PaperModels.pl
[R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 (/thread-8568.html)

Strony: 1 2


[R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Lesio73 - 24-07-2015

...Na każdego przyjdzie jego pora... jak mawiał pewien cyborg w serialu "Alternatywy 4"

W końcu i na mnie przyszła pora - chociaż mam świadomość, że relacja ta nie będzie miała walorów dydaktycznych (przynajmniej z mojej strony się na to nie zanosi  :winkSmile to jednak mam nadzieję, że będzie kolejnym klockiem do budowy tego zacnego forum...

Okładka:
[Obrazek: Wilno1_zpsh10ulwe8.jpg]

Aby się jakoś wyróżnić ja robię ORP WILNO  :mrgreen:

Relację zacznę trochę nietypowo bo musiałem przejść pewien etap aby być pewnym, że będę budował model dalej - tym etapem było poszycie dna... mój osobisty koszmar, trauma z młodości itp, itd...
Okręty zawsze budowałem od linii wodnej w górę bo dno zawsze mnie przerastało - tym razem też mnie nieco przerosło ale byłem twardy i z niewielką pomocą szpachli i aerografu przebrnąłem ten fragment (detalicznie to zabrakło mi trochę poszycia przy linii wodnej na dziobie; a skoro już musiałem użyć szpachli to stwierdziłem, że poszpachluję kanały śrub napędowych)  :oops:

[Obrazek: Wilno2_zpsjafoaxkv.jpg]
[Obrazek: Wilno3_zpsdinzfu5u.jpg]
[Obrazek: Wilno4_zpskoud8pvk.jpg]
[Obrazek: Wilno5_zpssuogwluy.jpg]

Do kształtowania elementów użyłem mieszaniny wody z BCG - załamanie ma dosyć mały promień więc roztwór BCG naniosłem pędzelkiem przy linijce ... praktycznie samo się zginało i to bez żadnych załamań:
[Obrazek: Wilno6_zpsd8slv3r4.jpg]
[Obrazek: Wilno7_zpsnmndmejm.jpg]

Przepraszam za jakość zdjęć - nie przyłożyłem się bo jeszcze wtedy nie wiedziałem czy coś z tego będzie  PDT_Armataz_01_26

No i na koniec początku serdeczne podziękowania dla Winka (za inspirację i mimowolne podkręcanie) i Piotrka (za wypożyczenie tomu 34 WLU)


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - messer - 24-07-2015

Dobry monitor nie jest zły - idealnie będzie pasować do takiej jednej "Mątwy".


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - ceva - 24-07-2015

Lesiowa relacja[Obrazek: confused0010.gif]

Nie omieszkam popatrzeć.

PS. Czyżby kolejny w szkapę celował?  :roll: :razz: :mrgreen:


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - konradoo - 24-07-2015

Jakbyś coś spi PDT_Armataz_01_29 ił to mam części zapasowe,powodzenia  PDT_Armataz_01_34


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - radzias - 24-07-2015

Pierwsza relacja i okręt PDT_Armataz_01_34


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Hastur - 25-07-2015

Czuj się obserwowany Wink


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Piotreq - 25-07-2015

(25-07-2015, 12:24)Hastur link napisał(a): Czuj się obserwowany Wink

Śledzę i ja, mimo wyjazdu. Działaj ku chwale tej małej, zapomnianej nieco floty.
Pozdrawiam z Reichu.  PDT_Armataz_01_34


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - stachooo - 13-08-2015

No to rośnie rywal dla słynnej Mątwy :-) kibicuje!






Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Lesio73 - 14-08-2015

Panowie!!! Ja wiem, że skojarzenia z "Mątwą" nasuwają się jednoznacznie z powodów historycznych ale prosiłbym nie wiązać mojego "Wilna" z nagradzaną "Mątwą" Japończyka - to zwyczajne nadużycie! Wrodzona skromność nie pozwala mi nawet myśleć o moim skromnym modelu w takich kategoriach!  :oops:

A teraz do dalszego ciągu - coś tam się dzieje i skleja, może bez szału ale zawsze do przodu.
Po oklejeniu kadłuba i wykonaniu odbojów zająłem się pokładową drobnicą (zgodnie z numeracją części).
Hamulec windy kotwicznej (?)
[Obrazek: DSCF1043_zps4zj1umn2.jpg]
Jak wykuwała się śruba
[Obrazek: DSCF1044_zps6conbuvp.jpg]
lekki szlif korpusu i doklejenie skrzydełek
[Obrazek: DSCF1047_zpsremrfwsi.jpg]
i lekki szlif skrzydełek
[Obrazek: DSCF1049_zpssu4mrror.jpg]
Śruby gotowe ... a ja biedny jeszcze nie zauważyłem babola  :twisted:
[Obrazek: DSCF1051_zpsi92v6lgt.jpg]
[Obrazek: DSCF1054_zpsdmlfwthj.jpg]
Tak mocno pilnowałem aby zrobić śruby przeciwbieżne, że nie dość, że odwróciłem sobie oś (żeby się nie pomylić) to jeszcze dla pewności wkleiłem przeciwnie skrzydełka... efekt jest taki, że śruby wyszły współbieżnie  :mrgreen: zorientowałem się wklejając całość w kanały... trzeba było wyrwać jedną ze śrub i przespawać skrzydełka  PDT_Armataz_01_04
Już poprawione:
[Obrazek: DSCF1063_zps1v5zoswi.jpg]
[Obrazek: DSCF1064_zpspszrjm1z.jpg]

Pora na kluzy i polery:
[Obrazek: DSCF1055_zpsjjh7sb8w.jpg]
[Obrazek: DSCF1057_zpsklhnuy2e.jpg]

A tak już po umazaniu i zmontowaniu:
[Obrazek: DSCF1059_zpswqv98jgc.jpg]
[Obrazek: DSCF1065_zpsapic8cph.jpg]

No i zaczynamy wieże i nadbudówki (o ile można użyć tak szumnych określeń w przypadku tego monitora) ....


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Winek - 15-08-2015

Witaj Kolego
Przez kilkanaście dni nie zaglądałem na Forum a tu taka niespodzianka!
Wspaniały początek. Będę Twoim kibicem i fanem projektu.
Model wychodzi super, zdjęcia również piekne (nie wiem z czego się tłumaczysz).
Jeśli pozostałe szczegóły będą takie jak hamulec kotwiczny to już chylę czoło.
Oby tak dalej do pięknego modelu w całości.



Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Spychacz - 18-08-2015

Świetnie, że ruszyłeś z relacją, a do tego z okrętem Smile Jak na razie wygląda świetnie.

Pozdrawiam.


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - dokker - 19-08-2015

Dasz radę, też nie wiem dlaczego tak się tłumaczysz.
Pzdr


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Sprudin - 05-09-2015

No proszę, znów wykopki odprawiam :mrgreen:

Fajnie, że od uokręta zaczynasz, nawet jeśli takiego plaskatego Wink Plus dla Ciebie. Minus natomiast za zdjęcia. Weź się ogarnij panie kochany i zadbaj choć o jednolite tło Wink

No i gdzie aktualka?!

Pozdrawiam


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Lesio73 - 13-09-2015

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie  Smile

No to lećmy dalej...
- budowa sterówki - żeby było ładniej deski wyciąłem z tektury barwionej, a oklejkę zrobiłem z chusteczki nasączanej rozcieńczonym BCG, żarówki w lampach z "silica gel"
[Obrazek: Wilno8_zpsoylliqqc.jpg]
- potem wziąłem się za koło sterowe - teraz wiem po co ludzie kupują lasery  :twisted:
[Obrazek: Wilno9_zpsrmfs4xfj.jpg]
[Obrazek: Wilno10_zpsf7oda59w.jpg]
trochę roboty było ale cyjanoakryl i wąskie paski paieru ściernego pozwoliły uzyskać jako-taki efekt
[Obrazek: Wilno11_zpsgq7xls9j.jpg]
[Obrazek: Wilno12_zpsugd5srsj.jpg]
- potem poszła wieża armatnia (znów z paskami barwionki no i z delikatnym washem) - lufy zrobiłem z igieł lekarskich
[Obrazek: Wilno15_zps46ndjl6g.jpg]
nałożone (nie klejone)
[Obrazek: Wilno16_zpsaqjdugru.jpg]
- następnie wieża haubicy (lufa też z igły)
[Obrazek: Wilno13_zpsb4bi2siq.jpg]
[Obrazek: Wilno14_zpsig04hmth.jpg]
[Obrazek: Wilno17_zpsy86jcrkm.jpg]
- a następnie wieże ckm-ów
[Obrazek: Wilno18_zpsmcylaqt6.jpg]

No i komplet uzbrojenia strzeleckiego i sterówka
[Obrazek: Wilno19_zpswfqmf8x3.jpg]


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Spychacz - 13-09-2015

Świetnie Lesio, a ostateczna wersja koła sterowego wskazuje na to, że Ty laserów nie potrzebujesz  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam.


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Winek - 13-09-2015

Cudowna robota Lesiu.
Podziwiam umjejętności - dokładność i czystość.
Obserwuję z zachwytem.


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - radzias - 13-09-2015

Lesio, w Przeciszowie masz kolejkę  PDT_Armataz_01_34


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Piotreq - 14-09-2015

Ładnie sobie poczynasz.  :milbravo:


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Gregory - 14-09-2015

Sterówka mieści się na 1 groszu. Fiu, fiu  :milbravo:
Cierpliwości życzę do tych mikrych elementów  :grin:


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Japończyk - 14-09-2015

I kto tu jest marudą? Koło sterowe wyszło elegancko, że o
uzbrojeniu i sterówce nie wspomnę. Rozumiem, że galeria już niedługo?  :-P


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Lesio73 - 05-10-2015

Dziękuję wszystkim za jakże miłe i motywujące wpisy  PDT_Armataz_01_01

Niestety moje eksperymenty z dziedziny fizyki zakończyły się lekkim zagięciem czasoprzestrzeni - obecni na Paprykarzu pewnie wiedzą o czym mówię  :mrgreen:

Ale tymczasem wracam do relacji:
Aby utrudnić sobie życie trochę uplastyczniłem świetliki:
[Obrazek: WP_20150922_018_zpsrlx30ifv.jpg]
[Obrazek: WP_20150922_019_zpspyfcc3of.jpg]
Potem przyszła pora na "wciągarkę"
[Obrazek: WP_20150923_020_zpsvzxirrx2.jpg]
[Obrazek: WP_20150923_021_zpsjromtpvo.jpg]

Gdyby ktoś pytał to cudeńko obok wyciągarki to poszerzacz dentystyczny - bardzo miły pomocnik w dziedzinie otworowania  :wink:

Potem jakieś rurki zwijane na BCG oraz tyczka
[Obrazek: WP_20150924_001_zpsozxozkfh.jpg]
[Obrazek: WP_20150925_001_zpsffzfchyu.jpg]
która wobec swoich nikłych gabarytów musiała ulec nasączeniu rzadkim CA (a żeby się nie zwichrowała to nasączenie odbywało się pod lekkim obciążeniem)
[Obrazek: WP_20150925_002_zpsvc6r5rgi.jpg]

No i w ten i podobne sposoby powstała większość wyposażenia pokładowego:
[Obrazek: WP_20150925_003_zpsbkqphacz.jpg]
[Obrazek: WP_20150927_004_zpstybcqdut.jpg]

A to wszystko miało miejsce ponad tydzień temu... niestety Paprykarz zbliżał się tak dużymi krokami, że musiałem zaniedbać regularność relacji na korzyść ukończenia modelu... ale o tym w następnym odcinku połączonym już pewne z galerią  PDT_Armataz_01_21


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - stary - 06-10-2015

Bardzo fajne detale. Tylko ta współczesna błyszcząca linka na niego nawinięta jakoś tak jak dla mnie nie pasuje.
Ale może w realu wygląda inaczej. Tak czy siak podoba mi się Smile


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Lesio73 - 06-10-2015

Dzięki Stary, z linką oczywiście masz rację - Piotreq też mi zwrócił uwagę na to. W najbliższym czasie poeksperymentuję z kolorami nitek i jakoś ją zeszpecę  :roll:


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Gregory - 06-10-2015

Łooo matko - ale mikre elementy. Jeszcze sie okaże, że model skleiłeś w butelce  :wink:
Szalupki pierwsza klasa  :milbravo:


Odp: [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 - Black_Cat - 07-10-2015

Nic tylko podziwiaćSmile
:milbravo: