PaperModels.pl
Cromwell w Polsce - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Świat nie z kartonu (https://papermodels.pl/forum-9.html)
+--- Dział: Pojazdy (cywilne i wojskowe). (https://papermodels.pl/forum-84.html)
+--- Wątek: Cromwell w Polsce (/thread-6615.html)



Cromwell w Polsce - Piter - 21-06-2013

Jak w temacie, sprowadzono go do Polski

http://www.sfora.pl/Zobacz-legendarny-czolg-Nareszcie-jest-w-Polsce-g56968


Odp: Cromwell w Polsce - modelstory - 22-06-2013

Nie przesadzałbym w tytule z tym legendarnym. Jeden z brytyjskich czołgów. Dla nas sentymentalny gdyż jeździły nim "czarne diabły" gen. Maczka. Czekam na moment kiedy z boku będzie napis "Hela".  :mil11:
Zdjęcia są fajne, oddają obecny stan modelu.


Odp: Cromwell w Polsce - Jaroslav - 22-06-2013

Napis "Hela" na maczkowym cromwellu był z przodu i na naszym centaurze raczej go nie zobaczysz... równie dobrze można by namalować kotwice z nazwą "Pudel" na shermanie albo zatknąć flagę na BTR-152 i wmawiać ludziom że to "Szary wilk"  :roll: chyba nie tędy droga co?


Odp: Cromwell w Polsce - modelstory - 24-06-2013

@Jaroslav Dobrze, że prostujesz informacje na temat napisu "Hela", tylko nie wiem czy będziesz bardziej wiarygodny niż poznańskie Radio Merkury oraz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W dnu 24.05.2013 Radio Merkury podało, Na czołgu znajdzie się również napis Hela.... Ta informacja nigdzie (do Twojego wpisu) nie została zdementowana, ani na stronie Radia Merkury, ani w późniejszych wpisach, które pojawiały się na temat projektu Centaur na stronie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Ponadto na stronie muzeum można wyczytać, że muzeum otrzymało od jednego z miłośników broni pancernej reprint książki serwisowej czołgu Cromwell. Skoro czołgi różniły się silnikiem rozumiem, że Centaur będzie odtwarzany jako Cromwell.




Odp: Cromwell w Polsce - Jaroslav - 24-06-2013

Taa Radio Erewań podało... PDT_Armataz_01_34
Wydaje mi się, że jestem troszkę bliżej tego tematu niż dziennikarz z lokalnego radia niekoniecznie zagłębiający się w sprawę. Tomasz też nie przypominam sobie, by kiedykolwiek zadecydował o przemalowaniu centaura na "Helę" a dopóki on tak nie zdecyduje to pozostaje tylko medialny bełkot robiący sztuczne zamieszanie w związku ze sprowadzeniem czołgu, czyż nie na tym polega dzisiejsze dziennikarstwo?
Popatrz sobie jakie bzdury nt. centaura chociażby w TVN puszczali... to jest tylko medialna papka wobec której mam podstawy uważać, że jestem bardziej wiarygodny.
Książka serwisowa o której wspominasz jest dla czołgów Cromwell IV, V i VI oraz Centaur III i IV więc na jakiej podstawie stwierdzasz, że remont będzie prowadzony w kierunku cromwell'a skoro wg. numerów fabrycznych jest to centaur?
Pozdrawiam
Jaroslav
KP MBP


Odp: Cromwell w Polsce - modelstory - 24-06-2013

@Jaorslav
Zwracam honor. W tej chwili nie mam zastrzeżeń co do Twojej wiarygodności. Tym bardziej cieszy fakt, że uwagę zwraca osoba z ekipy poznańskiego muzeum , placówki, która wyróżnia się na tle podobnych w naszym kraju.

A co do mediów to masz rację jak najbardziej rację. Sugerowałem się jednak tym, że na stronie muzeum nie było wyjaśnienia w tym stylu Na tę chwilę nie wiemy, jak podała jedna z rozgłośni radiowych, czy odrestaurowany pojazd będzie miał barwy czołgu gen. Stanisława Maczka. Z drugiej strony rozumiem, że ekipa muzeum nie chciała drażnić dziennikarzy, ponieważ oni faktycznie mogą napisać co im się podoba.

Nie wiem jakie bzdury na temat Centaura puszczali w TVN-ie. Nie mam TV Wink Jeśli chodzi natomiast o książkę serwisową. Informacja zamieszczona na waszej stronie www, ta z 19.06.2013 roku nic nie wspomina, że dokumentacja dotyczy również Centaur III i IV. Dlatego też sądziłem, że rekonstrukcja będzie szła w kierunku Cromwell'a. Dopiero Ty zwróciłeś mi na to uwagę.


Odp: Cromwell w Polsce - Jaroslav - 25-06-2013

Kwestia malowania jest ostatnią sprawą jaka większość z nas aktualnie interesuje, są inne priorytety. Oczywiście jest kilka osób związanych z muzeum, które są żywo zainteresowane wyszukaniem dokumentacji zdjęciowej oraz przygotowaniem szablonów pod przyszłe malowanie i chwała im za to bo zadanie nie jest łatwe jeżeli mówimy o centaurach z PSZ.
Media sporo tu namieszały krzykliwymi nagłówkami typu "ulubiony czołg Maczka", "czołg gen. Maczka" itp....
Owszem z jednej strony było by to wielkie Wow mieć "Helę" w garażu i podniosło by znacznie zainteresowanie kolekcją MBP zwłaszcza wśród modelarzy ale to nie było by zgodne z prawdą historyczną i mogło by niepotrzebnie rodzić nowe konflikty natury wszelakiej...
Ja uważam, że ten wóz nigdy "Helą" nie był i być nie powinien. Co zostanie w muzeum postanowione to się okaże w swoim czasie a na chwilę obecną nie ma żadnej "Heli" tylko centaur i pytania co robimy? od czego zacząć? i skąd na to wziąć kasę.
Co do nadawania pojazdom fikcyjnych czy przywracania historycznych oznaczeń zawsze są u nas burzliwe dyskusje, tak było ostatnio z IS-2 na przykład, ciężko było Jacka przekonać ale się udało i efekt wszystkich zadziwił. SdKfz po długich dyskusjach dostał imię po jednym z Pancernych Magików który mu piękną blacharkę wyklepał. Na SU-76 odkryliśmy kiedyś pod farbą napis "Zemsta za Katyń" i do dziś nie ma zgody czy powinno się go wyciągnąć czy też nie więc widzisz, to wszystko jest troszkę bardziej skomplikowane niżby się mogło wydawać.




Odp: Cromwell w Polsce - modelstory - 25-06-2013

Piszesz ciekawe rzeczy. Niestety czołgi to historia najnowsza, a ta jak wiemy związana jest z polityką, która potrafi rozpalić umysły do białości, niwecząc jakiekolwiek możliwości logicznego działania. Dobrze, że wyjaśniłeś na jakim etapie jest obecnie projekt Centaur. Będę nadal śledził doniesienia z waszego muzeum. Kibicuje wam ponieważ robicie naprawdę świetną robotę. Szlak by to trafił kiedyś, dawno temu byłem w Poznaniu. Wówczas jeszcze nie wiedziałem że istniejecie ;/