Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] ORP Ślązak WAK nr 1/2019
#26
(17-03-2019, 06:25)kokosz napisał(a): Znaczy ja rozumiem chyba ideę (może tylko mi się tak wydaje) klejenia całego poszycia osobno i dopiero nakładania go na szkielet. Zwłaszcza w małym modelu, w którym normalna technika podposzycia tekturowego była by lekką przesadą. Może po prostu chodzi o to, że łatwiej dopasować przez szlifowanie, szkielet do całej skorupy i złożyć do kupy jedno z drugim, żeby nie było żadnych szpar, krowich żeber itp, niż dopasowywać indywidualnie poszczególne elementy do szkieletu. Zresztą nie wiem... Może i obydwie metody są dobre. Trza by spróbować.
No, teraz to musisz się postarać Michał, oczy całego forum są zwrócone na twoje poszycie Big Grin

Ależ oczywiście, że masz rację Smile  właśnie tak fajnie klei się małe modele. Najpierw poszycie potem to wszystko wypełnia się szkieletem. Zresztą przy samolotach bardzo wielu sklejających tak właśnie postępuje.
Chociaż muszę przyznać, że przy montażu któregoś z moich podwodniaków była podobna uwaga: dlaczego robiłem podposzycie jak oklejki sklejałem najpierw (!?), u mnie chodziło o poćwiczenie metody i usztywnienie modelu... Dlatego napisałem, że Michał sam najlepiej wie co mu po głowie chodzi Wink
Odpowiedz
#27
Origami. Pokład z burtami został przyklejony do szkieletu. Dolna krawędź burt nie została przesmarowana klejem – zostawiłem ok. 10 mm niedoklejonej i wolnej przestrzeni, aby móc swobodnie wsunąć skorupę dna.

[Obrazek: DSC17032019_3.jpg]

Między niedoklejoną przestrzeń zostały wsunięte wycięte paski kartonu z niewykorzystanej części wycinanki. Przestrzeń, którą uzyskałem została wykorzystana do wsunięcia poszycia części podwodnej, która dzięki białym paskom nie ma bezpośredniego kontaktu z krawędziami burt i dzięki temu ułatwiając wsunięcie skorupy nie naraża na uszkodzenie delikatnej dolnej krawędzi burt. Po wsunięciu części podwodnej, całość została naciągnięta i delikatnie dociśnięta na uformowany do skorupy szkielet, co pozbawiło braku styku skorupy z wręgami. Etap dopasowania poszycia dolnego do szkieletu został wykonany wcześniej za pomocą podstawki, która nadała odpowiedni kształt. Burty zostały wstępnie sklejone na sucho za pomocą pasków taśmy maskującej. Ten etap nie wymagał użycia kleju – jest to pasowanie na sucho i ułatwi doklejenie burt rufowych wraz z pokładem.

[Obrazek: DSC17032019_6.jpg]

[Obrazek: DSC17032019_5.jpg]

[Obrazek: DSC17032019_2.jpg]

Tak przygotowane na sucho “Origami” poczeka na przypływ większej dawki czasu. Jedyną kwestią montażu jest wybór – iść na łatwiznę i zeszlifować pod kątem dolne krawędzie burt i dokleić na część podwodną, czy wejść w głęboką wodę i przyciąć nadmiar skorupy dna chowającej się pod burtę, dokładnie tak jak planowałem i skleić na styk z burtami. Wszystko zależy od weny i chęci sprawdzenia takiego manewru.

Kolejnym etapem było sprawdzenie newralgicznych miejsc na pokładzie, w którym znajdą się słupki relingów. Tą czynność wykonałem bardziej z przekory do obaw osób, które nie podzielają tego typu wykonania pokładu i burt. Wspominając we wcześniejszym wpisie, albo jeszcze wcześniejszym, po sklejeniu pokładu z burtami klejem BCG, został on usztywniony na krawędzi od strony wewnętrznej klejem cyjano-akrylowym. Następnie poprawiłem dziurki na słupki. Na zdjęciu widać wrażliwe miejsce styku burt i pokładu z włożonymi na sucho słupkami. Chciałbym również rozwiązać wątpliwości dotyczące wzmocnienia pokładu - pod pokładem górnym i dolnym znajduje się przewidziany w wycinance odrysowany wzór z tektury o grubości 1 mm. Jest on węższy o ok. 5 mm, aby nie było trudności z montażem słupków relingów.

[Obrazek: DSC17032019_1.jpg]

Jako, że zdjęcia wykorzystane w relacji są w bardzo dużej rozdzielczości, nie ukryje się przed Wami żadna skucha. Nie będę ich ukrywał i dla lepszej wydajności w budowie kolejnych komponentów, będą one na bieżąco wyłanianie. Jako, że jak wspomniałem kiedyś w jakimś artykule, modelarska sztuka to ciągły wachlarz doskonalenia pasji, szlifowania technik i przede wszystkim czerpania satysfakcji z tego co się zrobiło oraz zarażania tą radością swoje najbliższe otoczenia. Mam nadzieję, że chociaż część z Was w jakiś sposób zainteresowała się polską flotą z okresu II wojny światowej. Błędy, które wynikły z mojej ułomnej walki ze złączeniem poszycia i burt to niedokładne spasowanie burt z pokładem w niektórych miejscach. Wszystko co uważam za nieudolność widać na zdjęciach. Od grona obserwatorów zależy ich interpretacja, a może wyciągnięcie wniosków we własnych modelach, czego życzę Wam, aby było jak najmniej, a radość płynąca ze sklejania była piękną niekończącą się nowelą.
Odpowiedz
#28
No i bajera, jakość poszycia dennego wyszła Ci niemal doskonale. Faktycznie ciężko rozsądzić, czy przycinać czy burty pocienić. Wszystko zależy co będzie Ci łatwiej zrobić. Jeśli burty są przyklejone to wydaje się, że nie pozostaje nic tylko docinanie, hehehehe ale jak to już nie raz pokazujesz, w swoich relacjach, nie wszystko jest takie oczywiste jak by się wydawało.
Cenie za pozytywne podejście, chęci i upór w poszukiwaniu własnej nie utartej drogi.
pozdr: ]

PS, jaka grubość słupków?
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#29
No właśnie chciałem napisać coś w tym stylu, ale Karaś mnie uprzedził. Otóż nie przejmowałbym się Michał na twoim miejscu, bo widać że masz pomysły i to takie, których nikt nigdy wcześniej nie wypróbował. A inni się przyglądają i pewnie mogliby powiedzieć tak, jak Kazik w jednej piosence - Idź przodem. Jak wyjdzie super, to skorzystamy, a jak nie, no to cóż... Twój model, twoje zmartwienie.
Przecież ja też mógłbym sobie spokojnie ciągnąć budowę Burzy z podposzyciem z balsy (które jak sądzę uczyni oklejanie dziecinnie prostym), ale zacząłem robić drugi model i zacząłem to robić inaczej. W sposób, jakiego wcześniej nigdy nie użyłem, bo się bałem. No i (dodajmy) w sposób, który opieram głównie na twoich ostatnich doświadczeniach. Tak że spoko...
Odpowiedz
#30
Pacze, pacze i się napaczeć nie mogę co ty z tym kartonem wyczyniasz :O 
Tak, tak kutra kończę....
Odpowiedz
#31
Przepraszam... Czy dobrze zrozumiałem, że burty są przyklejone do szkieletu z wyjątkiem paska w rejonie styku z dnem??
Wygląda jakby dziobowa część burt w ogóle nie dotykała Twojego podposzycia - widać fałdy...
No chyba, że jeszcze jest nie przyklejona Smile  a tylko na etapie pasowania (?)
Odpowiedz
#32
Michał zajrzyj na skrzynkę prw.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  Nowy regulamin forum obowiązujący od 1 września 2019 dexter 2 2,166 17-08-2019, 07:23
Ostatni post: dexter

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości