Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady
#1
Witam,
nie będę zanudzał swoją historią i długimi opowieściami bo i za bardzo nie ma o czym. Historia jakich wiele jako dziecko/nastolatek bawiłem się w sklejanie (trochę plastik trochę karton z jakością adekwatną do wieku) potem kilkanaście lat przerwy i ostatnio mnie wzięło coby do tego wrócić Wink 

Chciałbym do tematu podejść dokładnie tzn. jak "wskrzeszam" hobby to chciałbym wykonywać modele ze szczegółami (nawet czasem nie przewidzianymi instrukcją) i możliwie dokładnie przy czym zdaję sobie sprawę że pierwszy nie będzie szałowy ^^ Trochę poczytałem informacji w necie poszperałem douczyłem się kupiłem podstawowe narzędzia i jak tylko znajdę trochę czasu wolnego to zamierzam zacząć. Na pierwszy model wybrałem TS-16B GROT w skali 1:33 GPM. 

Jak zacząłem zapoznawać się z egzemplarzem to już natrafiłem na pewne "problemy" więc znowu zanurkowałem w necie (żeby nie było że wszystko chcę mieć podane na tacy i nic nie robie we własnym zakresie ;p) Trochę doczytałem ale jak to bywa ilu ludzi tyle zdań więc chciałem zapytać Was jakie macie na pewne rzeczy sposoby techniki myczki etc

1. Wręgi - tektura 1mm klej butapren wycinanie proste krawędzie linijka skalpel zaokrąglenia nożyczki i hmmm i tu podobno lepiej jest wycinac z około 1mm "zapasem" brzegi traktować kropelką a potem szlifować. Dobry pomysł / zły pomysł? są jakieś lepsze inne aby zrobić to możliwie dokładnie? Słyszałem o kupnie laserowo wyciętych wręg ale to odpada chcę to zrobić sam. 

2. Poszycie modelu - kadłub skrzydła. Warto kleić ucinając wszystkie oryginalne łączenia i wklejać pod spód kawałek łączeniówki wcześniej malując krawędzie? Czy jest na to inny sposób / lepszy ? 

3. temat impregnacji modelu (wiem że to odległa wizja bo jeszcze nie zacząłem na dzień dzisiejszy ^^) - czy warto to robić? jeśli tak to czym to robić? Czy to czynność końcowa czy etapowo należy o tym pamiętać? 

Czy co do moich początków z tym modelem lub w ogóle macie jakieś porady sugestie etc? 

P.S pewnie urodzi mi się więcej pytań z biegiem czasu ^^ mam nadzieję że pomożecie [Obrazek: icon_smile.gif]

pozdrawiam [Obrazek: trink6.gif]
Odpowiedz
#2
W skrócie.
1. Wręgi - tektura 1mm klej butapren wycinanie proste krawędzie linijka skalpel zaokrąglenia nożyczki... i tyle. Dopasować do obwodu poszycia delikatnie szlifując bez SG (super glue)
2. ,,Poszycie modelu - kadłub skrzydła. Warto kleić ucinając wszystkie oryginalne łączenia i wklejać pod spód kawałek łączeniówki wcześniej malując krawędzie? Czy jest na to inny sposób / lepszy ?"
 Tego pytania specjalnie nie rozumiem, ale zawsze pasek łączący jest lepszy od klejenia na tzw sklejkę. 

3. ,,temat impregnacji modelu (wiem że to odległa wizja bo jeszcze nie zacząłem na dzień dzisiejszy ^^) - czy warto to robić? jeśli tak to czym to robić? Czy to czynność końcowa czy etapowo należy o tym pamiętać? "
Druk offsetowy impregnujesz przed wycięciem części CAPONEM, warto. Jedna warstwa na wydruku... pędzelkiem lub wałeczkiem (wałek do wywalenia Big Grin ) i możesz śmiało po wyschnięciu lepić.


''Czy co do moich początków z tym modelem lub w ogóle macie jakieś porady sugestie etc? "
Jeszcze nie kleiłem modeli tego autora, ale zasada jest taka 3 x przymierz 1x sklej....ale teraz sklejam model gdzie autor w instrukcji napisał: '' Przy klejeniu najlepiej stosować się do zasady: sto razy przymierz - raz sklej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest  montaż na sucho, dopasowanie a potem klejenie."
No i teraz stosuję się do rad tegoż autora i przymierzam, docinam, przymierzam, docinam, przymierzam, docinam....................... Smile może coś z tego wyjdzie.

Przeglądaj forum bo w nim jest wiedza, a kto chce to znajdzie potrzebne informacje.

Odpowiedz
#3
(04-02-2018, 10:37)zbin napisał(a): "1. Wręgi - tektura 1mm klej butapren wycinanie proste krawędzie linijka skalpel zaokrąglenia nożyczki... i tyle. Dopasować do obwodu poszycia delikatnie szlifując bez SG (super glue)"

Słyszałem że nawet zaokrąglenia nie ciąć nozyczkami bo miazdzą brzegi ;o a jak szlif to wcześniej koniecznie uzyć kropelki super glue albo coś podobnego zeby utwardzić krawędzie


"Druk offsetowy impregnujesz przed wycięciem części CAPONEM, warto. Jedna warstwa na wydruku... pędzelkiem lub wałeczkiem (wałek do wywalenia Big Grin ) i możesz śmiało po wyschnięciu lepić."

Z tego co się zorientowałem model który mam to papier kredowy jest śliski (jakby zalaminowany) i jest w dwóch wersjach do wyboru matowy kadłub i jakby błyszczący. Czy do takiego papieru nadaje się butapren czy lepiej użyć innego kleju? 

Muszę poćwiczyć odpisywanie z cytowaniem bo chciałem aby efekt był inny ^^ hmm ale ze mnie nowicjusz pełną gębą ;p
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co by tu na początek po latach na matę wziąć? algarotti 28 6,398 02-05-2022, 09:57
Ostatni post: skarczew
  Powrót po latach - pytania dot. modeli i potrzebnych rzeczy kiziordzn 7 4,007 21-03-2014, 01:59
Ostatni post: Alski
  Powrót do hobby po 20 latach :D Wiatr1000 5 2,926 02-09-2013, 11:11
Ostatni post: Wiatr1000
  klej do butów poliuretanowy Dragon, czy żółknie po latach? Vincent 4 3,521 31-08-2013, 12:30
Ostatni post: ZbiG
  Porady dotyczące malowania aerografem. fishbed 8 3,755 24-03-2013, 01:07
Ostatni post: wojtus
  Powrót po latach i zagwozdka przy klejeniu segmentów. Zdzichu 4 3,319 20-01-2013, 01:37
Ostatni post: Zdzichu
  Pytania początkującego ("nawróconego") kartoniarza otrivinbaby 24 10,759 14-08-2010, 06:05
Ostatni post: redbaron
  Kulanie walców i inne pytania dragonhunters 13 5,986 30-09-2009, 07:33
Ostatni post: karol3414
  Pytania Amras 4 3,077 16-03-2009, 04:52
Ostatni post: piotr74

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości