Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[pytanie] Pojęcie modelu standardowego
#1
Czytając przeróżne relacje z budowy zauważyłem, że wielu z Was używa stwierdzenia "wykonanie w standardzie modelu". O co tak naprawde chodzi? Gdzie leżą granice pomiędzy walorką a standardem. Szczególnie interesują mnie te granice w modelach okrętów. Czy trasowanie min. podładu to już walorka?
Odpowiedz
#2
Standard jest do tego momentu gdy do modelu używasz części tylko tych które są w wycinance (lub przewidziane przez autora jako dodatkowe, np. metalowe uchwyty) i nie malujesz modelu (oprócz oczywiście retuszu). Czyli można nawet wybijać nity z zapasu koloru, retuszować i naklejać... Gdzieś ktoś mówił ze na jakimś konkursie jakiś modelarz miał jakiś model jakiegoś budynku i użył drugiego egzemplarza wycinanki z którego powycinał pojedyncze cegły i przykleił na swój model. I to był standard też :razz:

Więc trasowanie, a nawet nacinanie np. płyt pancernych jes całkiem normalne :grin:
Odpowiedz
#3
Cytat: Gdzieś ktoś mówił ze na jakimś konkursie jakiś modelarz miał jakiś model jakiegoś budynku i użył drugiego egzemplarza wycinanki z którego powycinał pojedyncze cegły i przykleił na swój model. I to był standard też :razz:

Dokładnie ja sam osobiście to napisałem i wciąż się z tym zgadzam :mrgreen: a chodziło o model pałacu Linderhof Sławomira Grzesika na zeszłorocznych zawodach w Goleniowie
Odpowiedz
#4
Ja tam za bardzo nie znam się na zasadach oceniania modeli i podziału ich na kategorie standardu i walorki, ale. Wydaje mi się że model w standardzie powinien być wykonany tylko z jednego egzemplarza, a nie z dziesięciu, i dokładnie sklejony tak jak opisane jest to w wycinance. Według mnie jakieś trasowania linii czy dorabianie śrub z zapasu to już nie jest standard, chyba że w opisie budowy wspomniana jest taka możliwość. Ale to tylko moje osobiste zdanie, znając życie na konkursach jest zupełnie inaczej.
Czołgista!
Odpowiedz
#5
Cytat:Wydaje mi się że model w standardzie powinien być wykonany tylko z jednego egzemplarza, a nie z dziesięciu, i dokładnie sklejony tak jak opisane jest to w wycinance.

I tu się z tobą zgodzę Rafał. Fakt że na konkursach kryteria oceny są różne i różnie interpretowane jest pojęcie standardu.

Cytat:Według mnie jakieś trasowania linii czy dorabianie śrub z zapasu to już nie jest standard, chyba że w opisie budowy wspomniana jest taka możliwość.

Ale jeżeli projektant, wydawca chcieliby żeby w standardzie znalazły się śruby, nity i inne takie to wydrukowane by były te elementy. A jeżeli ich nie ma to wodług mojej oceny jest to ingerencja w model czyli pod standard juz nie powinno podlegać.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#6
A co, gdy w modelu nie ma opisu? I co uznać za opis budowy? Jak dla mnie to prawdziwy opis budowy występuje tylko w modelach wydawnictwa AH. Np. w Dunkerque nie ma praktycznie opisu, więc co mam uznać za standard?

... pewnie to, że w ogóle go skleiłem...
Odpowiedz
#7
To pojęcie istnieje chyba tylko w zapisach regulaminu konkursowego NAVIGA, oraz LOK, czyli jest czysto wirtualne, teoretycznie związane tylko i wyłacznie z rywalizacją na zawodach.

Jeśli nie interesują nas zupełnie szranki konkursowe obwarowane paragrafami (sprowadzającymi modelarstwo do biurokracji) to możemy sobie powiedzieć o wykonaniu modelu dokładnie tak jak to jest przedstawione w opracowaniu, nawet przy szczątkowych opisach. Ani grama więcej, ani mniej niż "nakazuje" instrukcja.

To też jest oczywiście abstrakcja bo najczęściej sklejamy wg swojej wizji, a instrukcja jest tylko czymś pomocniczym, a nie nakazowym jak wyrok sądowy. Przerabiamy, dorabiamy, jak nam się chce albo nie. W końcu zabawa zawsze jest nieobliczalna i kierowana wg indywidualnych chęci, możliwości, etc. Nie da się z zabawy zrobić fabryki przemysłowej, gdzie każda operacja jest opisana i ma wyznaczone dopuszczalne pola manewru. Przynajmniej być może takie ambicje mają konkursy, lecz niech sobie wyczyn podąża swoją drogą, prawdziwe amatorstwo cieszy jednak najbardziej Wink
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
#8
Powinien być szczegółowo opisane zasady modelu standard. I powinien obowiązywać na każdych zawodach. A regulamin powinien być ogólnie dostępny np na stronie LOK-u (teraz szukałem i nić nie znalazłem) tak żeby każdy mógł się zapoznać. Bo w tej chwili jest tak ze na własną wyobraźnie interpretujemy zasady modelu standard.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#9
A ja sobie kleje, kleje, kleje.....
SZAD
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#10
Dzięki Panowie za odzew. I zgadzam się z Bizonem że powinni coś takiego wprowadzić.
Odpowiedz
#11
A ja mam wątpliwości

Cytat: zgadzam się z Bizonem że powinni coś takiego wprowadzić.

jak postanowię zorganizować konkurs, to ja wyznaczę jakie będą w tym konkursie granice i co w tym konkretnym konkursie będzie standartem.
A modelarze zdecydują czy wziąć w nim udział.
Tak więc granice standartu nie zależą od LOK-u, papenmodersa, konradusa itp itd, zależą od konkretnego organizatora i komisji sędziowskiej./ w jej łonie też będą zdania rozbieżne/
I na nic się zda roztrząsanie temetu, bo pojęcie standartu ma tyle odcieni ile ma biały kolor.
Problemem jest też to kto niby ma TO wprowadzić, napewno znajdą się oponęci nieuznający ICH zasad, a preferujący swoje.

Mam watpliwości.

SZAD
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#12
No oki może być taki regulamin napisany przez organizatora nie mówie że nie, ale jak do tej pory nie spotkałem sie jakimś zapisem co można, a co nie jedne co widziałem to słowo "standard".
To mógłby choć powstać regulamin ogólny jak to ma miejsce w innych dziedzinach np modeli klasy C. A organizator sam zdecyduje w takim wypadku czy będzie rozegrane zawody wg ogólnego regulaminu czy wg jego "interpretacji"
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#13
Cytat:To mógłby choć powstać regulamin ogólny jak to ma miejsce w innych dziedzinach np modeli klasy C.
OK może zróbmy regulamin Papermodels, taki wspólny
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#14
A gdy już go zrobimy to może jakiś konkurs by się w przyszłości zorganizowało :mrgreen:
Odpowiedz
#15
Cytat:regulamin powinien być ogólnie dostępny np na stronie LOK-u (teraz szukałem i nić nie znalazłem)
Może to nie jest strona LOK, ale regulamin obowiązujący na konkursach znajdziecie tutaj .
Moim zdaniem te przepisy powinny dawno trafić do kosza, tak jak i cała instytucja LOK. Bastion komuny i ciemnoty.
Zresztą ja uznaje tylko moje standardy i ocenianie wg zasady podoba się-nie podoba.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#16
Witam wszystkich.

Zgadzam się z Bizonem, powinny być ogólne zasady klasyfikacji modeli. Choćby dla tego że kiedyś przychodzi taki moment że większość z nas myśli o przygotowaniu jakiegoś modelu konkursowego. I tu zaczyna się problem, przykładowo okręt klasy Dunkerque modelarz dysponujący „przeciętną” ilością czasu „buduje” (moim zdaniem) ponad rok, więc nie wie jaki będzie regulamin danego organizatora. Jeśli chce go zrobić w standardzie (cokolwiek to znaczy w obecnej chwili) to ma problem. Bo może się okazać że stanie do rywalizacji z okrętami które zostały wyposażone w np.: gotowe zestawy luf i też sklasyfikowane jako standard.

A jeśli dobrze widziałem to tak właśnie było w Porąbce.
Na warsztacie Challenger 2 - GPM - 99.9% ukończone
W stoczni na wyraźne życzenie mojej ładniejszej połowy - HMS Victory- Shipyard
Odpowiedz
#17
Cytat: więc nie wie jaki będzie regulamin danego organizatora. Jeśli chce go zrobić w standardzie (cokolwiek to znaczy w obecnej chwili) to ma problem. Bo może się okazać że stanie do rywalizacji z okrętami które zostały wyposażone w np.: gotowe zestawy luf i też sklasyfikowane jako standard.

Wierzcie mi lub nie ale różne jest podejście sędziów do gotowych elementów stosowanych w modelach. Począwszy od faforyzowania konkretnych typów modeli, dla przykładu dwupłatów do innych juz mniej chwalebnych metod oceniania. Ale bierzcie pod uwagę to że to są tylko LUDZIE. Ja osobiście bardziej cenię sobie model w ktorym wszystko jest wykonane manualnie. I jeżeli miał bym porównać dwa modele - jeden czysty standard wszystko wykonane ręcznie no moze poza relingami a w drugim byłyby oprócz relingów gotowe lufy to upierałbym się przy tym żeby wygrał ten pierwszy. No coż ale życie jest życiem i nie zawsze ma się odpowiednią siłę przebicia.
A z drugiej strony nietórzy są chorzy na nagrody, wyróżnienia i zaszczyty, a w sumie chyba chodzi o to żeby się dobrze bawić przy klejeniu, spotkać się w miłej atmosferze, wypić pifko Wink i posprzeczać się np. o wlot powietrza w 109 Big Grin. Koledzy więcej dystansu do tego co robimy.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#18
Cytat:Wierzcie mi lub nie ale różne jest podejście sędziów do gotowych elementów stosowanych w modelach. Począwszy od faforyzowania konkretnych typów modeli, dla przykładu dwupłatów do innych juz mniej chwalebnych metod oceniania.

"Tak więc granice standartu ... zależą od .... komisji sędziowskiej./ w jej łonie też będą zdania rozbieżne/"

Cytat: a w sumie chyba chodzi o to żeby się dobrze bawić przy klejeniu, spotkać się w miłej atmosferze, wypić pifko Wink

"A ja sobie kleje, kleje, kleje....."

Cytat: kiedyś przychodzi taki moment że większość z nas myśli o przygotowaniu jakiegoś modelu konkursowego.

Jak już skleiłem to pomyślę czy mój model łapie się do tego konkursu.
Jak nie to poczekam przy pif.. na następny. :razz:
A co miałem radochy przez np. rok za naście zł. przy klejeniu to moje. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam SZAD
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#19
Miałem coś napisać w temacie ,ale przypomniało mi się ,że ja już na temat czym jest standard ,a czym nie jest już się wypowiadałem i aby się nie powtarzać zapraszam do odwiedzenia forum Gryfhobby .com i zapoznania się z następującymi tematami :
" To NIE jest STANDARD - nie ściemniać "
" W którym momencie model kartonowy traci cechy modelu kartonowego "
" STANDARD GŁUPCZE czyli kartonowy chelowin " Cool
Odpowiedz
#20
Passer Montanus, a czy mógłbyś zamieścić linki, ponieważ nie działa wyszukiwanie na tym forum, a zaciekawiły mnie te tematy.
Po próbie wyszukiwania pojawia się komunikat o błędzie bazy MySQL Sad
Odpowiedz
#21
http://www.gryfhobby.com/phorum51/read.php?1,20273 - raz
http://www.gryfhobby.com/phorum51/read.php?1,19958 - dwa
http://www.gryfhobby.com/phorum51/read.php?1,19853 - trzy

pozdrawiam Smile

ps. co prawda 'search engine' forum na GH jest schrzaniony, ale google.pl nadal funkcjonuje Smile wystarczy w google wpisać coś, co chcemy wyszukać (np. 'standard głupcze') i dodać do tego formułę 'site:gryfhobby.com'). stosuje się to także do wszelkiego rodzaju innych stron i for internetowych. A forum GH warto przeglądać, tak bajdełej Smile
Odpowiedz
#22
cloudwalker, O dzięki ci wielki Smile za dobrą radę i nakierowanie
Odpowiedz
#23
na zdrowie Smile a google ma wiele innych fajnych opcji, ale to nie gadka w tym temacie...
Odpowiedz
#24
cloudwalker, wybacz ale nie wszystkie fora i strony są zindeksowane i specjalnie poprosiłem o linki, ale dzięki za wykład z google
Odpowiedz
#25
Cytat:wybacz ale nie wszystkie fora i strony są zindeksowane i specjalnie poprosiłem o linki

ależ ja nie mam wcale do Ciebie żadnych pretensji, i nie mam Ci czego wybaczaćSmile prawdę powiedziawszy sam najpierw wyszukałem 'ręcznie' te tematy, a dopiero później sobie przypomniałem o tej - jakże przydatnej - opcji. Swoją drogą brakuje na pozostałych forach takiego porządku i konsekwencji, jaki panuje tutaj.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pytanie o MONOGRAFIE LOTNICZE PZL.37 Lukee 5 1,499 14-08-2022, 06:38
Ostatni post: Seweryn
  [Pytanie] Air Show Radom 2015 fishbed 5 3,404 16-08-2015, 04:20
Ostatni post: karolx
  Wykonianie Modelu Rakiety Księżycowej N1 1:144 duchoski 0 2,053 24-12-2014, 02:38
Ostatni post: duchoski
  Ważne pytanie do braci modelarskiej - proszę o pomoc! Julka5_2014 51 18,401 17-12-2014, 10:23
Ostatni post: Partyzant
  MS Wilhelm Gustloff - pytanie Bartko28 12 6,210 06-03-2014, 04:36
Ostatni post: Andrzej Px48
  Pytanie (ankieta) modele. dominik294 14 7,013 30-01-2013, 07:25
Ostatni post: dominik294
  [Pytanie do sklejaczy żaglowców] Elementy zdobnicze żaglowców - modele kartonowe SZKUTNIK 6 5,329 13-11-2011, 11:40
Ostatni post: Patryk.K
  [Pytanie do Okrętowców] Wyposażenie wnętrz statków i okrętów w kartonówkach SZKUTNIK 5 3,168 18-10-2011, 10:22
Ostatni post: pilas
  Wtopa historyczna - czyli pewien babol Fly Modelu moses 8 4,475 22-03-2010, 12:42
Ostatni post: ceva
  [PYTANIE ANKIETA] dioramy z kartonem dudus 14 10,000 06-02-2009, 09:23
Ostatni post: Picek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości