Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Włoszczyzna, czyli Macchi MC.202 "Folgore" z Design'u
#1
Witam i zapraszam do obejrzenia galerii samolotu Macchi MC. 202 „Folgore”.
[Obrazek: mc202_000.jpg]

[Obrazek: th_mc202_1.jpg] [Obrazek: th_mc202_2.jpg] [Obrazek: th_mc202_3.jpg] [Obrazek: th_mc202_4.jpg]
[Obrazek: th_mc202_5.jpg] [Obrazek: th_mc202_6.jpg] [Obrazek: th_mc202_7.jpg] [Obrazek: th_mc202_8.jpg]
[Obrazek: th_mc202_9.jpg] [Obrazek: th_mc202_10.jpg] [Obrazek: th_mc202_11.jpg] [Obrazek: th_mc202_12.jpg]
[Obrazek: th_mc202_13.jpg] [Obrazek: th_mc202_14.jpg] [Obrazek: th_mc202_15.jpg] [Obrazek: th_mc202_16.jpg]
[Obrazek: th_mc202_17.jpg] [Obrazek: th_mc202_18.jpg] [Obrazek: th_mc202_19.jpg] [Obrazek: th_mc202_20.jpg]
[Obrazek: th_mc202_21.jpg] [Obrazek: th_mc202_22.jpg]

Model wydany przez Design, gdzieś w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (nie znalazłem dokładnej daty) i opracowany przez pana Janusza Olesia. O stopniu skomplikowania opracowania niech świadczy ilość rysunków montażowych – 3 (trzy!), o jeden za mało (brakuje rysunku kółka ogonowego – musiałem coś wymyślać, i nie wiem czy jest sklejone poprawnie). Graficznie jak na dzisiejsze standardy jest słabo – model wydrukowany trzema kolorami plus czarny, plamy kamuflażu mają ostre przejścia, brak herbu w środku krzyża na stateczniku pionowym i takie tam drobiazgi. Spasowanie części modelu: tu jest różnie, są elementy które pasują tak sobie (np. 3 przednie segmenty kadłuba, wręgi chłodnicy pod skrzydłami samolotu i elementy osłony kabiny), inne pasują nad wyraz dobrze (oprofilowanie przejścia skrzydło-kadłub wymaga tylko niewielkich korekt, rynienki pod km-y, łączenie trzeciego z czwartym segmentem kadłuba-pasowalność wręcz doskonała). Model posiada także kilka błędów merytorycznych, te które wychwyciłem to: jednakowa długość skrzydeł, podczas gdy lewe powinno być dłuższe, zły kształt garbu za kabiną pilota – pomiędzy garbem a osłoną kabiny były szczeliny, które umożliwiały pilotowi obserwacje do tyłu (ten błąd próbowałem poprawić), za długie o jakieś 7-8 mm golenie podwozia głównego (ten także próbowałem poprawić, ale przy wklejonych goleniach nie do końca się to udało). I na koniec błędy sklejacza: plamy po CA w kilku miejscach i nie wychwycenie w porę za wysokich goleni podwozia. Jest ich oczywiście więcej, ale nie są już tak bardzo widoczne.
Model był psiknięty na płasko lakierem błyszczącym DUPLI-COLOR i na koniec matem Craft-a. Po tej operacji w jednej z rynienek (więcej) i na łopatach śmigła (mniej) wylazł biały osad (za dużo lakieru). Kolejne psiknięcie śmigieł w znaczący sposób zniwelowało osad, rynienki pomalowałem czarnym matem Humbrola.

Na koniec dodam, że model sklejał mi się bardzo dobrze i dał mi dużo, dużo radochy, dawno już nie miałem takiego parcia na matę jak przy tym modelu, aż żal że już sklejony!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#2
  Jako rzekłem: i modelik i zdjęcia - wspaniałe. "Błędy", które byłeś uprzejmy nam wskazać zupełnie nieistotnymi dla wyglądu modelu są.
  Moje gratulacje. I uznanie.
                      - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#3
Skrytoklejca  >Sad. Cudaki  z makaronu skleja,a na zebrania nie przychodzi.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#4
Wspomnień czar...  :mrgreen:

Również mam ten model w swoich zbiorach. Kleiłem go tuz po jego ukazaniu się.
Z tym że był to okres klejenia, gdy błędy, które Tuco tu wymieniłeś, wcale mi nie przeszkadzały.
Co więcej - przeszkadzało mi "słabe" uzbrojenie samolotu, więc dorobiłem tak, by w kazdym skrzydle było po 3 (!) lufy. Było ostrunio.
Ale jak dzisiaj patrzę na niego to wywołuje miłe wspomnienia.

Pięknie go skleiłeś Tuco.
Przyjmij gratulacje  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#5
Piszesz, że model graficznie jest słaby jak na dzisiejsze standardy ale tak ładnie, czysto sklejony naprawdę cieszy oko i przyciąga uwagę. Jak dla mnie super. Pięknie sklejony model  :milbravo:  :milbravo:
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#6
Gratulacje, bardzo ładnie sklejony model, praktycznie nie widać, że były jakieś problemy Smile Przyznam, że brakuje teraz takich opracowań, które nie są nadmiernie zdetalizowane, sklejają się szybko i potrafią cieszyć oko.
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz
#7
Bardzo dziękuję za tak ciepłe przyjęcie modelu.
Zbigu, nie do końca się z Tobą zgodzę – podwozie skleiłem najpierw zgodnie z projektem i model z zadartym nosem wyglądał jakoś groteskowo. Nie dawało mi to spokoju, więc poprawiłem, że się model przy okazji nie rozleciał to już zasługa podklejek, w które olbrzymia większość elementów jest zaopatrzona – dzięki Twoim radom.
Prezesie, poprawię się
Aro, dawaj foty Twojego Włocha!  :mrgreen:
Wrajcik, nie chciałbym być źle zrozumiany, napisałem swoją opinię na temat projektu i grafiki, ale w żadnym wypadku nie było to narzekanie, takie dwadzieścia lat temu były modele i już, zabierając się za nie trzeba się liczyć z ich wadami. Te drobne mankamenty w zupełności mi nie przeszkadzały przy klejeniu, ważna była czysta, zwierzęca wręcz przyjemność z klejenia, a że coś tam trzeba było dociąć czy doszlifować to tylko element tej przyjemności!
Luke, tak brakuje takich prostych i efektownych tematów, które przeciętny modelarz skleja szybko – mi sklejenie Macchi zajęło ponad cztery miesiące  :oops:  :mrgreen:
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#8
Chociaż opracowanie leciwe, to modelik świetnie się prezentuje.  :milbravo:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] RWD-14 Czapla; Design; 1:33 kilek15 2 1,377 06-02-2023, 01:10
Ostatni post: Tuco
  Mercedes L3000 po tuningu (czyli Hot Rod) Master 117 1 1,375 24-12-2022, 09:35
Ostatni post: Lukee
  [G] 3/5 Planu "Worek" 1:200 czyli OORP Wilk, Ryś, Żbik Modelarstwo Okrętowe Bialy 7 2,698 08-06-2021, 05:41
Ostatni post: Winek
  [G]Macchi M.C. 200 Saetta - Modelarstwo Kartonowe zbin 14 11,476 29-04-2020, 07:17
Ostatni post: zbin
  [G] „Kleine Werft” czyli zbudowałem małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 35 12,828 19-04-2020, 08:50
Ostatni post: yogi
  Okręt Pogranicza, czyli OP-204, GPM Tomasz K 8 4,819 06-06-2019, 09:39
Ostatni post: radzias
  Beep, czyli Dodge WC-51 z Modelika cotlet 14 6,910 13-10-2017, 05:56
Ostatni post: cotlet
  [G] U-booty typ II czyli stado wilczków 1:400 Bialy 2 2,898 20-04-2017, 09:57
Ostatni post: Japończyk
  [G] Flutto Tritone czyli Nurkujący Makaroniarz 1:400 Bialy 3 3,212 04-04-2017, 10:16
Ostatni post: yogi
  Jeż bojowy II RP czyli ... TKS krys 8 4,713 15-01-2017, 08:14
Ostatni post: łosiu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości