szalupy same w sobie to widzę w tym opracowaniu są "minimodelami". :-)
Trochę kolor retuszu na zdjęciach wygląda na "chybiony"... Może pokusisz się o wystruganie jakichś wiosełek do szalup? Jak dla mnie dodałyby modelowi "duszy"...

P.S. Miny fajne, choć na razie mało groźnie wyglądają :-)

Dobra, wracam na swoje miejsce i siedzę już cicho, jak na podglądacza-gawędziarza przystaje.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 23-03-2013

(22-03-2013, 11:28)Bartko28 link napisał(a): Makro Bolesne powywlekało pewnie z szalup to i owo, choć szalupy same w sobie to widzę w tym opracowaniu są "minimodelami". :-)
Trochę kolor retuszu na zdjęciach wygląda na "chybiony"... Może pokusisz się o wystruganie jakichś wiosełek do szalup? Jak dla mnie dodałyby modelowi "duszy"...

P.S. Miny fajne, choć na razie mało groźnie wyglądają :-)

Dobra, wracam na swoje miejsce i siedzę już cicho, jak na podglądacza-gawędziarza przystaje.
Pomyślę o wiosłach. Retusz "na żywo" wygląda dużo lepiej - już z odległości 20-30cm nie widzę różnic w odcieniu farby. Dodatkowo retuszowałem je tuż przed zrobieniem zdjęć, po wyschnięciu farba jest bliższa kolorom części. Makro rzeczywiście uwydatniło wszystkie niedoskonałości z mojej strony.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - pikowski - 30-03-2013

Mimo przygotowań przedświątecznych znalazłem trochę czasu na klejenie.

Mój sposób na miny w skali 1:100, może komuś się to przyda.
Najpierw koraliki przeszlifowałem, aby uzyskać kształt podany w wycinance.
[Obrazek: DSCF1063_200_thumb.jpg]
Następnie zająłem się zrobieniem zapalników. Okazało się to dość skomplikowane.
Pierwszym problemem było rozłożenie ich równo, po 5 na minę. Wydrukowałem sobie kartkę z kołami podzielonymi na 5 części.
[Obrazek: DSCF1064_200_thumb.jpg]
Następnie za pomocą dziurkacza wyciąłem okręgi i przykleiłem je do płaskich części min. Zmatowiłem też koraliki papierem ściernym, żeby było je łatwiej malować.
[Obrazek: DSCF1065_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1066_200_thumb.jpg]
Początkowo chciałem robić zapalniki z drutu cynowego, ale miałem problemy z równym cięciem tak krótkich odcinków. Znalazłem dość cienki (1,4mm) kabelek z zasilacza. Okazał się być dobry. Na końcu pomalowałem całość.
[Obrazek: DSCF1067_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1068_200_thumb.jpg] [Obrazek: DSCF1070_200_thumb.jpg]

Dostałem też podstawkę ze szkieletem od ZbiGa, któremu jestem niezmiernie wdzięczny. Teraz zajmę się poszyciem, planuję użyć brystolu barwionego w masie. Prawdopodobnie poszycie zrobię z podklejkami albo dwuwarstwowe. Najpierw muszę jeszcze poszlifować szkielet w paru miejscach.
[Obrazek: DSCF1072_200_thumb.jpg]


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - ZbiG - 30-03-2013

  Miny wyszły pięknie! Pomysł z koralikami "wypalił", jak widać. Coraz więcej gromadzisz doświadczenia i świetne wymyślasz metody dla uzyskania wspaniałych efektów. Cieszę się razem z Tobą.


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - Bartko28 - 31-03-2013

Miny wyglądają... groźnie!  :milbravo: Twój sposób z koralikami można wpisać do działu ciekawych pomysłów na wykonanie... A Ty może skusisz się, z taką praktyką w robieniu uzbrojenia podwodnego, na wodowanie Gryfa po ukończeniu Ptaszka? Gryf oczywiście z pełnymi komorami minowymi. ;-)


Odp: [R] ORP Jaskółka (Military Model 2/97) - ZbiG - 31-03-2013

  Pytanie zasadnicze:
  - Czy, oprócz przedpotopowego, z ery kamienia rzucanego, wydania "GRYFA" p. Wasiaka w MM-ie jest jeszcze jakieś inne, godne polecenia? Statek ów mam albowiem "na celowniku" od wielu, wielu lat. Ten z MM-a nie spełnia, niestety już wymogów naszego wieku.
  Bartko; - z pełnymi komorami minowymi? - a któż by trzymał w domu taki niebezpieczny model?