Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inkscape
#1
Jak w temacie ,sprawa dotyczy programu Inkscape - mianowicie jak zaznaczyć środek obiektu ,aby był widoczny po wydrukowaniu ?
Ktoś wie ? 

Proszę o pomoc . Dziękuję
-U-R-S-U-S-
Odpowiedz
#2
Namaluj cos tam? kropke, krzyżyk, serduszko... cokolwiek: ]
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#3
Dobrze prawisz.
Żeby coś zostało wydrukowane, najpierw musi zostać narysowane. Smile
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#4
Chyba JO, chodzi o to, że jak narysuję np, okrąg, to nie zaznacza się punkt początku promienia. Później wcelowanie jakimś znacznikiem idealnie w punkt jest trudne.

Takie moje zdanie co nie pomoże autorowi  Big Grin
Odpowiedz
#5
Programy graficzne mają tę "umiejętność" układania obiektów względem siebie - w tym przypadku względem środka. Żadne czary Smile
Poza tym, "przyciąganie do obiektów" też to umożliwia. Jest co najmniej kilka sposobów na to. Smile
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#6
Ale według mnie pytanie bardzo zasadne: potrzebuję narysować kilka (naście) kółek różnych i w każdym powinien być zaznaczony środek (by wiedzieć gdzie wbić nóżkę cyrkla).
Oczywiście można zrobić sobie krzyżyk (lub kropkę) i go potem zgrupować, złapać i przyciągnąć do środka kółka i tak kilka (naście) razy - tylko po co? Nie można od razu rysując kółko wymusić na programie wstawiania znacznika środka?

Po prostu bardzo ułatwiłoby to pracę...

Oczywiście nie znam programu Inkscape - to są tylko moje rozważania teoretyczne. Swoją drogą jak bawiłem się kiedyś programami typu AutoCAD to też miałem podobny dylemat...
Odpowiedz
#7
(08-08-2018, 01:44)Lukee napisał(a): Ale według mnie pytanie bardzo zasadne: potrzebuję narysować kilka (naście) kółek różnych i w każdym powinien być zaznaczony środek (by wiedzieć gdzie wbić nóżkę cyrkla).
Oczywiście można zrobić sobie krzyżyk (lub kropkę) i go potem zgrupować, złapać i przyciągnąć do środka kółka i tak kilka (naście) razy - tylko po co? Nie można od razu rysując kółko wymusić na programie wstawiania znacznika środka?

Po prostu bardzo ułatwiłoby to pracę...

Oczywiście nie znam programu Inkscape - to są tylko moje rozważania teoretyczne. Swoją drogą jak bawiłem się kiedyś programami typu AutoCAD to też miałem podobny dylemat...

No ja właśnie o tym.
1. Rysujesz kółko "właściwe".
2. W nim (krzyżyk, kropkę, serduszko, co tam kto lubi).
3. To o czym pisałem, oba powyższe elementy ułożone względem siebie (tu względem środka większego kółka) i gotowe. 
Po wydrukowaniu będzie kółko z zaznaczonym środkiem.


I po stokroć taaak! Nienawidzę, kiedy w opracowaniach kółka nie mają zaznaczonego środka Smile
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#8
Gregory - sęk w tym ,że środek po narysowaniu obiektu zaznacza się automatycznie ,tyle -że po zapisaniu  znika ,nie ma go na wydruku .
Ges - musi być jakiś prostszy sposób .
Obejrzałem kilka filmów  o podstawach ,ale nic o tym nie było .
-U-R-S-U-S-
Odpowiedz
#9
Walcz Smile
Gdybyś używał programu Corel, czy Illustrator to bym Ci pomógł. A tak, to mogę tylko gdybać.
Jednocześnie, podziwiam za chęć pracy narzędziem, które nie ma możliwości wyrównywania obiektów jednym kliknięciem (czy tam skrótem z klawiatury).

Edit:
A jednak się da:
https://www.youtube.com/watch?v=gMWVJeoy9MY
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#10
Nigdy tego programu nawet nie miałem.
Ale 1 leprzy strzał w Y, o to chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=wV1-HNB3-54
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#11
Ges ,ale nie o to pytam -da się i grupować i wyrównać obiekty bo Inkscape to darmowy odpowiednik Corela .
Tylko co z tego ,że sobie zgrupuję i wyrównam naście kół skoro po wydrukowaniu będę musiał szukać środek ,żeby je wyciąć cyrklem ?
Karas to jeszcze nie to ,bo jakby droga  na około -ale blisko tego czego szukam -dzięki .
-U-R-S-U-S-
Odpowiedz
#12
(09-08-2018, 04:05)JO napisał(a): Ges ,ale nie o to pytam -da się i grupować i wyrównać obiekty bo Inkscape to darmowy odpowiednik Corela .
Tylko co z tego ,że sobie zgrupuję i wyrównam naście kół skoro po wydrukowaniu będę musiał szukać środek ,żeby je wyciąć cyrklem ?
Karas to jeszcze nie to ,bo jakby droga  na około -ale blisko tego czego szukam -dzięki .

Tyle, że na filmiku pokazane jest jak łatwo zgrupować krzyżyk (znacznik środka) z kółkiem. W zasadzie po tej operacji wystarczy przyciąć krzyżyk do odpowiednich rozmiarów i już na wydruku będzie znacznik. Można też wcześniej sobie przygotować krzyżyk i tylko kopiując wstawiać pokazanym sposobem do kółek.

Niestety nie jest to eleganckie rozwiązanie ale działa Wink
Odpowiedz
#13
Ponieważ Inkscape nie rysuje "od środka" tylko "od ograniczników".
Jeśli pamiętam dobrze rozmowę z jednym z autorów Inkscape'a - to chodziło o to, żeby w jednym miejscu zebrać wszystko co 'obłe'
Czyli rysujesz prowadnice ograniczające Twój owal ze wszystkich stron i potem od przecięcia prowadnic rysujesz owal.
'Środek' wychodzi Ci z przecięcia linii z naprzeciwległych wierzchołków - i nie widziałem żadnej opcji automatycznie to zaznaczającej ..
Odpowiedz
#14
Witam wszystkich.
Inkscape można zmusić do rysowania obiektów od środka, przytrzymując klawisz "shift" podczas rysowania. A wyrównywać obiekty do ich środków można za pomocą skrótu ctrl+alt+5 (5-na klawiaturze numerycznej)
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  eksport części z rhino do inkscape'a jaceko99 2 4,397 20-07-2015, 09:20
Ostatni post: igoomabrow

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości