Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Retusz T-27 Modelika
#1
Tak na wstępie - witam wszystkich. Jakiś już czas czytuję sobie to forum, i mnie złapało żeby coś zlepić:] W karton się bawiłem lata temu, co skończyło się kupą popsutych modeli :] Się przewinęły: ORP Burza (chyba) - nieskończony, Rudy - nawet, Apacz - popsuty, Błyskawica - zginął cały numer małego modelarza, Nighthawk od AH (to było niedawno)- nie skończony, cały MM z miesiąca gdzie był JU-87 - popsute wszystko, i chyba Avro Lancaster nie skończony. Coś tam sklejać umiem, ale bardzo początkujący, i tu właśnie moje pytanie.



Zamierzam poskładać T-27 z Modelika - prosty, łatwy i przyjemny, a przede wszystkim mały - duża szansa że go skończę. W żadne udziwnienia typu nity itp bawić się narazie nie będę - lepiej model skleić dokładnie i estetycznie, co - miejmy nadzieję - się mi uda. Zamierzam zrobić tylko retusz krawędzi. Pytania są takie - czy ktoś retuszował pastelami, i co z tego wychodziło? Może zna ktoś numer humbrolki tego koloru? I ogólnie, co polecacie? Akwarelki, humbrolki, jakieś akryle?
Odpowiedz
#2
Tutaj napisałem kilka słów o retuszowaniu tego modelu:

http://www.papermodels.pl/topics1/relacj...2-vt81.htm


Mimo wszystko polecam samemu wymieszać kolor z temper...
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
Mnie się coś wydaje ze wymieszanie dobrego odcienia przerasta moje mozliwości. A tym bardziej wymieszanie tego odcienia kilka razy tak samo. Ale pactra A-34 - tym jestem zainteresowany bardziej. Szczególnie że i kolor pasi, i akwarelka, więc żaden rozpuszczalnik nie jest mi potrzebny. Nie pogryzie się pactra z klejem?
Odpowiedz
#4
Cytat:Mnie się coś wydaje ze wymieszanie dobrego odcienia przerasta moje mozliwości.
A próbowałeś już, że tak sądzisz? Do uzyskania koloru podobnego do koloru wycinanki wystarczy zmieszać jako podstawowy kolor żółty z odrobiną czarnego i korygować czy to brązem czy to zielenią lub jeszcze innymi barwami podstawowymi.
Cytat:A tym bardziej wymieszanie tego odcienia kilka razy tak samo.
Mieszasz tylko raz i w razie potrzeby użycia dodajesz do wyschniętej tempery odrobinę wody i malujesz.
Cytat:Ale pactra A-34 - tym jestem zainteresowany bardziej. Szczególnie że i kolor pasi, i akwarelka, więc żaden rozpuszczalnik nie jest mi potrzebny.
Z tego co wiem to Pactra jest farbą akrylową nie akwarelą. A z pasowalnością gotowych odcieni jest różnie.
Cytat:Nie pogryzie się pactra z klejem?
A jaki klej masz na myśli, bo z reguły nie powinno nic się stać.
Odpowiedz
#5
Cytat:A próbowałeś już, że tak sądzisz?

Nie, ale z plastyki byłem kiepski:]

Cytat:Mieszasz tylko raz i w razie potrzeby użycia dodajesz do wyschniętej tempery odrobinę wody i malujesz.

Tempery na oczy nie widziałem, więc nie wiedziałem jak sie tym maluje.

Cytat:Z tego co wiem to Pactra jest farbą akrylową nie akwarelą. A z pasowalnością gotowych odcieni jest różnie.

Mój błąd. O czym innym myślałem, co innego napisałem. Co do pasowalności jestem jakoś dobrze nastawiony, bo w końcu to: 1) pierwszy model, więc cudów się nie spodziewam, 2) tylko krawędzie, więc i tak nie za wiele widać, 3) za 2 pactry dam 7 zeta, a i szara i oliwkowa się przyda. Tempery raczej nie, i nie wiem ile kosztują.

Cytat:A jaki klej masz na myśli, bo z reguły nie powinno nic się stać.

BCG/hermol. Nigdy z BCG nie miałem styczności, ale ludzie chwalą i sklejają, więc pewnie i ja się mogę nauczyć. A polimerowy to w ostateczności. Że BCG klei dobrze to już słyszałem. Ale obawiam się co będzie jak się bcg spotka z farba. Ale to już sobie przetestuję.
Odpowiedz
#6
Tempery w ilości 10 kolorów kosztują ok. 19 zł, a wystarczą na lata Smile
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dobór farbek do Emden z Modelika nr 23/06. fishbed 3 3,511 30-08-2014, 09:42
Ostatni post: fishbed
  Doradźcie jaki retusz przemek1 1 2,078 11-02-2013, 03:10
Ostatni post: Dombeer
  Retusz - co to ? jak go wykonywać ? Bartek268 6 3,346 20-10-2012, 12:03
Ostatni post: bonk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości