Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podstawy
#1
Witam wszystkich. Dopiero zacząłem zabawę z modelarstwem papierowym, i mam kilka pytań. Mianowicie, jakiego kleju używać? Aktualnie przesiadłem się z Vicola na Kropelkę, Vicol strasznie moczył mi papier. Oraz też chciałbym wiedzieć jak radzicie sobie z małymi elementami, i czym je wycinacie. Wszystkie propozycje modeli z którymi początkujący da sobie radę mile widziane. :wink:

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Exc, witamy na forum,
Z kropelką to raczej nie bardzo kleić papier do papieru bo potem brzydko to wygląda.
Kleje to temat rzeka i w jednym wątku to nie da się tego wszystkiego opisać. Wikol jest dobrym klejem jeśli stosujesz z umiarem, jedynie do dużych elementów jest bardzo trudnym klejem. Ja osobiście polecałbym kleje typu Butapren lub typy Hermol (sam Hermol nie jest już produkowany ale można znaleźć podobne)

Co do małych elementów to też jest temat rzeka. DO wycinania małych elementów używa się nożyków i "dziubiemy" wzdłuż linii raz po razie

Ja też robię błędy. Rzeczą ludzka jest błądzić, rzeczą głupców trwać w błędzie.
Odpowiedz
#3
Możliwości jest wiele. Poczytaj to forum jak i inne o zbliżonej tematyce. Zazwyczaj używa się różnych kleideł w zależności co chcesz osiągnąć. Ja na przykład używam Butapren do podklejania elementów na tekturę (nie powoduje zwichrowań) i tam gdzie nieodpowiedni jest klej wodny np. Vikol. Używam tez od niedawna tzw. BCG czyli Brand Clear Glue czyli wodny klej biurowy - głownie do drobnicy ale nie tylko. Przydaje się też klej typu Kropelka lub cyjanopan który wiąże błyskawicznie. Jakie inne rzeczy ci będą potrzebne doczytasz jak poświecisz troszkę czasu na tym forum. Ja tak zrobiłem. Pozdrawiam!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Odpowiedz
#4
Witam,

Podłącze się do tego tematu, gdzie można kupić klej BCG i jaka jest jego nazwa handlowa i w jakich konkretnych sklepach można go zakupić?
§ 1. Nie wiem.
§ 2. Nie znam się.
§ 3. Zarobiony jestem.
§ 4. Lub czasopisma.
Odpowiedz
#5
jacekkudla, klej BCG* to klej w płynie , można go kupić w sklepach papierniczych.
Aha te kleje mają niebieskie zakrętki , nie Kupuj takich po 50gr ,bo są nic warte Smile

BCG* - BRAND CLEAN GLUE

Jest jeszcze inna nazwa tego kleju , tylko że ją zapomniałem , później napiszę .
Odpowiedz
#6
Exc, pytania jakie zadałeś to faktycznie temat rzeka.
Ja mam taką propozycje, powiedz co chcesz kleić, ktoś napewno podpowie Ci jakiś prosty model na początek. Rozpocznij relacje i w miare postępów zadawaj nasuwające się pytania. Nie pozostaną one bez odpowiedzi a Ty powoli się ze wszystkim oswoisz. Polecam też czytanie ukończonych relacji. Ja robiłem to jakieś dwa tygodnie zanim wziąłem się za model po 8-śmio letniej przerwie :mrgreen:
Jest w nich więcej dobrych rad i pomysłów niż może się wydawać :wink:

Pozdrawiam
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#7
msegen, prawdziwy BCG często jest właśnie po 54 grosze od sztuki i ma co najmniej 5 kolorów nakrętek: zielone, czerwone, żółte, niebieskie i pomarańczowe, tak więc to co piszesz jest trochę nieprawdziwe Smile
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#8
msegen, Brand Clear Glue. Polecam te za kilkadziesiąt groszy, nie polecam droższych. Odradzam kleje w płynie Herlitz i inne "markowe". kopajt, mam z żółtą, zieloną, czerwoną i niebieską nakrętką - gdzie zdobyłeś z pomarańczową? ;-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#9
Wczoraj z pół godziny w carrefour-ze szukałem, nie znalazłszy dziś postanowiłem szukać dalej w innej lokalizacji Tongue
§ 1. Nie wiem.
§ 2. Nie znam się.
§ 3. Zarobiony jestem.
§ 4. Lub czasopisma.
Odpowiedz
#10
A nie pytałeś w pierwszym lepszym kiosku o klej do papieru w płynie?
Chuck Norris potrafi okopać się w wodzie...

[Obrazek: sig,313269,7,1,4,1,11111101000000000000,1,___.jpeg]

[Obrazek: 181f3d86b992ab6b.png]
Odpowiedz
#11
Idź do papierniczego i poproś o klej wodny, nazwa BCG jest dla sprzedawców niezrozumiała.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#12
Witam!

Ostatnio klei ten widziałem w Leclercu. Ceny niestety nie pamiętam

Pozdrawiam Tegwoj
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#13
Kupiłem w kiosku njazwyczajniej na świecie, tylko te warszwskie ceny Tongue 2zł za sztuke i jak wół napisane Brand Clear Glue SmileSmile
§ 1. Nie wiem.
§ 2. Nie znam się.
§ 3. Zarobiony jestem.
§ 4. Lub czasopisma.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości