Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[N] HMS Malaya 1:300 - Fantom Model
#1
Informuję, że wczoraj dotarła do mnie Malaya, pachnąca jeszcze farbą.

[Obrazek: Okladka300Malaya_m.jpg]

Przypominam link do relacji z budowy surówki:
https://papermodels.pl/showthread.php?tid=8981

Cena modelu wynosi 80 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało. Myślę, że proporca ilości elementów i arkuszy do ceny nie jest wygórowana.

Jest to model trudny, dla zaawansowanych modelarzy. Jak to pancernik, swoją ilość części musi mieć. Konstrukcja kadłuba z powodu kształtu bąbli przeciwtorpedowych jest skomplikowana, do tego dochodzą kazamaty. Nie da się tego prosto odtworzyć, a ile ma to przypominać oryginalną jednostkę. Numeracja w modelu kończy się na 600. Do tego dochodzi oddzielnie numerowany szkielet. Dla porównania w HMS Good Hope numeracja doszła do 400. Oddaje to troche proporce w trudności modeli. Jest to najbardziej skomplikowany model, jaki do tej pory udało mi sie zaprojektować.

Gotowy model posiada 20 arkuszy A4, gesto zapakowane częściami, 18 A4 z opisem i rysunkami. Poniżej dodałem podgląd arkuszy, jest to skan z prawdziwego modelu, jakość nienajlepsza, ale wystarczy aby wyrobić sobie pogląd jak to wygląda.

Do modelu dostępne są lufy, dodatki wycinane laserowow i blaszka fototrawiona. Jeżeli mogę sobie pozwolić, to podaję link do sklepu z wymienionymi cenami..
http://www.fantom-model.pl/pokaz_kat.php?idkat=10

Ten model będzie wydrukowany także w skali 1:200, planuję, że uda mi się go wydać pod koniec lipca lub w sierpniu.

Podgląd arkuszy modelu w skali 1:300:

[Obrazek: Malaya300_a1_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a2_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a3_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a4_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a5_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_a6_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a7_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a8_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a9_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a10_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_a11_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a12_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a13_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a14_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a15_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_a16_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a17_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a18_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a19_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_a20_m.jpg]

Instrukcja:

[Obrazek: Malaya300_i2_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i3_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i4_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i5_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_i6_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i7_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i8_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i9_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i10_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_i11_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i12_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i13_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i14_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i15_m.jpg]

[Obrazek: Malaya300_i16_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i17_m.jpg] [Obrazek: Malaya300_i18_m.jpg]
Odpowiedz
#2
Co zawiera blaszka fototrawiona? Można poprosić o zdjęcie?
Jest szansa, że model będzie dostępny w Empikach?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Podgląd blaszki wrzucę wieczorem, wczoraj się nie wyrobiłem.

Model NIE będzie dostępny w Empiku, przy częstoliwości wydawania raz na 3 lata nie da się.
Odpowiedz
#4
Azjatycki poziom upakowania części: ]
Szkoda że podgląd taki mały, ale daje to już całkiem dobre wyobrażenie.
powodzenia
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#5
Japa mi się cieszy jak patrzę na te skany arkuszyWink Pracy dla śmiałka co to potnie będzie pewnie na ponad rok jak jak nie na dwa lata, ale niszczyciel to to nie jest. 
FM wydaje model - ja tam biorę w ciemno, cóż, mam sentyment do opracowań Artura po dwóch popełnionych modelach i pewnie tak mi zostanie Tongue
Odpowiedz
#6
Chyba mało kto tnie już nożyczkami ale nawet w dobie Olfy uważam, że lekko przesadziłeś z tą oszczędnością papieru Wink

Model oczywiście kupię ale w tej większej skali Smile
Odpowiedz
#7
Nieśmiało chciałem tylko zaznaczyć, że wiele (większość?) tych małych części można pominąć. Są opcjonalne,  kto chętny może, ale nie musi spróbować.

Yogi, ja sklejałem model w rok i 10 miesięcy, ze wszystkimi elementami, do tego projektując jeszcze masę detali. Ty myślę że spokojnie dasz radę w połowę tego czasu. Czyli wychodzi niecały rok :-)
Odpowiedz
#8
Super wiadomość. Micha już mi się cieszy. Czekam do sierpnia na 200. Czy druk jest dwustronny?

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#9
Spychacz, druk nie jest dwustronny. Tam, gdzie powinien być, dałem częsci na offsecie do sklejenia razem. Uważam, że tak łatwiej jest kontrolować zgranie stron i dodatkowo warstwa kleju usztywnia całość.
Odpowiedz
#10
Szkoda, bo mimo wszystko takie rozwiązanie ma dwie poważne wady. Po pierwsze, wiele elementów staje się nienaturalnie grubych - barierki na pomostach, osłony Oerlikonów itp. robią się wręcz pancerne. Po drugie, to usztywnienie, o którym piszesz, nie zawsze jest pożądane, choćby tam, gdzie dany element trzeba wyoblić, np. wspomniane już barierki na pomostach, czy też kadłuby szalup.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#11
Tu musze zgodzić się ze Spychaczem. Jak tylko jest możliwość to pomijam sklejanie 2 stronne, nawet jeśli przyjdzie mi nawet poalować 2 strone. Jeśli trzeba wybijac drobne otworki, to nawet nie próbuje silić sie na spasowanie 2 stronne. Wygryzanie otworków przez 2 warstwy papieru często jest daremne.
Pozatym model wyglada zacnie: ]
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#12
Panowie, ale ja dałem druk dwustronny na offsecie, tym 80 g, czyli na miękkich arkuszach. Przy sklejeniu dwustronnym daje to w przybliżeniu tyle co arkusz 170 g, ten z częściami. Czy to nadal jest za grubo?

Chyba nigdzie nie dałem do sklejenia podwójnego arkusza 170 g, w sumie daje to około 0,5 mm, w mojej opinii to jest za pancerne jak na model w tej skali.

Co do tego , ze jest to bardziej problematyczne w sklejaniu to zgoda. Ale za to jest tańsze, jakiś kompromis.
Odpowiedz
#13
Cieszę się i czekam na model w 1:200. Mam tylko jedno pytanie: czy zestawy detali - laserowe i fototrawione to są zestawy tych samych części tylko przygotowane na 2 różne sposoby, czy to są różne zestawy części i te zestawy uzupełniają się?
Odpowiedz
#14
Mateusz, - zadzwoń do YOGIEGO. Będziesz wiedział wszystko. W piątek podziwialiśmy tę wycinankę (z przyległościami), którą Yogi już posiada.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#15
(24-06-2018, 09:14)ZbiG napisał(a): Mateusz, - zadzwoń do YOGIEGO. Będziesz wiedział wszystko. W piątek podziwialiśmy tę wycinankę (z przyległościami), którą Yogi już posiada.

Najpewniejszym źródłem informacji jest wydawca, mam detale cięte laserem, ale nie wiem czy są w 100% tożsame z fototrawkami.
Odpowiedz
#16
Detale laserowe i fotorawione są "prawie" tożsame. Na laserach nie dodałem kilka najmniejszych części, po prostu laser ma ograniczenie dla minimalnego cięcia 0,4 mm, fototrawka 0,12 mm.

Ale wszystkie najważniejsze części (czyli głównie kratownica dźwigów) znajduje się i tu i tu, przy wyborze bardziej kierowałbym się tym, kto lubi z jakim materiałem pracować. O dziwo (przynajmniej dla mnie) większość zamówień do tej pory mam na lasery.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Japońska łódź latająca H8K2 „EMILY” - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 5 983 16-12-2023, 09:49
Ostatni post: ZbiG
  [N] Krążownik pancerny HMS Black Prince 1:200 - Fantom Model FantomModel 0 653 07-11-2023, 08:27
Ostatni post: FantomModel
  T 90 Fly Model krys 3 1,242 17-09-2023, 08:24
Ostatni post: Andrzej Px48
  [N] Krążownik pancerny HMS Black Prince 1:300 - Fantom Model FantomModel 5 1,452 28-08-2023, 10:05
Ostatni post: FantomModel
  [N] Amerykański statek parowy z Missisipi ,, Western River " wydawnictwo Draf Model s Paweł O 1 1,368 03-08-2023, 09:00
Ostatni post: 970
Photo [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII C (U-134) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,375 01-08-2023, 09:14
Ostatni post: Wojtas
  [Recenzja] Arado Ar 234 B-2 wydawnictwo MODEL HOBBY szebi 1 1,379 05-01-2023, 08:52
Ostatni post: Lukee
Photo [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII C U-FLAK 1 - (U-441) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,580 31-08-2022, 08:09
Ostatni post: radzias
  [N] Niemiecki Bombowiec Arado Ar-234 B2 - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 0 2,003 23-07-2022, 06:57
Ostatni post: -MODEL-HOBBY-
  [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII B (U-84) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,576 12-05-2022, 10:56
Ostatni post: Lukee

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości