Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klej Omnipren
#1
Witam wszystkich  PDT_Armataz_01_34
Zamierzam wrocic do kartonowek po 7-8 latach nie klejenia, w takim razie zaczalem czytac fora zeby wiedziec co sie zmienilo. Zmiany sa w niektorych dziedzinach. Poszedlem do Praktikera i stanalem przed wyborem kleju. Wybor ogromny. Kiedys kleilo sie butaprenem, szewskim i cyjanoakrylem. Teraz kazdy producent ma wlasna wersje tych klejow plus doszly kleje Pattex, UHU, BCG, polimerowe, introligatorskie...Zaczynam sie troche orientowac, ktore sa do czego przeznaczone czytajac rozne fora. Sam na probe kupilem introligatorski od dragona, uniwersalny wamodu, kropelke oraz kompletna dla mnie nowosc - Dragon Omnipren, ktory skusil mnie niska cena (najtanszy klej w tubce dragona; tanszy od butaprenu, wikolu, polimerowego czy obuwniczego).

http://www.dragon.biz.pl/product.php?cat...tem_id=319

Sprawdzilem go poki co na szybko i chcialbym podzielic sie spostrzezeniami.
Sprawdzilem konsystencje - pasta o kolorze ciemnego bezu, ktora smierdzi. Klej jest gesty, gestszy od butaprenu.
Posmarowalem karton - schnie w miare szybko (mniej wiecej jak poliuretany) a raczej pasta staje sie coraz twardsza. Pelna twardosc osiaga zapewne jak wiekszosc klejow po kilku godzinach.
Proba 1 - posmarowalem tylko jeden element, poczekalem chwile i docisnalem drugi. Ladnie trzyma.
Proba 2 - posmarowalem oba elementy, tak samo. Klej ladnie lapie.
Mozna go tak samo jak butapren ladnie sciagnac wykalaczka z resztakami przyschnietego kleju. Na pewno wadami jest zapach oraz kolor, mozna pobrudzic model.

Klej ogolnie podobny do butaprenu (ciemny kolor, smrod), tylko lapie szybciej niz butapren i mozna smarowac tylko jeden element, a nie jak w przypadku butka oba i czekac te 5-10 min. Na pewno nie nadaje sie do klejenia wiekszych powierzchni z powodu szybkosci schniecia.

Zalety:
- tanszy (cos 3.50) zamiennik klejow poliuretanowych, ktore moga tworzyc mokre plamy na kartonie
- gesta konsystencja
- mocna, elastyczna spoina
- schnie szybko, lecz mamy troszke czasu na skorgowanie elementow

Wady:
- zapach
- mozemy pobrudzic model
- moze byc za gesty dla niektorych

Ktos mial jakies wieksze doswiadczenia z tym klejem??
Odpowiedz
#2
Ja akurat używam kleju firmy Dorex idealny na moje wymagania tubka 1,90 .
Hmmm pokazywałem go w mojej relacji Focke Wulfa 190D od Hala
Polecam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Klej Butapren LAB Raven 7 1,670 22-02-2023, 01:00
Ostatni post: 970
  klej Butapren btomko 4 3,450 21-04-2019, 12:20
Ostatni post: kajym
  Odwieczne pytanie modelarza, Jaki klej? neuropathic 99 47,879 05-10-2016, 08:31
Ostatni post: Lukee
  Klej w sprayu undertow 5 5,606 16-07-2014, 01:12
Ostatni post: zetpt
  Pytanie - Klej szkolny Magic pmarcin 43 24,688 10-03-2009, 10:36
Ostatni post: Andy
  Klej Congestus 2 3,459 22-02-2009, 02:48
Ostatni post: Darek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości