Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
#1
Ahoj
Po wielu latach walki udało mi się zakończyć pracę przy moim drugim żaglowcu. Co do samego opracowania, to niestety nie jest ono zbyt udane, pomijam tutaj aspekt merytoryczny, ponieważ nie jestem ekspertem, ale chodzi mi o kwestię czysto modelarskie.
Największym babolem jest poszycie dna, które a zamyśle, ma imitować miedziane płytki zmieniające kolor od ciemniejszego do jaśniejszego. W zamyśle autor najprawdopodobniej chciał, aby ciemny odcień był przy kilu i rozjaśniał się ku górze, ale w praktyce zmianę kolorów umieścił w orientacji pionowej, zamiast poziomej.... W efekcie poszycie wykonane z oryginalnej wycinanki owocuje pięknym pasiastym kadłubkiem.
W moim modelu dno jest pokryte kostkami imitującymi miedziowanie. Kostki te to brystol pomalowany na kolor miedziopodobny. Odpuściłem sobie taśmę miedzianą i imitację nitów - może w kolejnym modelu Smile
Poszycie powyżej części podwodnej, także sprawiło mi sporo problemów - być może to moja wina,- ale poszycie nie chciało się ładnie układać i załamywać zgodnie z krzywiznami szkieletu. Musiałem sporo ponacinać burty, żeby dopasować wszystko do wręg. Te nacięcia zamaskowałem czarnym pasem wykonanym z brystolu - myślę, że wyszło to na plus, ponieważ przeglądając zdjęcia i relacje z budów innych żaglowców da się zauważyć, iż ten "pas" był jakby dodatkową warstwą desek ułożonych na kadłubie właściwym (jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie mnie).
Pokład był w zbyt kanarkowym jak dla mnie kolorze, dlatego został zeskanowany i lekko zmodyfikowany graficznie do koloru bardziej słomkowego, maszty i reje także.
Jak chodzi o żagle i wszelkiego rodzaju linki, to schemat zaproponowany przez autora opracowania jest bardzo uproszczony. Ja posiłkowałem się zdjęciami z sieci, oraz - w późniejszym etapie - schematem zamieszczonym w modelu z Shipyardu. Niestety w momencie kiedy dostałem do ręki ten schemat, część olinowania była już założona i na niektóre zmiany było już za późno. Efekt końcowy jest taki, że na moim Bountym takielunek to radosna twórczość, zapewne nie mająca nic wspólnego z oryginałem... Sposób zawinięcia liny kotwicznej na kołowrocie wykonany zgodnie ze zdjęciami z sieci, w wycinance jest to pominięte.
Armaty i falkonety wykonane całkowicie od podstaw z wykałaczek i brystolu pomalowane czarną Pactrą.
Może to brak moich umiejętności, a może wada opracowania, ale nie umiałem sobie poradzić z szalupą, w taki sposób, aby była ona zadowalająca, jej poszycie się załamywało, nie chciało się schodzić na wręgach i ogólnie szalupa jakaś taka kanciasta wyszła, więc się jej po prostu pozbyłem...

Podsumowując - model zdecydowanie nie dla małych modelarzy - miał być dla mnie poligonem doświadczalnym przed poważniejszymi wyzwaniami, chciałem poćwiczyć na nim techniki podpatrywane w innych relacjach.
Efekt końcowy zawdzięczam w dużej mierze mojemu koledze, (dzięki Ci Szycha), który poratował mnie drugą wycinanką, z której wykorzystałem kilka części, oraz pomalował dla mnie arkusz miedziopodobnego brystolu. Na razie model stoi na podstawce wycinankowej, docelowo będzie zmieniona na drewnianąSmile
Pozdrawiam.

https://naforum.zapodaj.net/8158423be989.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/d77e3e0cbbaf.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/7fde1a4f6f2d.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/51b36a701258.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/7ba2e4aab3c6.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/352fd0b9449b.jpg.html
Odpowiedz
#2
Zdjęć trochę mało a i jakością nie grzeszą chociaż spokojnie można ocenić Twoją pracę...

Mi się ona bardzo podoba. PDT_Armataz_01_34
Kadłub wyszedł Ci bardzo fajnie (przynajmniej na zdjęciach nie widać jakichś wpadek). Gorzej z olinowaniem... Takie jednolite i chyba lekko zbyt grube.
Jak już zmieniałeś kolor pokładu to mogłeś zmienić te kanarkowe wzmocnienia burt Wink 

Przede wszystkim linki do zdjęć zamiast miniaturek ewentualnie całych obrazków trochę psują Twój wpis... Przyjemniej ogląda się galerię zamiast skrótów...

Ale tak czy inaczej skleiłeś fajny modelik.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Sprawę fotek poruszył już Lukee, wiec nie będę się powtarzał. Powtórzę jedynie to, że też podoba mi się Twoja praca  Smile Jeśli model posłużył Ci jako zbiór doświadczeń to myślę, że następny model to już będzie "petarda".

Twoje fotki  Wink

[Obrazek: 8158423be989.jpg]

[Obrazek: 352fd0b9449b.jpg]

[Obrazek: 7ba2e4aab3c6.jpg]

[Obrazek: 51b36a701258.jpg]

[Obrazek: 7fde1a4f6f2d.jpg]

[Obrazek: d77e3e0cbbaf.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] USS Heermann DD-532 Military Model 6/2006 Sprudin 12 2,375 09-08-2023, 11:47
Ostatni post: yogi
  Lxd2, Angraf/Answer 3/2006, 1:25 kilek15 2 2,367 15-06-2021, 12:07
Ostatni post: Andrzej Px48
Shocked [G] Ansaldo A.1 Balilla (WAK 12/2006) Olek 4 2,664 09-03-2021, 12:29
Ostatni post: Olek
Big Grin [G] ORP Jaskółka [Mały Modelarz 3/2000, skala 1:100] Piterkowiec 2 5,559 09-11-2020, 05:41
Ostatni post: Zeppelin
  [G] Wspomnień czar - Polski zamolot szkolny RWD-17 - Mały Modelarz 08/1984 część 3 Bialy 1 1,898 07-12-2019, 11:23
Ostatni post: ZbiG
  [G] Wspomnień czar - Samolot szturmowy Iljuszyn Ił-2 - Mały Modelarz 02/1983 część 1 Bialy 4 3,372 17-12-2018, 08:01
Ostatni post: zdzichu79
  [G] Wspomnień czar - ORP Ślązak - Mały Modelarz 06/1983 część 2 Bialy 0 1,893 12-12-2018, 10:56
Ostatni post: Bialy
Big Grin [G] King George V (wyd. JSC 2006, skala 1:400) Piterkowiec 5 4,719 07-04-2018, 07:31
Ostatni post: Winek
Big Grin Ił-62 [Mały Modelarz 1979] Piterkowiec 17 7,844 29-12-2017, 05:46
Ostatni post: Piterkowiec
Big Grin TS/S "Stefan Batory" skala 1:200, Mały Modelarz 1970 Piterkowiec 18 9,079 06-12-2017, 12:12
Ostatni post: Japończyk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości