Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] HMS Fly - brytyjski kuter z 1763 r.(1:100)
Witam,

"Szlachetne zdrowie..." jak pisał Janek K. (ze względu na RODO nie podaję nazwiska:-))), które się chwilowo skończyło, każe mi iść "pod nóż", czy może trafniejsze będzie "pod tasak", więc chociaż zacznę relację, bo nie wiem kiedy wrócę do klejenia. Sam kadłub Fly'a jest malutki, bo 17-metrowy, ale wraz z drzewcami kuter miał 40 metrów długości. Oprócz planów w Muzeum w Greenwich ciężko jest znaleźć jakieś szczegółowe informacje. Plany i krótki opis jednostki jest w książce "Fast Sailing Ships" David'a MacGregor'a oraz w "Modelarstwie Okrętowym".

Standardowy szkielecik...
[Obrazek: szkielet_01.jpg][Obrazek: szkielet_02.jpg][Obrazek: szkielet_03.jpg][Obrazek: szkielet_04.jpg][Obrazek: szkielet_05.jpg]

Poszycie poprzeczne wystające nad pokład, ponieważ do niego doklejane są części zamykające rufę...

[Obrazek: poprzeczne_01.jpg][Obrazek: poprzeczne_02.jpg][Obrazek: poprzeczne_03.jpg][Obrazek: poprzeczne_04.jpg][Obrazek: poprzeczne_05.jpg]

... i poszycie podłużne...

[Obrazek: pod_ne_001.jpg][Obrazek: pod_ne_002.jpg][Obrazek: pod_ne_003.jpg][Obrazek: pod_ne_005.jpg][Obrazek: pod_ne_006.jpg]

To na razie tyle.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Śmieszny ten kuter Wink. Mam nadzieję ,że szybko wyzdrowiejesz. "Tasak" brzmi niepokojąco. "Tasakiem" nazywa się też kuchenną siekierkę.
 [Obrazek: hms-fly-1763-cutter.png]
Odpowiedz
Tak,tak... to ten. Będzie miał tylko trochę inny dolny żagiel rejowy i stertę wytyków. "Tasak" jako kuchenna siekierka jest mi znany i użyłem tej nazwy świadomie, niestety. Ale czasami trzeba wybrać "mniejsze zło".
Pozdrawiam
Odpowiedz
(15-07-2018, 03:06)Seahorse napisał(a): Tak,tak... to ten. Będzie miał tylko trochę inny dolny żagiel rejowy i stertę wytyków. "Tasak" jako kuchenna siekierka jest mi znany i użyłem tej nazwy świadomie, niestety. Ale czasami trzeba wybrać "mniejsze zło".
Pozdrawiam

Kiedy planowane jest wydanie kutra?

Trzymam kciuki za twój szybki powrót do zdrowia. Pozdrowienia od zespołu dev GLAS/LIFE/CLAS Wink.
Odpowiedz
Witajcie,

Na "główny melanż" w szpitalu jeszcze muszę poczekać, ale pomiędzy jeżdżeniem do i ze szpitala, do i z poradni, podczas oczekiwania na kolejne wyniki i w przerwach we flirtowaniu z pielęgniarkami-studentkami-stażystkami udało mi się obkleić kadłub. Klepki to podwójny kartonik, czyli około 0,4 mm, naklejane na zakładkę. Przy stewach są zwężone, by ułożyły się na płasko na styk.

@piotr.karton - wydanie pewnie pod koniec roku (listopad?)

Tak wygląda maleństwo:
[Obrazek: kad_ub10.jpg]

[Obrazek: kad_ub13.jpg][Obrazek: kad_ub02.jpg][Obrazek: kad_ub17.jpg][Obrazek: kad_ub04.jpg][Obrazek: kad_ub05.jpg][Obrazek: kad_ub03.jpg][Obrazek: kad_ub06.jpg]

[Obrazek: kad_ub16.jpg]

Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
Witam po dłuższej przerwie.

Nie łatwe jest życie rekonwalescenta, ale na szczęście palców mi nie operowano, więc po 12 dniach nieróbstwa ustawiłem na pokładzie chyba wszystko, co trzeba...

[Obrazek: hull_15.jpg]

Artyleria na sterburcie jest "schowana" a klapy ambrazur zamknięte, na bakburcie gotowa do salwy.
Do olinowania lawet użyłem nici UNI-Thread o grubości 6/0W (cokolwiek to znaczy).
Wszystkie elementy sklejone w standardzie (z wyjątkiem czarnych - te maluję w ramach ułatwiania sobie życia)

Groszóweczka dla wyobrażenia skali...
[Obrazek: hull15.jpg]

... i aktualny stan...
[Obrazek: hull_12.jpg]
[Obrazek: hull14.jpg][Obrazek: hull_13.jpg][Obrazek: hull_11.jpg][Obrazek: hull_10.jpg][Obrazek: hull_09.jpg][Obrazek: hull_08.jpg]
[Obrazek: hull_07.jpg][Obrazek: hull_06.jpg][Obrazek: hull_05.jpg][Obrazek: hull_04.jpg][Obrazek: hull_02.jpg][Obrazek: hull_01.jpg]
[Obrazek: hull_03.jpg]

Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
Jest moc! Od razu się zagęściło na pokładzie.
Podziwiam olinowanie przy armatach.
Na macie: Kuter D-3, DARDO
Odpowiedz
O! I na tym można by skończyć!!! Na co komu te żagle? Wink
Zakończone: PaK 40 T-20+ZIS-3 Monitor ORP "Wilno" TK-3
W budowie: USS England
Odpowiedz
Lesiu, dokładnie się z Tobą zgadzam, bo dalej to już trzeba mieć zdolności pajęczarskie  Big Grin
Seahorse bardzo mi się podoba Twoja praca PDT_Armataz_01_34 i zdrowia życzę.
Odpowiedz