PaperModels.pl
[R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) (/thread-9573.html)

Strony: 1 2


[R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 22-12-2016

Witam w kolejnej mojej relacji, której bohaterem będzie tytułowy koń. O samolocie nie ma się co rozpisywać, więc przejdźmy od razu do konkretów.

Wycinankę zaimpregnowałem tak samo jak poprzedni model, czyli błyszczącym akrylowym lakierem dupli-colour. Różnica w stosunku do Tanka jest taka, że Mustang dostał 3 cienkie warstwy.

[Obrazek: th_IMG_0049_zpstjvdpcyq.jpg]

Będzie to w zasadzie mój pierwszy model z tego wydawnictwa, który idzie pod nóż (dawnego Horneta wydanego na kredzie chyba nie ma co liczyć, bo skleiłem go tak ułomnie, że nie było czego pokazywać, poza tym to ręczne opracowanie). Co na dzień dobry rzuciło mi się w oczy w porównaniu do poprzedniego modelu to fakt, że kreski konturów są cieniutkie jak włos, mniejsze niż te w Kartonnaja model. Będzie walka o każdą, dziesiątą część milimetra żeby zachować wszystkie zakładane wymiary Cool . Niemniej jestem dobrej myśli.

Na dziś zalążek szkieletu i podłogi:

[Obrazek: th_IMG_0051_zpsutwzikeb.jpg] [Obrazek: th_IMG_0050_zpsskmyhrba.jpg]

I pytanie do wszystkich, dość ważne. Otóż wpadł mi w łapki niedawno nowy telefon. Z bardzo fajnym aparatem. Czy jakość zdjęć jest zadowalająca, czy mam wrócić do swojej cyfrówki?

Pozdrawiam.
Karol


RE: [R]: P-51 D-20 (KA) - Cordel - 22-12-2016

Masz u mnie wielkiego plusa za tą relację  Cool Początek bardzo ładny, będę regularnie zaglądał.
Zdjęć nie chcę oceniać, bo sam w temacie kuleję Undecided  Niech się fachowcy wypowiedzą Tongue

Pozdrawiam


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Raven - 22-12-2016

Popatrzę i ja, Temat świetny !
które malowanie?


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Tommy T.B. - 23-12-2016

Czekam na więcej, ale już po samych zdjeciach widzę, że sukces masz murowany  PDT_Armataz_01_34

P.s. Jak dla mnie, fotki są OK, ale mogą być bardziej wymagający ode mnie PDT_Armataz_01_29

Pozdrawiam
Tommy


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 24-12-2016

#Raven
Będzie to "Margaret IV" majora Jamesa Tappa. Tym razem miałem ochotę na coś znad Pacyfiku.

#Tommy T.B
Z tym murowanym sukcesem to zobaczymy, nie dzielmy skórki na niedźwiedziu Big Grin. Ale dam z siebie wszystko by było jak najlepiej.

Tymczasem w przerwach między świątecznymi porządkami udało mi się skleić wnętrza wlotów chłodnic:
[Obrazek: th_IMG_0052_zps56r3ypzr.jpg] [Obrazek: th_IMG_0053_zpstsma6k1q.jpg] [Obrazek: th_IMG_0054_zpsa00ff8in.jpg]

Życzę serdecznie wszystkim forumowiczom szczęśliwych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Niech Wam zawsze zdrowie i pogoda ducha dopisuje, żeby ręce i oczy były zawsze sprawne no i żeby każdy z nas mógł dalej realizować się w swoim kartonowym hobby Angel .

Pozdrawiam
Karol


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - krzychu124 - 28-12-2016

Bardzo ładny początek, zdjęcia super no i też mam ten model, choć na razie wciąż w 2D  Smile 

Przymierzam się do rozpoczęcia budowy i przeglądając zeszyt trafiłem na element bez numeru. Zastanawiam się gdzie, co i jak z nim, ale nic mi do głowy nie przychodzi  Undecided

[Obrazek: mRRjsmp.jpg]

To będzie mój pierwszy model tego wydawnictwa, jestem dość początkujący w tym temacie, ale mówią że jak uczyć się, to tylko od najlepszych  Big Grin

Powodzenia w budowie, czekam na więcej  Wink

Pozdrawiam


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Partyzant - 28-12-2016

Zapas koloru Smile


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 30-12-2016

@krzychu124
Zatem powodzenia w budowie i pokaż koniecznie jak zaczniesz składać model Smile Fajnie będzie popatrzeć, bo w sumie to jedyna inna relacja z budowy nowego Mustanga jest na kartonowkach. A ten prostokątny kartonik, o który pytałeś, to tak jak powiedział Partyzant. Jest to zapas koloru na wypadek jakby trzeba było dosztukować jakiś element lub coś poprawić.

Sam model jest dość wymagający ale jak dotąd bezproblemowo mi się go klei. Tylko dłubaniny w kokpicie cała masa. I pewnie prędko z niego nie wyjdę. A oto co mam do tej pory:

Zbiornik paliwa znajdujący się za fotelem pilota oraz radiostacja:

[Obrazek: th_IMG_0055_zpshhsgfdfr.jpg] [Obrazek: th_IMG_0056_zpsnslcgob7.jpg] [Obrazek: th_IMG_0057_zpsa66qlafg.jpg] [Obrazek: th_IMG_0058_zpseix9ya0e.jpg] [Obrazek: th_IMG_0059_zpsakhcxz9c.jpg] [Obrazek: th_IMG_0061_zpsi8qzmazi.jpg]
I całość zamontowana na stałe (brakuje jeszcze tylko jednego przewodu):
[Obrazek: th_IMG_0063_zpshnncxvxl.jpg] [Obrazek: th_IMG_0064_zpsmc6uvb0v.jpg]

Zbiornikowi ogólnie trzeba poświęcić sporo uwagi, gdyż jego ścianki stanowią jeden element z wieloma załamaniami, które są bardzo blisko siebie. Jestem nawet zadowolony z tego jak to wyszło, bo nic się nie zwichrowało. Aczkolwiek widzę, że wciąż muszę popracować nad składaniem "pudełek". O ile opanowałem już fazowanie krawędzi to z zaginaniem mam jeszcze drobne kłopoty. Chyba za mocno nacinam papier od niezadrukowanej bo po gięciu zostają jakieś paprochy. Podkreślają to jeszcze cieniutkie białe linie na nadrukowane na kantach. Próbuję to wygładzać za pomocą BCG ale nie zawsze się udaje.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - xoxsc - 30-01-2017

Ładnie kleisz. Smile
Po sklejeniu pudelka, jak tylko widzę załamanie krawędzi, to przygotowuje farbkę olejną i ścieram grafit z ołówka. Jak farbka w ok 90% będzie sucha, to mieszam razem z grafitem i delikatnie retuszuje krawędzie. Retusz z grafitem dotyczy tylko czarnych pudełek itp.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 20-04-2017

Witam po przerwie.

  Uczelniane sprawy już niemalże dopięte, praca oddana, czekam na wyznaczenie terminu obrony. Zatem w międzyczasie można wrócić pomału do klejenia. Oto rezultat. Zrobiłem drążek, płytę pancerną fotela wraz z zagłówkiem i akcesoriami:

[Obrazek: IMG_0162_zps19vkzd4w.jpg][Obrazek: IMG_0166_zpsarjlnhcq.jpg][Obrazek: IMG_0169_zpsa02ipt1z.jpg]
Przyznam, że obejrzenie galerii modelu wykonanego przez kajym-a podziałało na mnie bardzo motywująco. Ciekaw jestem jak moja praca będzie się miała do rezultatów na kredzie

No, to biorę się teraz za właściwą część fotela pilota.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - kajym - 20-04-2017

Życzę powodzenia przy klejeniu i więcej czasu na to hobby.
Powiem Ci - ta wycinanka jest sklejalna. Smile


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 31-05-2017

Czołem.

 Zmajstrowałem w ostatnim czasie fotel pilota z pasami, tablicę przyrządów, celownik oraz przednią szybę pancerną. Biorę się teraz za burty kabiny i ich osprzęt.

[Obrazek: IMG_0179_zpsb8uglr8g.jpg] [Obrazek: IMG_0180_zpshhxlcels.jpg]
[/url]
[Obrazek: IMG_0183_zpsfqwr2bym.jpg] [Obrazek: IMG_0184_zpsirpswunu.jpg] [Obrazek: IMG_0185_zpsjo40l7gs.jpg] [Obrazek: IMG_0187_zpsgdyopddn.jpg]

[url=https://postimg.org/image/jv2d2vg4d/]  [Obrazek: IMG_0188_zpstfarvayc.jpg]


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 09-06-2017

Cześć.

Dłubaniny przy burtach ciąg dalszy. Na całe szczęście nie zostało już wiele zielonych elementów:

[Obrazek: IMG_0198_zpsf9nx25tt.jpg] [Obrazek: IMG_0199_zpsawklxc6z.jpg] [Obrazek: IMG_0200_zpsjiznsez3.jpg] [Obrazek: IMG_0202_zpsyqv88ac1.jpg] [Obrazek: IMG_0203_zpsl6vdhvk1.jpg]

Mam jednak pewną zagwozdkę. Chodzi o szeroki na ok 2mm wystający poza obrys poszycia burty pasek.
[Obrazek: IMG_0205_zpshbwmycig.jpg]

Otóż przykładając burty na sucho zauważyłem, że nie da rady przyłożyć poszycia idealnie równo do podłogi kokpitu. Ów pasek zwyczajnie wystaje poza obrys wręgi Ip tworząc wybrzuszenie widoczne poniżej:

[Obrazek: IMG_0206_zpsk84kq2lx.jpg]

[Obrazek: IMG_0207_zps79xrleyw.jpg]


Pytanie do osób, które też z tym modelem miały do czynienia. Z jakimi częściami później ten pasek będzie się łączył? Poszycie wlotu powietrza? Czy on tam w ogóle jest do czegoś potrzebny? Bo nawet na renderach w instrukcji nic nie widać.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - kedzier - 11-06-2017

Czesc, mam nadzieję, że nie jest już za późno na odpowiedź Smile Tak jak napisałeś, ten wystający pasek służy do przyklejenia poszycia wlotu powietrza (burta kabiny zaznaczona na czerwono, na błękitny poszycie wlotu - mam nadzieję, że widać w którym miejscu na siebie nachodzą? ). Co prawda miejsce to będzie zasłonięte przez przejście kadłub-skrzydło, ale warto go zostawić. Nie pamiętam, abym miał jakieś kłopoty w związku z nim.

[Obrazek: 20170204_182234_jpg_300x300_q85.jpg]

Pozdrawiam


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 25-06-2017

Cześć.

@kedzier, dzięki wielkie, z tym udało mi się jakoś poradzić, problem natomiast pojawił się gdzie indziej, o czym zaraz napiszę.

[Obrazek: IMG_0211.jpg]

Zacząłem montaż poszycia kadłuba. Po namyśle doszedłem do wniosku, że najbezpieczniej będzie zacząć robótkę od przyklejenia części nr 25 a nie jak podaje instrukcja, 24 (poszycie burt). Czemu? Bo jest mniejsze, prostsze i można je ładnie przyłapać do szkieletu chłodnicy, dzięki czemu łatwiej zachować osiowość. Przyklejanie ogromnej połaci burt było dla mnie trochę jak wróżenie z fusów

[Obrazek: IMG_0213.jpg]

Dobrą passę przerwał jednak pewien kłopot:
[Obrazek: IMG_0214.jpg]
Wygląda na to, że w którymś miejscu coś zostawiłem niedoszlifowane, głowiłem się nad tym długimi godzinami, zacząłem nawet już pruć burty by je przeszlifować ale jednak okazało się, że nie w nich problem. Niestety nie udało mi się dojść co zrobiłem niepoprawnie więc poszedłem dalej. Następstwem babola było poszycie, które nie zgrywało się po ok 0.5mm z każdej strony na górze (spód przy chłodnicy pasował idealnie). Gdyby jeszcze ten fragment był gołym aluminium to bym machnął ręką i dosztukowałbym na górze z zapasu koloru cienkie paski, niestety łączenie przechodzi przez środek insygniów USAF.
[Obrazek: IMG_0216.jpg]

Także wybór jak między dżumą a cholerą, albo rozjechane kolory, albo kombinowanie z rozciąganiem. Wybrałem to drugie. Wyszło to następująco:

[Obrazek: IMG_0235.jpg] [Obrazek: IMG_0236.jpg]


I wloty chłodnic:
[Obrazek: IMG_0237.jpg]

Ku mojemu zaskoczeniu, kolejny segment poszycia nie sprawił mi większych problemów i dał się ładnie dopasować do wręg pomimo wcześniejszego błędu. Biorę się teraz za klejenie ogona, czyli ten etap prac nad samolotem, który zawsze sprawiał mi najwięcej frajdy Smile


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Technick - 26-06-2017

Świetnie wybrnąłeś PDT_Armataz_01_34


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - kedzier - 26-06-2017

Pięknie Ci ten Mustang wychodzi. Ja również miałem problem z oklejeniem tego fragmentu. W moim przypadku (co widać na poprzednio dołączonym zdjęciu) nie doklejałem na tym etapie tego zielonego fragmentu poszycia za siedzeniem pilota (el. 22), ze względu na to, że nie mogłem dobrze zgrać fragmentów poszycia ze '101' i insygniami. Jako że od początku wiedziałem, że kabina będzie otwarta, wiec kadłub nie musi posiadać idealnej linii, po prostu oddziałem zewnętrze fragmenty wręgi po poszyciem 22, a sam element 22 dokleiłem do krawędzi poszycia zewnętrznego, które już było w miarę dobrze spasowane do reszty modelu. Jako że model kleiłem już dość dawno nie zapamiętałem wszystkich szczegółów, jednak pamiętam, że jak na model od AH sprawił mi zaskakująco dużo problemów.

Pozdrawiam


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 27-06-2017

A ten kolor, którym retuszowałeś wręgi (mieszanka żółci i limonkowego, nie wiem jak to dokładnie opisać) to mieszałeś sam, czy można gdzieś dorwać ze słoja?


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - kedzier - 27-06-2017

Humbrol 81 z minimalna ilością farby czerwonej. Niestety farba juz mi zaschła w puszce wiec nie mogę Ci pokazać porównania. Ale do retuszowania krawędzi nadaje sie prosto z puszki, jak trzeba bylo pomalować wiekszy fragment to wtedy dodawałem czerwieni.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Tommy T.B. - 28-06-2017

Widać, że rumak rośnie w siłę  PDT_Armataz_01_37 

Bardzo mi się ten samolot podoba, ale niestety ja przy swoim koniku z MM poległem ...

Powodzenia.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 04-07-2017

No i stało się. Nowy regulamin Photobucket sprawił, że będę musiał zmienić hosting. Postaram się jeszcze dzisiaj poprzerzucać zdjęcia na inny portal.


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Lesio73 - 05-07-2017

O! To mnie pocieszyłeś bo już myślałem, że to mój komp ...


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 05-07-2017

No, to skoro zdjęcia już przeniesione to możemy to uczcić  kolejną odsłoną relacji. Dzisiaj koński ogon:


[Obrazek: IMG_0240.jpg] [Obrazek: IMG_0241.jpg] [Obrazek: IMG_0242.jpg][Obrazek: IMG_0245.jpg]

Stery wysokości:

[Obrazek: IMG_0244.jpg] [Obrazek: IMG_0246.jpg] [Obrazek: IMG_0247.jpg] [Obrazek: IMG_0252.jpg] [Obrazek: IMG_0253.jpg]

Jestem na etapie budowy powierzchni ruchomych.
[Obrazek: IMG_0254.jpg]

Jestem trochę zawiedziony tymi czarnymi paskami na krawędziach sterów, bijącymi po oczach, że aż boli. A wystarczyło narysować linię poza obrysem elementu i dopisać sugerowaną głębokość wcięcia :/ Roboty by to nie utrudniło, a magicy klejący końcówki płatów bez nacinania byliby pewnie wniebowzięci. Jeśli uda mi się zmajstrować odpowiednio dobry kolor farbki, postaram się to zamaskować.

Mam nadzieję, że z hostingiem nie będzie już kłopotów. Zastanawiam się nad wykupieniem abonamentu na fotosiku bo stosunek ceny do profitów wygląda dość kusząco. Korzysta ktoś, warto?


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Tommy T.B. - 05-07-2017

Na pewno sobie poradzisz i z tym mankamentem.
Zresztą, udowodniłeś już to nie raz w tej relacji  PDT_Armataz_01_29

Ja korzystam z fotosika, i jak na razie jestem bardzo zadowolony. 
Wpłacisz sobie 50zł i masz spokój na ponad dwa lata. Osobiscie Ci polecam PDT_Armataz_01_29


RE: [R] P-51 D-20 (KA 4-5/2015) - Karolisuaf - 11-07-2017

Cześć. Zdjęcia powróciły do relacji, tym razem za pośrednictwem postimg.org. Mam nadzieję, że to już będzie koniec mojej hostingowej tułaczki (z fotosikiem jest mi trochę nie po drodze ze względu na drakońskie limity transferu zewnętrznego. Nie byłoby to problemem gdybym pokazywał swoje prace tylko tu ale zdarza mi się też udostępniać zdjęcia na forum o zasięgu globalnym także miesięczny przydział 1GB poszedł jak woda w jeden wieczór)

Ogona ciąg dalszy.

[Obrazek: IMG_0261.jpg]

[Obrazek: IMG_0262.jpg]

[Obrazek: IMG_0263.jpg]

[Obrazek: IMG_0264.jpg]

Do zrobienia została jedynie ruchoma część steru kierunku.