PaperModels.pl
[R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: Dział dla początkujących (https://papermodels.pl/forum-15.html)
+---- Dział: Pokaż nam co budujesz - Relacje i Galerie. (https://papermodels.pl/forum-16.html)
+---- Wątek: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik (/thread-9625.html)



[R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - MackoPL - 19-01-2017

Witajcie drodzy forumowicze,

Niedawno w internecie pojawił się filmik gdzie ktoś skleił dwupłatowca z małego modelarza, z racji, że jest zima od razu przypomniałem sobie jak za młodu sklejałem proste darmowe modele z internetu. Postanowiłem spróbować swoich sił. Przejrzałem dużo realizacji na tutejszym forum i sąsiednich. Natchnęło mnie to. Zamówiłem model który ma dość mało części żeby się nie znudzić w trakcie budowy ale taki na którym będą też mniejsze elementy. Na czymś trzeba się zapoznać z ostrzami, nożyczkami, klejami. Chciałbym podzielić się z Wami realizacją pierwszego modelu, który zbliża się ku końcowi. Szkielet wstydzę się pokazać. Po obklejeniu poszycia zauważyłem, że pokład tez trzeba podkleić tekturą. To największa skaza w tym modelu. Na szczęście wraz z kolejnymi częściami cięcia oraz gięcia robiły się coraz bardziej precyzyjne i starałem się przewidywać analizować żeby znowu gdzieś nie zapomnieć o tekturze. Postanowiłem nie retuszować z uwagi na dodatkowy czas. Obiecuję, że kolejny model będzie retuszowany. Już jedzie do mnie także podzielę się z Wami jego realizacją od początku na tym forum.  W kutrze zostały mi do postawienia maszty i barierki. Jutro zaopatrzę się w drut i dokończę dzieła. Na końcu chciałbym dodać, że podziwiam Wasze prace z działu dla doświadczonych kolegów. Precyzja na mistrzowskim poziomie.
[Obrazek: IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg] [Obrazek: IMG_0865_zpslxxi5q8v.jpg] [Obrazek: IMG_0863_zpshacxshwm.jpg] [Obrazek: IMG_0861_zpsdbvd6lor.jpg] [url=http://s1380.photobucket.com/user/liptonpll/media/IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg.html][Obrazek: IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg][/url

Na koniec mam jeszcze pytanie odnośnie retuszu, zestaw farbek plakatowych spełni swoje zadanie na początku? Jak w takim wypadku uzyskać kolor statków wojennych?


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - bonk - 19-01-2017

Pierwsze koty za płoty!

Jak sam widzisz, model by dużo zyskał na retuszu. Doklejaj druty i bierz się za relację. Obserwujemy Cię Wink

Pozdrawiam
Bonk


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Piterkowiec - 20-01-2017

Witam serdecznie kolegę.
Obejrzałem Twój model i powiem Ci że nie ma co tragizować. Wykonanie Twojego model nie odbiega jakościowo od poziomu  zmagań  innych początkujących modelarzy. To tak już jest, że na początku nie wszystko wychodzi jak trzeba.
A teraz pochwały ,
1. dobrze, że przed przystąpieniem do sklejania poczytałeś fora (tak dużo tu mądrości, aż głowa boli)
2. wybór pierwszego modelu także wydaje się być właściwy,
3. piszesz o analizowaniu i przewidywaniu w trakcie budowy. Czyli masz "łeb na karku" a nie idziesz na "pałę"- przepraszam za kolokwializm Smile 
4. dobrze, że pomimo trudności nie zniechęciłeś się i jesteś zdeterminowany do ukończenia modelu jaki by nie był . Wielki PLUS.
5. Wprawdzie Twój model jest raczej z tych poczciwej urody, lecz łączenia elementów, rulony, walce są sklejane czysto.
Nie dostrzegam nadmiaru czy smug, plam od kleju.

Minusy :
Jak sam wspomniałeś brak retuszu jest mocno  widoczny. Poza tym szpary , zwłaszcza na łączeniu poszycia burt i pokładu.
Na pokładzie są jakieś reflektory czy też tuby, lepiej by to wyglądał w jakiś sposób zaklejone (np przeźroczystą folią) bądź pomalowane od wewnątrz.
Wydaje mi się, że lewa burta dostała "krowich żeber".
Jakimi klejami się posługujesz?


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - MackoPL - 20-01-2017

Dziękuję za Wasze pochwały, i konstruktywne opinie. Kleje to jakiś tani cyjanoakrylowy - używałem do złapania elementów na styk szczególnie tych małych.Oraz chiński w tubce z sitkiem na górze. Popularnie zwany chyba BCG. Zaraz wybieram się do sklepu i planuję kolejny model spróbować z butaprenem szczególnie poszycie. Mam nadzieje, że pozostali mieszkańcy nie będą się skarżyć na zapach.Mam wkrętarkę z zestawem wierteł od 1mm do 8mm co bardzo mi pomogło przy rolowaniu małych elementów. Mam do Was pytanie odnośnie retuszu. Na początku farbki plakatowe dadzą radę? Ewentualnie bogaty zestaw kredek? Maszt planuję wykonać z patyczków do szaszłyków. Kolejne pytanie jest o liny, przejrzałem kilka relacji ale nie dojrzałem z czego je wykonują. Nić do szycia spełni zadanie? Przyjechały do mnie kolejne modele wraz z nimi domówiłem druciki o różnych grubościach - nie miałem skąd odzyskać. Myślę, że do niedzieli przedstawię Wam ukończony model z barierkami masztami i flagami.


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Navi - 21-01-2017

W przypadku "normalnej" nici po pomalowaniu mogą się pojawić tzw farfocle( takie odstające od niej żałośnie drobiny) W takim przypadku lepsza jest nić jedwabna. Pozostaje jeszcze sprawa naciągu. Lub GPM-owska nić elastyczna , cena przystępna , a nici starczy ci na " ooooo -albo i dłużej"


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Seba77 - 21-01-2017

Nić GPM-u odradzam. Wygląda raczej jak cienka tasiemka. Polecam nici wędkarskie lub żyłkę. Przy krótszych odcinkach dobrze sprawdza się drut mosiężny 0,1mm.
Pozdrawiam


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Hastur - 21-01-2017

Kolega ma BCG, więc może użyć go, żeby pozbyć się zmechaceń na nici krawieckiej.
Wystarczy zwilżyć nić klejem i kilka razy przeciągnąć między palcami (za każdym razem w tym samym kierunku).
Dodatkowo po wyschnięciu nić uzyska pewną sztywność.

Można też użyć BCG do nadania kształtu nici. Smarujemy klejem, nadajemy pożądany kształt i czekamy aż wyschnie.
Po wyschnięciu nić zapamięta nadany kształt.


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - MackoPL - 23-01-2017

W tym modelu odpuściłem olinowanie, po walce z drutem i zanim załapałem jak go przyłapać i sklejać minęło trochę czasu oraz musiałem wypowiedzieć wiele brzydkich słów. Całe szczęście, że doszliśmy do porozumienia z drutami. Użyłem większych średnich niż były w schemacie. Próbowałem przemalować drut plakatówkami ale nie ma to większego sensu, ich konsystencja (i skład chemiczny?) nie pozwala na pomalowanie drutu. Jak na pierwszy model jestem dumny z niego, obawiałem się gorszego finalnego wyglądu. Dzięki za wsparcie i pomoc. Oto zdjęcia:
[Obrazek: IMG_0873_zpsbnepzbvz.jpg] [Obrazek: IMG_0876_zpssdxaus82.jpg]
[Obrazek: IMG_0875_zpsdrukligr.jpg] [Obrazek: IMG_0874_zpsbry4oaxw.jpg]


RE: [R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik - Piterkowiec - 25-01-2017

Gratuluję ukończenia pierwszego modelu.
Jak na początek całkiem przyzwoicie Ci on wyszedł.
Natomiast jeszcze na tym etapie mógłbyś dodać jeszcze retusz krawędzi zwłaszcza na nadbudówkach i działach. Wbrew pozorom jeszcze się da.