Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drezyna Tatra
#1
Witam
Chciałbym zwaloryzować model Tatry z GPM, ponieważ tamto malowanie mi nie w oko. A chciałbym także pobawić się z nitowaniem.
Poszukuję schematów malowań drezyn (najlepiej jednobarwne), zastanawiałem się czy Tatry nie były też malowane na zielono jak wiele polskich maszyn?

Czekam na odpowiedzi i z góry za nie dziękuję,
pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Siemanko Mihu!
Nic konkretnego nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć ale na początek proponował bym Ci przekopanie forum Odkrywca.pl i ew. podpytanie ludzi z tamtego forum.
W tej materii(pojazdy WP z tamtego okresu) to największa znana mi skarbnica wiedzy :wink:
Co do "zieleni" czas najwyższy skończyć z fałszywym przekonaniem, o "zielonym" malowaniu polskich maszyn....
Nie mam pojęcia skąd te bzdury... najstarsze znane mi ich źródło to plastikowy 7TP Spójni/Mirage Hobby w którym instrukcja sugerowała Humbrola 117 :ble:
Otóż wozy bojowe w II RP NIE były! malowane na "zielono" ( tylko niektóre FIAT'y-508, sanitarki FIAT-614 i wcielone cywilne wozy mogły być zielone)
Większość sprzętu była malowana farbą ochronną wg. PNW Uzbr.Chem.12,19 i 54 czyli ugier z umbrą w stosunku 2:1 rozprowadzone w pokoście lnianym....co dawałoby kolor bardziej brązowo-oliwkowy/khaki niż "zielony"
Odpowiedz
#3
Cytat:co dawałoby kolor bardziej brązowo-oliwkowy/khaki

Właśnie chodziło mi o "polish khaki", jednak modele wydawane bardziej podchodzą do zieleni. I stąd ten błąd.
Dzięki poszperam na tej stronce.
Odpowiedz
#4
[OOC]
Odnośnie malowanie - znane jest zdjęcie jednego z prototypów 7TP w całości pomalowanego na zielono-oliwkowy.
Ale to jest jedyny znany przypadek.
Odpowiedz
#5
Mógłbyś mi podesłać to zdjęcie albo na forum wrzucić?
Skoro był to prototyp to tym bardziej był pomalowany jedynie farbą ochronną
Odpowiedz
#6
Zdjęcie to - a właściwie dwa zdjęcia, z przodu i z tyłu - jest zaprezentowane w Monografii 7TP.
Jest rysunek i na następnej stronie owe zdjęcia.
Odpowiedz
#7
Wojtku, jeżeli to nie są zdjęcia H.Jaeger'a, a na pewno nie są.... to na 99% jest to malowanie wg. PNW a tego 1% niepewności nikt nie jest w stanie niestety nam jednoznacznie określić jako "zieleń" Jak mniemam zdjęcia wraz z opisami, pochodzą ze zbiorów śp. Janusza Magnuskiego, co także przemawiało by na korzyść malowania regulaminowego...
Odnośnie samego koloru farby ochronnej trzeba by Grendela podpytać czy coś w końcu sensownego namieszał :wink:
pozdrawiam
J.
Odpowiedz
#8
Hmm ...
Zdjęcia pochodzą z kolekcji J. Magnuskiego i przedstawiają wóz o nr rej. 1595
Prototypu z modelową wieżą Boforsa, jeszcze bez "niszy" na radiostację.
Odpowiedz
#9
Ha! tak myślałem....
czyli przebudowany VAU-33 (PZInż-120) tzw."Smok" no to najprawdopodobniej jest w malowaniu "warsztatowym"
PS: nisze na radiostacje 2N/C pojawiły się dopiero pod koniec 1938 roku
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Muzeum TATRA VERGIL25 3 4,476 25-03-2017, 04:25
Ostatni post: rs82
  [Szukam/zdjęcia i rysunki] drezyna pancerna BD-41 max 0 1,904 30-09-2011, 06:39
Ostatni post: max

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości