Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oświadczenie woli
#1
[Obrazek: oswiadczenie2xp1.jpg]

Jest to indywidualna sprawa każdego z nas. Ale myślę ze każdy powinien się zastanowić czy w krytycznej sytuacji to on zdecyduje co dalej czy jego rodzina.
Jeżeli oświadczenie woli nie zostało podpisane w skutek brak świadomości lub swobody, pozorność, błędu, groźby, podstępu jest ważne pod względem prawnym.
Dodam ze osoby ktore ukonczyły 16 rok zycia mogą to podpisać wczesniej decyduja o tym tylko opiekunowie prawni.


Do pobrania jeżeli ktoś się zdecyduje (do noszenia przy dowodzie osobistym)
http://www.przeszczep.pl/pdf/oswiadczenie_woli_www.pdf
lub
http://www.poltransplant.pl/Download/ow.pdf
[Obrazek: 31667.png]
Odpowiedz
#2
Brawo za temat. Ja już takie cuś mam dawno w portwelu. Jeśli szlag mnie trafi gdzieś, kiedyś to nie będę potrzebował mego zacnego wnętrza.

Zachęcam również do oddawania krwi. Potrzeba bardzo dużo krwi... Jeśli ktoś się waha, to już nie mówię tych czekoladach, i innych fantach ale powiem jedną ważną rzecz. Jak oddasz krew to nie wiesz kto ją dostanie ale masz świadomość, że w ciągu kilku godzin lub dni uratowałeś komuś życie. Dla mnie no comment.
Dziwię się tym, którzy nie mają zdrowotnych przeszkód, że nie oddają. Może kiedyś Ty, Twoa żona/dziewczyna lub Twoje dziecko będziejcie jej potrzebować...

Najlepsza w życiu donacja jaką przeżyłem to była na Przystanku Woodstock w 2007 roku. Myślę, że wiadomo o co chodzi :mrgreen: :wink:


Dodam jeszcze, że to oświadczenie woli można zdobyć pisząc maila do nich - przysyłają kilka sztuk.





Warto dzielić się życiem...
Odpowiedz
#3
Mozna tez poprostu samemu wydrukować, ja oswiadczenie woli mam przy sobie od ok 1.5 roku ale to nie jest wazne.
Krew jest ważna powiem tylko tyle ze na jedna jednostke osocza potrzeba srednio 4-6 jednostek krwii od dawców. A to TYLKO 1 jednostka osocza!!
Wiem co mowie bo wiaże przyszlośc ze służba zdrowia Wink
[Obrazek: 31667.png]
Odpowiedz
#4
Popieram cel umieszczenia tej informacji na forum.

Ja również jestem zdecydowany nie kłaść się w komplecie do piórnika, bo i po co będę robaki żywił, a może dzięki mojemu fragmentowi ktoś będzie dłużej cieszył się widokiem świata.
Odpowiedz
#5
Popieram akcję rękami i nogami :-D Jednak, Panowie, nie zapomnijcie odpowiednio wyedukować swojej rodzinki, ponieważ to ona podejmuje ostateczną decyzję. Ściślej rzecz ujmując mimo posiadanego kwitu może nie pozwolić na pobranie organów :-)

Poza tym kilka słów o oddawaniu samej krwi. Jeżeli któryś z Was zamierza oddawać juchę niech pamięta o suplementacji żelazem (czerwone mięcho :-) ) oraz by nie robić tego za często - mimo wszystko prowadzi to do nadkrwistości...

Cytat:na jedna jednostke osocza potrzeba srednio 4-6 jednostek krwii od dawców.

Nieprawda kolego. Osocze wyizolowuje się z oddawanej wcześniej krwi pełnej JEDNEGO dawcy i podaje jako odrębny preparat. Tak jak koncentrat czerwonych krwinek czy płytki. No, chyba ze dawca chce oddać tylko osocze :-)
Poza tym nigdy, no może poza transfuzją wymienną u noworodków, nie przetacza się choremu pełnej krwi. To jest zwyczajnie niemożliwe :-) bo banki krwi jej po prostu nie mają.

Pozdrawiam!!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#6
z jednej jednostki krwii w pełnym skladzie morfotycznym (450ml) wyizolowujesz krwinki, płytki, i osocze ale zeby otrzymać 1 jednostke osocza "zdatna" to podania potrzeba 4-6 jednostek krwii w pełnym skladzie.
I osocze nie musi pochodzic od jednego dawcy....
Zreszta to w tym temacie nie jest najwazniejsze :wink:

Rodzina faktycznie moze sie niezgodzić, pomimo oswiadczenia woli ale dlatego jest tam zdanie "...ktorzy w krytycznym momencie winni ja uszanowac" i najczescie to robia...
[Obrazek: 31667.png]
Odpowiedz
#7
Z 450ml krwi pełnej z 53ml antykoagulantu można uzyskać 200 ml = 1 jednostka osocza i 313 ml = 1 jednostka koncentratu krwinek czerwonych. Osocza tez nie powinno się mieszać. Z tą zgodą rodzinek też często różnie bywa :-) Pozostawmy jednak te problemy stacjom krwiodawstwa i transplantologom :-)

Jak sam pisałeś nie to jest najważniejsze :-)

Cieszę się że ten temat został poruszony :-)

Pozdrawiam!!!



Pozdrawiam!!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#8
Cytat:(...)oraz by nie robić tego za często - mimo wszystko prowadzi to do nadkrwistości...

Tu się nie zgodzę. Można oddawać co dwa miesiące mężczyźni i co trzy miesiące kobiety (najoptymalniejsze terminy). Oddałem już ok 11 litrów (od 2002 roku) i czuję się co raz lepiej Wink Ale fakt, można se czasem jakąś przerwę zrobić np w wakacje.
Szkoda tylko, że poprzedni rząd zabrał kilka ulg dla HDK...
Odpowiedz
#9
Byłem w tym kończącym się teraz tygodniu oddać krew w Autobusie który w każdą środę stacjonuje w miesie odległym 14 km od mojej miescowości. Namówił mnie kolega z pracy, pierwszy raz oddawałem krew, i będę nadal bo mogę pomóc ludziom w trudnej sytuacji. Gdyby ktoś z nas uległ jakiemuś cieżkiemu wypadkowi, też by jej potrzebował. Mogłem oddać tylko 450 ml krwi ale na ulotce było napisane ze można tez więcej chyba 600 ileś ml. Nawet nie bolało, myślałem że bęzie o wiele gorzej..

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#10
Cytat:Mogłem oddać tylko 450 ml krwi ale na ulotce było napisane ze można tez więcej chyba 600 ileś ml
Można oddać tylko 450ml jednorazowo - to optymalna ilość utraconej krwi dla dawcy. Brawo, że się odważyłeś :grin:
Odpowiedz
#11
Nom i mam taki zamiar nadal to robić... mogę przecież uratować kogoś życie.

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#12
Ja też od jakiegoś czasu zdaję krew. Bo poza ratowaniem życia (kiedyś też miałem transfuzję) zawsze to wolny dzień od pracy i można dłużej pokleić, a czekolady się napakować :mrgreen: Żarty, bo nie dlatego to robię. Ale do dawstwa szpiku to już tak przekonany nie jestem...
Aha, a jakie ulgi cofnięto dla dawców? W ogóle jakie były kiedyś a jakie są teraz? Bo ja to dopieo się dowiaduję o czymś takim...
Odpowiedz
#13
Kolego pamiętam że kiedyś gdy musiałeś dojechać do punktu w którym oddaje się krew z innej miejscowości to zwracali koszty dojazdu. Niektórzy np. oddając krew w wojsku mieli dłuzsze i częstsze przepustki... itp teraz jest już chyba inaczej

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#14
Cytat:Kolego pamiętam że kiedyś gdy musiałeś dojechać do punktu w którym oddaje się krew z innej miejscowości to zwracali koszty dojazdu. Niektórzy np. oddając krew w wojsku mieli dłuzsze i częstsze przepustki... itp teraz jest już chyba inaczej

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36

Kasę oddają. Tylko różnie. W jednym mieście mi dają za całą podróż, w innym mieście tylko za powrót a w mieście oddalonym od mojego o ok 240 km Cool (miałem kaprys oddania krwi na wakacjach :grin: ) nie chcieli mi nic dać.
Odpowiedz
#15
Odświeżam temat. Są wakacje i tym samym wzrasta zapotrzebowanie na krew a rezerw praktycznie brak.
Chuck Norris potrafi okopać się w wodzie...

[Obrazek: sig,313269,7,1,4,1,11111101000000000000,1,___.jpeg]

[Obrazek: 181f3d86b992ab6b.png]
Odpowiedz
#16
Dlatego też w zeszłym tygodniu kolejne 450ml mojej krwawicy powędrowało dla potrzebujących tego życiodajnego płynu.

Razem będzie już ponad 16 litrów...
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#17
O samym oddawaniu krwi wiele myślałem i już wiele razy oddawałem. Jednak nie wyobrażam sobie oddawania np. wątroby po śmierci. Nie żeby było coś z nią nie tak. Po prostu wolałbym ją mieć - mimo, że już by się nie przydała.
Odpowiedz
#18
A po co Ci watroba w tym ponoc lepszym swiecie ? Tam nie pija,a jak czarny szaman powiada tylko dusza idzie do nieba.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości